Manželská poradna: Když chcete dát vztahu ještě šanci

http://blog.mojra.cz/post/208

Byla to láska jako trám, všichni vám ji záviděli. Pak se ale něco zásadního pokazilo, možná z ničeho nic, možná jste k tomu dospěli postupně. Přestalo vám to fungovat, ale láska tak úplně nezmizela. Nevíte si rady a chcete pro záchranu vztahu udělat cokoliv? Pak vyhledejte manželskou poradnu.


Kdy navštívit manželskou poradnu?


Mezi nejčastější problémy, kvůli kterým přestává manželství fungovat patří nevěra, nefunkční komunikace, odcizení, stereotyp a neuspokojené (nejen) sexuální potřeby. Vztahový psycholog vám však dokáže pomoci také v období před, v průběhu a po rozvodu. V podstatě se na něj můžete obrátit kdykoliv, kdy si nejste něčím v manželství jistí, ale neumíte se s tím „poprat“ sami.


Jak přesvědčit partnera k návštěvě manželské poradny


Vztah musí chtít zachránit oba partneři, pokud spatřujete jedinou možnost v návštěvě manželské poradny je vhodné, aby váš názor zastával také partner. Rozhodně jej však k ničemu nenuťte.Jak přesvědčit partnera k návštěvě psychologa?


1. Správný čas a místo.

O tom, že chcete navštívit manželského poradce se nezmiňujte jen tak mezi řečí. Vyžaduje to správné načasování, přece jen jde o vážné rozhodnutí.


2. Promluvte si.

Přiznejte, že na problémech ve vztahu nesete vinu stejně jako váš partner a že je načase začít krizi řešit s odborníkem. Vyhněte se obviňování, raději partnerovi vysvětlete, proč chcete poradnu navštívit, v čem si myslíte, že vám pomůže atd.


3. Popište své pocity.

Snažte se partnerovi popsat, co vše vás ve vztahu trápí, že vás psychicky vyčerpávají snahy o jeho záchranu a že už si sami nevíte rady. Nebojte se mu svěřit s tím, že vám záchrana vztahu leží opravdu na srdci, popište mu co nejlépe své pocity tak, aby vaše rozhodnutí dokázal pochopit.


4. Dopřejte mu čas na rozhodnutí.

Jakmile navrhnete návštěvu manželské poradny nechtějte, aby se váš partner rozhodl ihned. Dejte mu čas, aby vše zpracoval, probral si všechna pro a proti. Samozřejmě mu vhodným způsobem řekněte, že nemá s rozhodnutím dlouho otálet, protože čím dříve se rozhodnete problémy řešit s odborníkem, tím máte větší šanci na úspěch.


Jak to probíhá v manželské poradně?


Přestože je dnes manželské poradenství velmi vyhledávanou službou, málokdo ví, co je na sezení s psychologem čeká. Rozhodně nepočítejte s tím, že vaše problémy vyřešíte během první konzultace, záchrana vztahu je během na dlouhou trať.


Je to dáno zejména tím, že psycholog bude pátrat po opravdové příčině vašich problémů, které mohou mít kořeny v dávné minulosti. Připravte se tedy na to, že několik prvních sezení může být nepříjemných. Avšak pouze v případě, kdy terapeut odhalí podstatu problémů, může zvolit nejlepší způsob, jak je překonat.


Někdy je potřeba se na celou situaci podívat z jiné perspektivy, oprostit se od emocí, chápat partnera. Jenže to spousta z nás neumí. A právě proto byste měli navštívit psychologa. Netvrdíme, že společná terapie dokáže zázraky, někdy už je opravdu pozdě cokoliv zachraňovat. Ale pokud jste s partnerem ochotni na vztahu ještě zapracovat, můžete hodně získat.


Samozřejmě někdy sám psycholog navrhne, že by bylo lepší, aby každý z partnerů šel svou cestou. Většinou se tak stává v případě, kdy je hájen zájem dětí. Pro ty je mnohdy rozchod rodičů lepší než neustálé hádky. V případě, kdy je rozchod nevyhnutelný, dokáže vám psycholog pomoci vztah opustit s grácií, bez scén a ponižování.


Kolik manželská terapie stojí?


Jinak se pohybuje cena v manželské poradně v Ostravě, jinak v Brně nebo v Praze. Pravdou je, že to nemusí být zrovna levná záležitost.


Obecně se cena párové terapie pohybuje okolo patnácti set korun. Někde vás však jedno sezení může vyjít i na tři tisíce. Mnoho soukromých poraden navyšuje ceny konzultací podle počtu osob. Za individuální sezení s psychologem tak zaplatíte např. 500 Kč, za párovou terapii už jednou tolik. Více o cenách u psychologa si můžete přečíst v článku Kolik stojí sezení u psychologa.


Mojra.cz – online manželská poradna


Terapie v naší poradně se liší v podstatě jen tím, kde probíhá. Nemusíte za psychologem nikam dojíždět, stačí si sednout k počítači a psycholog přijde virtuální cestou k vám. Stejně jako u individuální konzultace je i párová terapie cam to cam stejně účinná jako osobní kontakt s terapeutem.


Cena konzultace se odvíjí podle času, který chcete s psychologem strávit. Výhodou jistě je, že v rámci online terapie se nerozlišují ceny konzultací pro jednotlivce a skupiny, jako v mnoha jiných poradnách. Kompletní ceník našich konzultací naleznete zde.


Každý psycholog vede terapii jinak, má své „osvědčené“ metody a postupy. Například paní psycholožka PhDr. Michaela Miechová volí na úvod terapie společné sezení s oběma partnery, nejlépe v délce 90 minut, aby měli oba dostatečný prostor se vyjádřit. Poté si domluví hodinovou konzultaci s každým zvlášť. Díky tomu může zjistit informace, které se jeden před druhým bojí říct. Samozřejmě zachovává mlčenlivost a nic, co jste si sdělili mezi čtyřma očima druhému partnerovi nesdělí. Dokáže si však vytvořit komplexnější obrázek o celém problému. Pak opět následuje terapie v páru. Tyto společné a individuální terapie se mohou podle potřeby střídat. Vše závisí na povaze problému a potřebách partnerů.

 


Pokud řešíte manželskou krizi a nevíte, jak z ní ven, neodkládejte návštěvu psychologa. Včasná manželská terapie vám může pomoci vztah zachránit. 

 

 
 

 
 
Právě jste četli článek: Manželská poradna: Když chcete dát vztahu ještě šanci

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyTypologie osobnosti: Co je to TEMPERAMENT?

Typologie osobnosti: Co je to TEMPERAMENT?

Házet všechny lidi do jednoho pytle nemůžeme už jen kvůli jejich vrozenému temperamentu. Jeden je jako oheň, druhý klidný. Přesto máme tendenci neustále srovnávat už od dětství, u živějšího dítěte hledáme poruchy chování, u klidnějšího a samotářského se bojíme autismu atd. A přitom nejde (většinou) o žádnou psychickou nemoc, ale pouze o typické rysy jejich temperamentu. Co je to temperament? Definice popisuje temperament jako souhrn charakteristickýc...

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Návštěva psychologické poradny je opředena mnoha otazníky. Můžete se dívat na milion filmů s tímto motivem, ale z nich si neodnesete nic víc než nejasný obrázek toho, že se někde v ordinaci natáhnete na pohodlné sofa a psycholog nad vámi bude čnít jako bůh pomsty, který se vyžívá v tom, že může ukázat svou nadřazenost. Tak to opravdu není. Psycholog není soudce ani bůh. Je to rádce a posluchač. Psycholog není opravářMáte problém ...

Pokračovat ve čtení

(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

(nejen) KRIZE V MANŽELSTVÍ: Kdy vyhledat manželskou poradnu?

Vybudovat fungující dlouhodobý vztah je náročné. Nejenže budete muset přistoupit k mnoha kompromisům, ale i při sebevětší snaze se vám hádky nevyhnou. Záleží jen na vás, jak s partnerem celou situaci vyřešíte. Jenže někdy se můžete snažit sebevíc a problémy vám jednoduše přerostou přes hlavu a vy máte pocit, že už to sami nezvládnete. A tak začnete uvažovat o návštěvě manželské poradny. Jenže je tu hned několik překážek, které vá...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video