Trichotilomanie aneb nutkavé vytrhávání vlasů

https://blog.mojra.cz/post/407

V dnešním článku si představíme psychickou poruchu, kterou řadíme mezi nutkavé poruchy chování a nazýváme ji trichotilomanie. Jedná se o onemocnění, kdy jedinec pociťuje nutkavou potřebu vytrhávat (a někdy i pojídat) si vlasy, obočí, řasy nebo jiné tělesné ochlupení.

O jaké nemoci je řeč?

Trichotilomanie se nejčastěji objevuje u dospívajících jedinců a zpravidla více u žen než u mužů. Jak jsme již zmínili, jedná se o poruchu, která způsobuje vytrhávání vlasů a tělesného ochlupení. Prakticky jde o narušení kontroly impulzů, postižený není schopen zastavit své sebedestruktivní pudy. Toto chování si také nemusí vůbec uvědomovat. Pokud má dotyčný nutkání vytržené ochlupení také žvýkat a polykat, mluvíme o trichofagii. To vede k jejich shlukování ve střevech a žaludku, kde vytváří kuličky, které způsobují nevolnosti, zvracení, bolesti břicha nebo krvácení do žaludku.


Jedná se tedy o cílené sebepoškozování, které navozuje pocit dočasné úlevy. Vytrhávání vlasů je totiž spjato s vyplavováním hormonu štěstí (endorfin). Sebepoškozování je nejčastěji navozeno špatnou náladou, úzkostí, nízkým sebevědomím nebo sebepohrdáním.


Příčiny onemocnění

V současnosti není příčina trichotilomanie zcela objasněna. Existuje ovšem několik teorií o tom, jak může vznikat, případně jakým dalším poruchám může být přidružena. Někteří odborníci tvrdí, že může být odrazem emocionální nebo psychické úzkosti, kterou si dotyčný nemusí vůbec uvědomovat. Vytrhávání vlasů pak může fungovat jako jakýsi ventil, který pomáhá vypořádat se se stresem a sebepohrdáním. Jiní vidí tuto poruchu jako určitý druh závislosti.


Trichotilomanie může také souviset a být spjata s depresemi, poruchami příjmu potravy (anorexie, bulimie, pica apod.), s drogovými závislostmi, poruchami osobnosti nebo poruchami obsahující halucinace. Někteří odborníci se domnívají, že může být také úzce spjata s obsedantně kompulzivní poruchou.


Diagnostika a léčba

Stejně tak, jako je problematické vyjasnit příčinu tohoto onemocnění, nemáme prozatím ani dostatek výzkumů na to, abychom znali všechny možnosti léčby. Nejúčinnější je terapie zaměřená na změnu chování v kombinaci s emocionální podporou od nejbližších. V tomto případě lze uplatnit KBT terapii.


Důležité je si také uvědomit, že pravidelné vytrhávání vlasů, vede k poškození pokožky hlavy, vlasových váčků a k trvalému výskytu holých míst na vlasové pokožce. Na místě je tedy zvážení kompletního oholení vlasů, což sice nevyřeší samotnou trichotilomanii, ale zabrání vzniku trvalého poškození. Pokud se ale jedinec už tak nachází v psychické nerovnováze, nemuselo by toto řešení mít právě pozitivní dopad. Toto řešení je tedy třeba řádně promyslet. 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyAverze vůči žvýkání a zvukům při jídle? Misofonie na scéně

Averze vůči žvýkání a zvukům při jídle? Misofonie na scéně

Dohání vás k šílenství něčí hlasité žvýkání, mlaskání nebo jiné zvuky při jídle? Obtěžují vás i jiné malé zvuky jako je klepání perem nebo ťukání prsty o desku stolu? Nejspíš trpíte misofonií, kvůli které mohou být tyto zvuky nejen otravné, ale doslova nesnesitelné. Lehká mozková anomáliePojem misofonie pochází z řeckého „misophonia“, což znamená nenávist vůči zvuku. Jedná se ale o skutečnou mozkovou abnormalitu s psyc...

Pokračovat ve čtení

Depersonalizace a derealizace: život za sklem

Depersonalizace a derealizace: život za sklem

Derealizace a depersonalizace, dva pojmy, které spolu velmi úzce souvisí a spojuje je jedno: specifické poruchy vnímání okolního světa. Krátké epizody těchto dvou poruch se mohou objevit u každého člověka. Pojďme si je tedy představit trochu blíže O co se vlastně jedná? Depersonalizace označuje subjektivní pocit odcizení vlastního těla, tělesných dějů nebo psychických procesů. Prakticky vzato se depersonalizovaným osobám jejich myšlenky, vzpomínk...

Pokračovat ve čtení

Kleptomanie: Není krádež jako krádež

Kleptomanie: Není krádež jako krádež

V dnešním článku si představíme psychickou poruchu, kterou řadíme mezi nutkavé poruchy chování a svému nositeli může způsobit řadu trapných problémů, ale také oplétačky se zákonem. Mluvíme o kleptomanii. Jak se projevuje?Kleptoman má nezadržitelnou touhu krást určité předměty, z počátku jsou to věci, které nemají zdánlivě žádnou hodnotu (kapesníky, balíčky cukru, pero). Jejich cena ale s průběhem nemoci může stoupat. Typicky se tak děje v o...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video