Blíží se nám 14. únor a s ním
den sv. Valentýna – jedněmi oslavovaný, druhými zatracovaný. Jaká je historie oslav
dne zamilovaných? Jde v tento den opravdu o lásku, nebo jen o pouhou komerci? Na to se podíváme v dnešním
článku.
Jak vznikl den svatého Valentýna?
Oslavy dne svatého Valentýna mají původ v anglosaských zemích. V tento den si partneři každoročně vyznávají lásku a obdarovávají se maličkostmi – sladkosti, přáníčka s motivem srdce apod.
Historie oslav sahá však až do starověkého Říma, kdy se v předvečer sv. Valentýna vložily do urny lístečky se jmény dívek, které si následně losovali mladí muži. Dívka, jejíž jméno si muž vytáhl, se měla stát jeho „láskou“ po celý další rok. Známější je však legenda o knězi Valentýnovi, který vzdoroval římskému vládci Claudiovi II. a i přes jeho zákaz tajně oddával římské vojáky s milovanými dívkami. Kněz Valentýn byl zatčen a 14. února popraven, tento den byl později věnován oslavám jeho mučednictví, lásky a náklonnosti mezi partnery.
Postupem času začaly oslavy
svátku zamilovaných úspěšně pronikat i do evropských zemí. Popravdě, hlavně z komerčních důvodů.
Vyznání lásky, nebo jen zbytečný stres?
Mnoho lidí zastává názor, že Valentýn je jen nesmyslným zvykem, který jsme přejali od Američanů a vyznávají si lásku hezky česky na 1. máje pod rozkvetlou třešní. Z psychologického hlediska je pak Valentýn jako takový zbytečným svátkem, jde pouze o den v kalendáři.
Ovšem kvůli převzatým zvyklostem se z tohoto rádoby obyčejného data stal
jeden z nejvíce stresujících dní v roce. Jen jsme se otřepali z vánočního stresu,
už abychom vymýšleli dárek pro partnera k Valentýnu. Všude na nás číhá srdíčková
výzdoba, z televize a rádií se ozývají výzvy na výhodné slevy wellness pobytů
pro zamilované páry apod. Tatam jsou doby, kdy stačilo poslat partnerovi milostné
přáníčko. Dnes už dopředu plánujeme honosné večeře při svíčkách a nakupujeme
drahé dárky. Rok od roku samozřejmě dražší, abychom trumfli ten minulý. A majitelé
restaurací, hotelů a obchodů se jen radují a dále vyzdobují své obchody srdíčky
a amorky, aby mohli vyždímat naše peněženky. Takže ano, opět se budeme opakovat, ale Valentýn je dnes převážně
jen o komerci. Bohužel.
Co radí psychologové?
Nejspíš vás napadne, že existuje jen jediná rada – tento svátek neslavit. Jenže každé pro má i své proti. Je krásné vyznat svému partnerovi lásku, avšak neměli byste tato vyznání situovat pouze na jeden den v roce. A rozhodně by neměla být oslava lásky něčím stresujícím, co zruinuje vaši peněženku. Jestliže založíte váš vztah na penězích a drahých dárcích, je něco špatně.
Vyznávejte si s partnerem lásku po celý rok, obdarovávejte se maličkostmi, nechte se vést momentálním popudem namísto populární tradice. Dostat dárek na svatého Valentýna je předvídatelné, vztah mnohem víc okořeníte, pokud budete partnera překvapovat.
Svátek zamilovaných samozřejmě slavit můžete, ale berte jej s jistým nadhledem. Partnerské vztahy jsou i tak většinou velmi náročné, tak proč si přidávat starosti navíc kvůli jednoho data v kalendáři?
Pokud se však stále cítíte ve stresu, nebo řešíte jiné partnerské problémy, neváhejte se obrátit o pomoc na psychologa. Jen ten dokáže odkrýt podstatu vašich problémů a nabídne různé možnosti k jejich vyřešení.
Připojte se do diskuze.
Zadéjte Váš kometář.