Ve vztahu s … PASIVNĚ-AGRESIVNÍ OSOBNOST

https://www.blog.mojra.cz/post/131

Partnerské vztahy jsou mnohdy velmi komplikované. I když se na první pohled zdá být vše v pořádku, může být problém skryt někde pod povrchem. Vezměme si např. situaci, kdy jeden z partnerů namísto aby řešil konflikty raději přestane komunikovat, dělá různé (naoko nevinné) naschvály, nebo je přespříliš sarkastický. Samozřejmě tyto sklony se objeví občas u každého z nás, ale pokud jsou na denním pořádku, měli byste se mít na pozoru, mohli jste se totiž ocitnout ve vztahu s pasivním agresorem.  


Co je pasivní agrese?


Z psychologického hlediska můžeme pasivní agresi zařadit mezi „jiné“ specifické poruchy osobnosti.



Definice popisují, že pasivní agrese je takové chování, kdy člověk vyjadřuje svůj nesouhlas skrytým způsobem. Pasivní agresor neumí vyjádřit rozdílný názor přímo, proto k tomu využívá jiných prostředků např. mlčení, zapomínání, váhavost, vyhýbavost aj.


Specifičnost této poruchy osobnosti spočívá právě v tom, že se pasivně agresivní chování jeví jako neúmyslné. Avšak ve skutečnosti jde o jakýsi výraz nenávisti a nelibosti vůči druhým (v tomto případě partnerovi) s cílem co nejvíce jim zkomplikovat život, což jsou právě typické projevy agrese.


Příčiny pasivní agrese


Kořeny pasivně agresivní poruchy osobnosti můžeme hledat již v dětství v souvislosti s výchovou. Pokud např. rodiče zatahovali dítě do svých konfliktů, aniž by mu následně vše řádně vysvětlili, může začít využívat pasivní agresi jako jakýsi obranný mechanismus, kterým zastírá svou nejistotu a nízké sebevědomí.


Projevy pasivní agrese


Jak již bylo řečeno, pasivně agresivní partner hledá různé možnosti, jak se vyhnout přímému konfliktu. Mezi typické projevy pasivně agresivního chování můžeme zařadit:


  • Pasivní agrese v komunikaci – mlčení v situacích, které by měly směřovat k diskuzi, nebo jako způsob trestu.
  • Úmyslné zapomínání s cílem pomstít se.
  • Stavění se do pozice oběti.
  • Obviňování druhých, namísto hledání chyb u sebe sama.
  • Ignorování, lhostejnost.
  • Ironie, sarkasmus, útočné otázky.
  • Úmyslné zatajování důležitých informací před partnerem.


Jak zvládnout pasivně agresivního partnera?


Život po boku pasivně agresivního partnera není lehký. V první řadě je však potřeba zamyslet se nad vlastním chováním, zda dáváte partnerovi prostor k tomu, aby vyjádřil svůj názor apod. Pocit bezmoci je často hlavní příčinou, proč partner volí jako způsob obrany pasivní agresi namísto přímé konfrontace.


V některých případech má partner tento obranný mechanismus natolik zažitý již z dob dětství, že si ani neuvědomuje, že jej používá i ve vztahu. Proto byste měli partnera na jeho chování upozornit a vysvětlit mu, že jste rovnocennými partnery a každý z vás má právo vyjádřit se. Netlačte na něj, buďte trpěliví a zkuste jej pochopit. Samozřejmostí je naslouchání, aby váš partner viděl, že vám na něm opravdu záleží a že chcete znát i jeho postoj k problému. Buďte mu oporou, podporujte jej v jeho snaze změnit své chování, hledejte spolu s ním různé možnosti léčby pasivní agrese apod.



Léčba pasivně agresivní poruchy osobnosti


Terapie pasivní agrese je založena na zjištění příčin a postupném poznávání toho, jak na své okolí pasivní agresor působí. Aby byla léčba účinná musí váš partner do značné míry změnit své myšlení – přijmout, že projevit hněv a svůj názor není nic špatného, naučit se vyjádřit přímo své pocity a názory.



Svépomocí tento problém většinou nezvládnete, proto doporučujeme vyhledat rovnou pomoc odborníka. Psycholog dokáže nastavit individuální terapii podle potřeb klienta, zaměří se na podstatu problému a vše směřuje k tomu, aby byl pasivní agresor schopen zapojit se do konfliktu a otevřeně komunikoval. 








Právě jste četli článek: Ve vztahu s … PASIVNĚ-AGRESIVNÍ OSOBNOST

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Autor: psychologická poradna | Hledání štěstí | tipy psychologa | Jak hledat štěstí v každodenním životě?   „I když na vás štěstí někdy zapomene, vy na něj nezapomeňte." — Jacques Prevert   V dnešním hektickém světě, kde je tempo života stále rychlejší a naše očekávání neustále rostou, se štěstí často jeví jako něco, co je pro nás vzdálené nebo téměř nedosažitelné. Mnozí z nás ho vnímají jako cíl, který přij...

Pokračovat ve čtení

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby ...

Pokračovat ve čtení

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Autor: Psychologická poradna | příčiny a prevence dětské agrese | tipy psychologa pro rodiče a učitele | zvládání agrese u dětíAgrese ve školním prostředí může mít závažné důsledky pro všechny zúčastněné – děti, rodiče i učitele. Může narušit nejen výuku, ale i psychické zdraví dětí a celkovou atmosféru školy. Jak rozpoznat varovné signály agresivního chování, co může být jeho příčinou a jak se mu efektivně vyhnout? Tento článek se ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat