„Zvláštní“ přesvědčení v mysli: BLUDY A JEJICH DRUHY

https://www.blog.mojra.cz/post/159

Bludy jsou námětem nejedné filmové komedie. Jistě se u televize od srdce zasmějete situaci, kdy si člověk nasadí na hlavu helmu z alobalu, protože je přesvědčený o tom, že jej tak nemůžou vysledovat mimozemšťané. Ovšem realita směšnou rozhodně není, takovýto člověk totiž trpí jednou z vážných poruch myšlení, která negativně ovlivní jeho život po všech směrech.


Co jsou to bludy?


Definice vymezuje bludy jako nepravdivé, nevyvratitelné a chorobné přesvědčení vyvozené z nesprávného závěru, který vzniká na základě reálné situace. Blud vzniká v důsledku změny rovnováhy chemických látek v mozku, častěji se tato porucha objevuje u žen vyššího věku a může být také doprovodným příznakem jiného závažného psychického onemocnění, např. schizofrenie. Často jsou bludy chybně zaměňovány s halucinacemi – hlavním rozdílem mezi nimi je, že halucinace jsou poruchou vnímání, kdežto bludy poruchou myšlení.


Jak vznikají bludy?


Bludu, jako takovému, předchází jakási předtucha, nejasný pocit, tušení, že něco je jinak, než by mělo být. To vše znenadání vykrystalizuje prozřením, někdy též nazývaným „AHA! – zážitek“. V praxi by to mohla být situace, kdy má člověk neodbytný pocit, že jej někdo neustále sleduje. Pak jen stačí nějaká zmínka např. o nově vyvinuté vojenské technologii a dostaví se AHA! – efekt. Najednou je člověku vše jasné, byl unesen a podroben tajnému výzkumu, kdy mu do těla vpravili nějaké nano-roboty, díky kterým jej můžou sledovat. Následují snahy o to, vyhýbat se „podezřelým“ lidem, což jsou vlastně všichni, dokonce i rodina, která informuje tajnou službu apod. Jeden paradox střídá druhý.


Člověk je svými bludy natolik pohlcen, že přestává věřit lidem, straní se jich. Jelikož je o pravdivosti svých bludů přesvědčen, je velmi těžké mu je vyvrátit, poskytnout mu pomoc. V krajních případech je nemocný jedinec schopen kvůli bludům i spáchat sebevraždu.


Bludy – typy:


v  MAKROMANICKÉ – charakteristické přeceňováním sebe sama.


1. Extrapotenční – přesvědčení o vlastním mimořádných schopnostech (čtení myšlenek aj.)

2. Megalomanické – přisuzování si vysokého významu/postavení (papež, prezident, monarcha…)

               * religiózní – souvisí s náboženstvím, jedinec se staví do pozice mecenáše, anděla, syna božího

               * originární – přesvědčení o vlastním šlechtickém původu

               * reformátorský – předurčení k reformě společnosti

               * invenční – přesvědčení tom, že vymyslel převratný vynález pro lidstvo.


v  MIKROMANICKÉ – přesvědčení o vlastní bezvýznamnosti

 

1. Autoakuzační – obviňování sebe sama z něčeho, co není naše vina.

2. Insuficienční – nevývratné přesvědčení o vlastní bezvýznamností, podceňování se…

3. Hypochondrický – přesvědčení o vážné nemoci.

4. Obavný – neutuchající obavy z toho, že se blíží katastrofa.

 

v  PARANOIDNÍ – podezřívavost, obavy z pronásledování aj.

 

1. Perzekuční – přesvědčení jedince o tom, že je neustále sledován. Na toto může nemocný reagovat buďto tím, že se aktivně brání (žaloby, stížnosti…), nebo se před pronásledovateli ukrývá.

2. Emulační – jinak také zvaný žárlivecký. Nemocný je přesvědčen o nevěře partnera, snaží se jej přistihnout inflagranti.

3. Erotomanický – nemocný je přesvědčen o tom, že je milován nějakou významnou osobností.



Diagnostika a léčba bludů

Hlavním kritériem pro správnou diagnostiku a léčbu bludů je vyloučení možnosti, že by šlo o doprovodný rys nějakého jiného závažného psychického onemocnění, jako je např. schizofrenie, paranoia apod.


Mezi charakteristické rysy bludu patří:


  • Nepravdivost a nevyvratitelnost
  • Ovlivnění chování jedince
  • Chorobný návyk



Léčba bludů je velmi náročná, což je dáno zejména tím, že je ze strany pacienta většinou odmítána, jelikož je přesvědčen o racionalitě svého chování. Mnohdy se bohužel s léčbou započíná až v pozdějších fázích nemoci, kdy už přeroste do chorobného stádia, což vše o to víc ztěžuje. Předpokladem úspěšné léčby je psychoterapie, která je podpořena užíváním antipsychotik. Bludy, stejně jako halucinace, nedokáže člověk překonat sám, je proto důležité, aby se co nejdříve svěřil do odborné péče psychologa a psychiatra. Život s bludy není lehký a často může mít fatální důsledky. 









Právě jste četli článek: „Zvláštní“ přesvědčení v mysli: Bludy a jejich druhy

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Ondřej B. před 4 roky
    Ondřej B.

    Dobrý den, rád bych se zeptal, zda se blud může považovat i přesvědčení o nevyvinutosti, či deformaci těla, či jeho části, např. tělesný vzrůst apod. Moc děkuji za odpověď.

  • Tým poradny Mojra.cz před 4 roky
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den, ano i toto přesvědčení může být druhem bludu. Určitě v tomto případě doporučíme konzultaci s psychologem, je potřeba zjistit, do jaké míry jde o bludy, či zda za problémem a přesvědčením není něco jiného. Pokud se rozhodnete pro konzultaci, v naší poradně nabízíme buďto hovorovou nebo emailovou konzultaci, nebo konzultaci přes chat. Svého psychologa si můžete vybrat zde https://mojra.cz/nasi-psychologove Případně nám napište do chatu v pravém dolním rohu stránky a my vám s výběrem vhodného psychologa velmi rádi pomůžeme. Tým poradny Mojra.cz

  • Kateřina před 3 roky
    Kateřina

    A některé bludy nejsou bludy a lze to dokázat úřední listinou jako je notářský zápis, výpis z katastru. Jenže p|ed doktory to těžko obstojí. Mě lékaři tvrdili že nebydlím v okrese Praha východ, ale v Kolíně, tak jsem vytáhla občanku a prokázala kde bydlím, a oni stále zprávy posílali do Kolína. Že prý si vymýšlím bludy. Tak jsem dodala ověřený výpis z katastru, občanku, potvrzení z Obec. úřadu, nic platno. Oni jsou vševědoucí a já mám bludy.

  • Martin před 2 roky
    Martin

    Dobrý den, mám už asi 10 let pocit, že mi každý vidí do hlavy a dokáže mi číst myšlenky. Je to blud nebo paranoia nebo je to možné? Dekuji Hubinger


Podobné články



Na hranici pekla: Kombinace deprese a hraniční poruchy osobnosti (BPD)

Na hranici pekla: Kombinace deprese a hraniční poruchy osobnosti (BPD)

Autor: psychologická poradna | symptomy hraniční poruchy osobnosti | tipy psychologa | život s hraniční poruchou a depresivními epizodami  „Je to tak běžné, že se to může stát komukoli z nás. Problémem však je, že nikdo o tom nechce mluvit.“ Ruby Wax Deprese a hraniční porucha osobnosti (BPD) patří mezi dvě velmi závažné psychické poruchy, které často koexistují, přičemž jejich kombinace vede k výraznému zhoršení kvality života. Tyto dvě...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

Od nápadu k prosperující online poradně V roce 2015 se v hlavách psycholožky PhDr. Michaely Miechové a softwarového architekta Rostislava Hudečka zrodil nápad. Chtěli zpřístupnit psychologickou pomoc co nejširšímu publiku a zbavit ji bariér v podobě dlouhých objednacích lhůt a nutnosti fyzické přítomnosti u psychologa. Tak se zrodila myšlenka online psychologické poradny MOJRA. Cesta k úspěchu ale nebyla jednoduchá. První roky znamenaly překonávání ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat