Může psycholog předepsat léky?

http://blog.mojra.cz/post/197

Stále častěji se setkáváme s tím, že se na nás obracejí klienti s prosbou o radu, jak mohou dávkovat a kombinovat léky, zda uškodí, když nějaký preparát vynechají nebo vymění za jiný. Proč vám s užíváním léků nedokáží (nejen) naši psychologové poradit?


Psycholog není psychiatr


V tom je hlavní kámen úrazu. Je potřeba si uvědomit hlavní rozdíly mezi oběma profesemi. V tom často lidé tápou. Jednoduše řečeno, psychiatr je lékař, psycholog nikoliv. A pouze lékaři mohou předepisovat léky.


Psychiatr léčí duševní problémy skrze tělo. Vystudoval medicínu a zaměřuje se primárně na nemoci mozku, které se projevují v myšlení, chování a cítění. Většinou pracují v nemocnicích a jako takoví mají podepsánu smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Za sezení s psychiatrem tedy většinou nic nezaplatíte, ale zato si na něj docela dlouho počkáte (někdy i měsíc a víc).


Proč chodit k psychologovi?


Psycholog je odborníkem, který léčí duši rozhovorem. Klientovi pomáhá tím, že si o jeho trápení promluví, vyslechne ho a poradí, jak se s problémy vypořádat. Nevyřeší je za něj, ale stane se klientovým průvodcem na cestě za duševní pohodou. Jelikož nevystudoval medicínu, ale psychologii na filozofické fakultě, nemá lékařské vzdělání a nemůže tedy předepisovat léky.


Jistě vás v tuto chvíli napadlo, k čemu vám bude návštěva psychologa dobrá, když pro léky budete muset jinde? Ono to totiž vždycky není jen o těch antidepresivech, lécích na úzkost apod. Všechna psychofarmaka vám sice dokáží potlačit projevy psychických nemocí, ale neodstraní je úplně. K tomu je potřeba dobře nastavená terapie, která je zaměřená na zjištění příčin problémů a jejich odstranění. A právě proto je často psychiatrická léčba doplněna o konzultace u psychologa.  


Dalším, velmi opomíjeným faktem je to, že účinek léků nenastupuje ihned. Takže např u antidepresiv může trvat několik týdnů, než se vaše stavy zlepší. Toto období je velmi náročné, protože je spojeno s velkým očekáváním a následně zklamáním. Uvědomte si, že psychofarmaka nefungují na stejné bázi jako např. léky proti bolesti.


Když spolknete první dávku antidepresiv, nedostaví se bezprostředně na to pocit úlevy. V důsledku čehož začínají lidé pochybovat nejen o sobě, ale i o kvalitách psychiatra, o tom, zda vhodně nastavil léčbu. Nehledě na to, že než si tělo na dávky léků zvykne, mohou se objevit některé vedlejší účinky (průjem, bolesti hlavy, nevolnost apod.), které vám na psychické pohodě rovněž nepřidají.


Samozřejmě psycholog má teoretické povědomí o různých lécích. Umí posoudit, kdy je potřeba terapii doplnit o psychofarmaka, orientuje se v tom, jaké bývají vedlejší účinky antidepresiv a jiných preparátů, rozezná, zda klient nereaguje na léky neobvykle… V případě nutnosti vás však odešle na konzultaci k psychiatrovi.


Pokud tedy užíváte jakákoliv psychofarmaka, měli byste o tom svého psychologa informovat. Může vám být oporou v době, než léky začnou zabírat. Neobracejte se na něj ale s dotazy ohledně dávkování, kombinace s jinými přípravky, žádostí o recept v případě, kdy už vám léky docházejí atd. V tomto ohledu vám opravdu nebude moci poradit. Respektive i kdyby sebevíce chtěl, ze své pozice nemůže, protože k tomu nemá dostatečnou průpravu.


V jiných ohledech vám však může psycholog mnoho nabídnout. Výhodou jistě je i to, že zatímco se psychiatr orientuje výhradně na pacienty, kteří trpí nějakým psychologickým onemocněním, psycholog pomáhá i těm, kteří řeší problémy v různých oblastech života. A nemusí u toho trpět žádnou psychickou poruchou. O tom, proč by měl mít každý člověk svého terapeuta se můžete dočíst v článku zde.

 Právě jste četli článek: Může psycholog předepsat léky? 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyLarvovaná deprese: Když psychika promlouvá prostřednictvím těla

Larvovaná deprese: Když psychika promlouvá prostřednictvím těla

Deprese. To je něco víc než jen špatná nálada. Jde o sloučení dědičných predispozic s vývojově podmíněnými změnami a aktuálními zátěžovými faktory. U člověka trpícího depresemi dochází ke změně ve struktuře a funkčnosti mozku. Deprese se však může objevit také jako reakce na dlouhodobou psychickou zátěž. Mezi typické příznaky depresivních stavů patří patologický nedostatek radosti, pesimistické nahlížení na svět, lhostejnost k okolnímu ...

Pokračovat ve čtení

Když loutkář tahá za nitky: TECHNIKY MANIPULACE a jak se jim bránit

Když loutkář tahá za nitky: TECHNIKY MANIPULACE a jak se jim bránit

S manipulátory se setkáváme dnes a denně, jen o tom většinou nemáme ani tušení. Zamyslete se, kolikrát jste od někoho slyšeli „Já bych to udělal/a, ale když tobě to jde lépe. Aha, ty nemáš čas?! Tak já si to teda udělám, i když to asi nedopadne dobře…“ Někteří jsou silní a odolají, jiní v záchvatu výčitek svědomí nakonec svolí a práci udělají. Ano, samozřejmě je to jen obrazný příklad, ne za každou žádostí o pomoc je skryta m...

Pokračovat ve čtení

Párová terapie: Cesta k záchraně vztahu

Párová terapie: Cesta k záchraně vztahu

Viděli jste film Pan a paní Smithovi? Manželský pár, navenek ideální, v jádru však každý skrývá svého kostlivce ve skříni. Jednoho dne se ideál manželství zhroutí a Smithovi si jdou po krku. Proč nebudeme odkrývat, koukněte se na film. Avšak co je podstatné, že děj je prolnutý pasážemi z manželské poradny. Někomu se to může zdát jen jako zbytečné utrácení peněz, jiní v párové terapii vidí poslední možnost záchrany. Buď to, neb...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video