Může psycholog předepsat léky?

http://blog.mojra.cz/post/197

Stále častěji se setkáváme s tím, že se na nás obracejí klienti s prosbou o radu, jak mohou dávkovat a kombinovat léky, zda uškodí, když nějaký preparát vynechají nebo vymění za jiný. Proč vám s užíváním léků nedokáží (nejen) naši psychologové poradit?


Psycholog není psychiatr


V tom je hlavní kámen úrazu. Je potřeba si uvědomit hlavní rozdíly mezi oběma profesemi. V tom často lidé tápou. Jednoduše řečeno, psychiatr je lékař, psycholog nikoliv. A pouze lékaři mohou předepisovat léky.


Psychiatr léčí duševní problémy skrze tělo. Vystudoval medicínu a zaměřuje se primárně na nemoci mozku, které se projevují v myšlení, chování a cítění. Většinou pracují v nemocnicích a jako takoví mají podepsánu smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Za sezení s psychiatrem tedy většinou nic nezaplatíte, ale zato si na něj docela dlouho počkáte (někdy i měsíc a víc).


Proč chodit k psychologovi?


Psycholog je odborníkem, který léčí duši rozhovorem. Klientovi pomáhá tím, že si o jeho trápení promluví, vyslechne ho a poradí, jak se s problémy vypořádat. Nevyřeší je za něj, ale stane se klientovým průvodcem na cestě za duševní pohodou. Jelikož nevystudoval medicínu, ale psychologii na filozofické fakultě, nemá lékařské vzdělání a nemůže tedy předepisovat léky.


Jistě vás v tuto chvíli napadlo, k čemu vám bude návštěva psychologa dobrá, když pro léky budete muset jinde?


Ono to totiž vždycky není jen o těch antidepresivech, lécích na úzkost apod. Všechna psychofarmaka vám sice dokáží potlačit projevy psychických nemocí, ale neodstraní je úplně. K tomu je potřeba dobře nastavená terapie, která je zaměřená na zjištění příčin problémů a jejich odstranění. A právě proto je často psychiatrická léčba doplněna o konzultace u psychologa.  


Dalším, velmi opomíjeným faktem je to, že účinek léků nenastupuje ihned. Takže např u antidepresiv může trvat několik týdnů, než se vaše stavy zlepší. Toto období je velmi náročné, protože je spojeno s velkým očekáváním a následně zklamáním. Uvědomte si, že psychofarmaka nefungují na stejné bázi jako např. léky proti bolesti.


Když spolknete první dávku antidepresiv, nedostaví se bezprostředně na to pocit úlevy. V důsledku čehož začínají lidé pochybovat nejen o sobě, ale i o kvalitách psychiatra, o tom, zda vhodně nastavil léčbu. Nehledě na to, že než si tělo na dávky léků zvykne, mohou se objevit některé vedlejší účinky (průjem, bolesti hlavy, nevolnost apod.), které vám na psychické pohodě rovněž nepřidají.Samozřejmě psycholog má teoretické povědomí o různých lécích.

Umí posoudit, kdy je potřeba terapii doplnit o psychofarmaka, orientuje se v tom, jaké bývají vedlejší účinky antidepresiv a jiných preparátů, rozezná, zda klient nereaguje na léky neobvykle… V případě nutnosti vás však odešle na konzultaci k psychiatrovi.
Pokud tedy užíváte jakákoliv psychofarmaka, měli byste o tom svého psychologa informovat. Může vám být oporou v době, než léky začnou zabírat. Neobracejte se na něj ale s dotazy ohledně dávkování, kombinace s jinými přípravky, žádostí o recept v případě, kdy už vám léky docházejí atd. V tomto ohledu vám opravdu nebude moci poradit. Respektive i kdyby sebevíce chtěl, ze své pozice nemůže, protože k tomu nemá dostatečnou průpravu.
V jiných ohledech vám však může psycholog mnoho nabídnout. Výhodou jistě je i to, že zatímco se psychiatr orientuje výhradně na pacienty, kteří trpí nějakým psychologickým onemocněním, psycholog pomáhá i těm, kteří řeší problémy v různých oblastech života. A nemusí u toho trpět žádnou psychickou poruchou. O tom, proč by měl mít každý člověksvého terapeuta se můžete dočíst také v našem článku.

 
Rozdíl mezi psychiatrem a psychologem vám ve videu vysvětlí paní psycholožka PhDr. Michaela Miechová. Zde se dozvíte bližší informace o těchto dvou profesích a důkladně je v tomto videu vysvětleno, zda psycholog léky předepsat může, nebo ne.Právě jste četli článek: Může psycholog předepsat léky? 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyJak co nejrychleji najít psychologa

Jak co nejrychleji najít psychologa

Rozhodli jste se řešit své problémy s psychologem, ale nevíte, jak najít dobrého psychologa a hlavně takového, který se co nejvíce v daném tématu orientuje? Hledání psychologa, může být náročné. Internet je přeplněn různými referencemi, kamarádi vám také někoho doporučí, stejně tak praktický lékař a spousta jiných osob. Jenže co si budeme povídat, odborník na vztahy vám určitě s výchovou dítěte nepomůže a naopak těžko hledat r...

Pokračovat ve čtení

PSYCHOLOG PRO CIZINCE: Když s vámi terapeut hovoří v rodném jazyce

PSYCHOLOG PRO CIZINCE: Když s vámi terapeut hovoří v rodném jazyce

Představte si situaci, kdy se najednou ocitnete v cizí zemi, kde vám minimálně polovina obyvatel nerozumí. Ať už jste se vypravili do zahraničí studovat, pracovat nebo jste následovali hlas svého srdce a odstěhovali se za partnerem/kou…  Takováto životní změna není nikdy jednoduchá. Najednou jste v jiném prostředí, setkáváte se s lidmi s jinou mentalitou a kulturními zvyky, musíte se naučit dorozumět… Už jen ta představa může bý...

Pokračovat ve čtení

Milostný trojúhelník: Kamarádka je milenkou mého muže!

Milostný trojúhelník: Kamarádka je milenkou mého muže!

Vaše nejlepší kamarádka, člověk, kterému věříte a se vším se mu svěřujete. Váš manžel, láska vašeho života, někdo, o koho se můžete opřít. Je skvělé, když si tihle dva rozumí a vycházejí spolu. Můžete pak podnikat spoustu věcí společně, navštěvovat se… Co už tak skvělé není, když si váš muž a vaše kamarádka začnou rozumět až příliš. A bez vás. Kamarádka manželovou milenkou? Ano, i tohle se může stát.Takový milostný trojúheln...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video