Začátek nové cesty: REGRESNÍ TERAPIE

https://blog.mojra.cz/post/168

Jsou problémy, které se sice snažíme za každou cenu vyřešit, ale bohužel se nám to nedaří. A tak se neustále vracejí, nabírají na intenzitě a my bychom dali cokoliv za to, abychom našli řešení. Pokud chceme problémy vyřešit, je potřeba najít jejich příčinu, což není mnohdy jednoduché a skrývá se tam, kde bychom ji opravdu nečekali. Jednou z metod hledání příčiny problémů je také regresní terapie – jedněmi odmítána, druhými oslavována pro své účinky.


Co je to regresní terapie?


Definice vymezuje regresní terapii jako řízené vzpomínání, vybavování si skutečností z minulosti (nebo minulého života). Díky tomu si znovu vybavíme prožité trauma, které se negativně odrazilo na našem psychickém zdraví, a můžeme je s odstupem času pochopit a zpracovat.


Regresní terapie vs Abreaktivní hlubinná terapie


Přestože se názvy liší, jde v podstatě o dvě totožné terapie. Liší se pouze v technice, kterou terapeuti využívají. U regresní terapie se velmi často přistupuje k hypnoterapii. Ta byla ke konci minulého století velice oblíbená v USA. Abreaktivní hlubinná terapie je českou obdobou regresivní terapie, avšak zcela bez užití hypnózy. Tuto originální metodu zavedl v Československu v 80. letech minulého století Ing. Andrej Dragomirecký – terapeut bez lékařského vzdělání, který vydal řadu publikací, od kterých odvíjí svou praxi. Dragomireckého přístup, stejně jako celá regresní terapie, je však řadou odborníků (lékařů, psychologů i psychiatrů) i dnes odmítán.


Jaké problémy je možné léčit s pomocí regresivní terapie?


- alergie, astma

- chronické bolesti zad

- obezitu

- závislosti

- traumata spojená s těhotenstvím, porodem a po porodu

- poruchy spánku

- fobie

- strach (ze samoty, ze smrti…)

- problémy v mezilidských vztazích

- partnerské, manželské problémy

- vztahy mezi rodiči a dětmi

- traumatizující události (autonehody, vážné úrazy, úmrtí blízké osoby…)

- pocity nejistoty, nízké sebevědomí


Jak probíhá regresní terapie?


Každý terapeut má svou osvědčenou metodu, obecně se však usiluje o navození klidu klienta, aby se mohl vydat na svou „cestu do minulosti“. Je to vlastně jakýsi změněný stav myšlení, který můžete zažít např. při meditaci. Jakmile takto „vstoupíte“ do svého podvědomí, začnete si vybavovat různé vzpomínky, a to s překvapivou přesností. Postupně se dostáváte dále do minulosti, respektive až k okamžiku, který je příčinou vašich problémů. Jakmile tuto příčinu odhalíte, vybavíte si všechny vaše reakce a pocity, které jste v daný moment prožívali. Díky tomu jste schopni podívat se na celou situaci s určitým nadhledem, dokážete ji zpracovat.

Často se stává, že se traumatizující událost snažíme vymazat z paměti, avšak stále je v nás silně zakořeněna. Následně stačí, abyste se ocitli v podobné situaci a spustí se podvědomá negativní reakce, kterou v novém kontextu nechápete. Cílem regresní terapie je odhalit tento spouštěč a odstranit problémy, které způsobuje. Špatné vzpomínky sice nevymažete, ale díky pomoci terapeuta se s nimi budete umět vypořádat. Zjednodušeně řečeno přestanete žít minulostí.

Přestože regresní terapii využívá ve své praxi mnoho psychologů i psychiatrů, je její účinnost zpochybňována, mnozí se od ní distancují, a dokonce britská The Royal College of Psychiatrists zakázala svým členům regresní terapii praktikovat. Zda tuto terapii při řešení svých problémů budete chtít vyzkoušet, či nikoliv, je však ryze na vašem rozhodnutí. 


Komentáře

  • Žádné komentáře. Buďte první!
  • Avatar

Podobné články



Vliv domácího mazlíčka na psychiku a vývoj dítěte

Vliv domácího mazlíčka na psychiku a vývoj dítěte

„Mamíííí, chci zvířátko!“ Věta, při které se nejednomu rodiči zježí vlasy na hlavě. Pokud nepatříte vyloženě k milovníkům zvířat, může být pro vás přítomnost psa, kočky nebo jiného mazlíčka v domě nepředstavitelná. Než vyřknete konečné rozhodnutí, vždy si dobře srovnejte všechna pro a proti, promyslete detaily. Uvědomte si, že zvíře není jen nějaká věc, že potřebuje každodenní péči, proto si dobře rozmyslete, zda...

Pokračovat ve čtení

Nemoc jménem Parkinson

Nemoc jménem Parkinson

Nekontrolovatelný třes končetin, stavy ztuhlosti, zhoršená mimika, to vše a mnohem více může být projevem vážného onemocnění známého jako Parkinsonova choroba. Po Alzheimerově nemoci je Parkinson další velmi diskutabilní neurologickou chorobou, u které nejsou doposud známy přesné příčiny vzniku a na kterou dosud nebyla objevena účinná léčba. Co je to Parkinsonova choroba?Parkinsonova choroba, chcete-li zkráceně Parkinson je chronické neurodegenerativní o...

Pokračovat ve čtení

Neexistující „realita“: HALUCINACE a jejich druhy

Neexistující „realita“: HALUCINACE a jejich druhy

Vnímání je základní poznávací schopností člověka, v některých případech však může být různým způsobem narušeno. My se dnes blíže zaměříme na jednu z poruch vnímání, a tou jsou halucinace. Hned v úvodu je potřeba rozlišit halucinace od bludů a iluzí. Bludy patří mezi poruchy myšlení, iluze je pak oproti halucinacím vyvolána reálným podnětem, který je však chybně interpretován. Co jsou halucinace? Definice vymezují halucinace jak...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video