Sourozenecká žárlivost aneb rivalita mezi sourozenci

https://www.blog.mojra.cz/post/49

Žárlivost je silná negativní emoce pramenící ze strachu z opuštění, ztráty lásky a pozornosti. Zaujímá v životě člověka přirozené místo, může se projevit ve vztahu k partnerovi, k rodičům a velmi často se objevuje mezi sourozenci. V tomto článku se budeme věnovat právě sourozenecké žárlivosti a možným způsobům, jak se s tímto problémem vyrovnat.



Proč a kdy vzniká sourozenecká žárlivost?


Žárlivost mezi sourozenci vzniká dnem narození mladšího dítěte a je to jakýsi přirozený proces, kterému se nevyhnou žádní rodiče. Nejčastější příčinou žárlivosti je narušení dosavadní hierarchie v rodině. Starší dítě je často odstrkováno, nemá již plnou pozornost rodičů, vše se točí pouze kolem miminka a potřeby prvorozeného dítěte jsou odsouvány na druhou kolej.


Často za žárlivost mezi sourozenci můžou sami rodiče, kteří nedokáží (ač se o to sebevíc snaží) adekvátně reagovat na vzniklou situaci. Nabízejí se nám zde dva typy rodičů, první problém popírají a přehlíží, druzí naopak reagují agresivně, žárlící dítě okřikují, vyhrožují tresty apod. Ani jeden z těchto scénářů není pro zdravý vývoj vztahu mezi sourozenci vhodný. K tomu, jak správně reagovat v případě sourozenecké žárlivosti se dostaneme později.


Vliv na vznik žárlivosti mezi sourozenci může mít do jisté míry také věkový rozdíl mezi dětmi, zde se však setkáváme s protichůdnými názory, někteří odborníci se přiklánějí k tvrzení, že menší věkový rozestup nese větší riziko vzniku žárlivosti, jiní pak zastávají postoj opačný. Každé dítě je jiné, proto s jistotou můžeme říci, že žárlivost dítěte ovlivňuje spíše než věk jeho povaha. A nesmíme opomenout zmínit i povahu rodičů, přece jen dítě přejímá vzorce chování dospělých a pokud jeden z rodičů má sklony k žárlivosti, je větší riziko, že se stejně bude chovat i dítě.



Jak se projevuje žárlivost mezi sourozenci?


Projevy mohou být různé, nejčastěji se v dítěti mísí smutek, hněv a obava z opuštění. Některé děti mladšímu sourozenci úmyslně fyzicky ubližují, jiné zaujímají celkově odmítavý postoj.


Projevy sourozenecké žárlivosti podle postoje starších dětí k mladšímu:


Přehlížení – prvorozené dítě se chová, jako by miminko vůbec neexistovalo, naprosto jej přehlíží, nechce si k němu budovat žádný vztah. Rodiče zde často tlačí na pilu a sourozenecký vztah se snaží rozvíjet násilím, což je špatně.


Upevňování pozice – starší dítě si chce mermomocí udržet výsostné postavení v rodině, proto se vůči miminku projevuje násilně a útočně, dává tak najevo svou sílu a nadřazenost. Rodiče v tomto případě mnohdy reagují různými tresty, ovšem bez kýženého výsledku, protože starší sourozenec to dává za vinu tomu mladšímu a jeho agrese se vůči němu ještě zvýší.


Šaškování – starší dítě si získává pozornost okolí předváděním, legráckami, pitvořením apod. Mladšímu sourozenci nijak neubližuje, proto je mnohdy tento projev žárlivosti rodiči chápán jako neškodný, ovšem dítě získá dojem, že pouze tak dokáže upoutat okolí a v pozdějším věku se může potýkat s různými problémy.


Tichý smutek – prvorozené dítě se stáhne do sebe, nezlobí, neobtěžuje, nedělá relativně nic, co by mělo budit pozornost. Zde by měli rodiče zbystřit, protože toto chování se negativně odrazí v utváření životního postoje dítěte. Rodiče dítě sice chválí za samostatnost, za to, jak je hodné, ale postupně si jej pro jeho tichost přestávají čím dál víc všímat a tím posilují jeho pasivitu.


Couvání – asi tak nějak bychom mohli shrnout chování staršího dítěte, které se v důsledku žárlivosti začne vracet k již zvládnutým úrovním ve vývoji. Začne se například opět počurávat, zhorší se mu řeč, vyžaduje dudlík apod.



Jak předcházet sourozenecké žárlivosti a jak ji řešit?


První chyby se dopouští rodiče ještě před tím, než přibude do rodiny miminko, a to tím, že prvorozené dítě dostatečně nepřipraví na tuto zásadní změnu. Často jsou děti postaveni před hotovou věc, maminka jednoho dne odjede a vrátí se s miminkem v náručí, je nasnadě, že se s touto situací nedokáže starší dítě samo vyrovnat, najednou si není jisté svým místem v rodině.


Zde je několik rad, jak by se rodiče měli zachovat:


  • připravte dítě na příchod sourozence, vysvětlete mu, jak se změní chod domácnosti a co se očekává od něj

  • ujistěte prvorozeného o vaší lásce, která neochladne s příchodem miminka

  • narození miminka je pro staršího sourozence razantní změnou, vyhněte se proto raději dalším větším změnám, např. stěhování, přesun z ložnice do vlastního pokoje apod.

  • klaďte důraz na hierarchii v rodině, ani vy ani ostatní nesmíte odsouvat prvorozeného na druhou kolej

  • zapojte starší dítě do péče o miminko, chvalte jej a ujišťujte o jeho důležitosti, že bez jeho pomoci byste péči o miminko nezvládli

  • nenuťte starší dítě, aby svého sourozence milovalo, lásku si nelze vynutit, ovšem důrazně dbejte na to, že miminku nesmí ubližovat

  • nesrovnávejte, ale veďte děti ke společným aktivitám a spolupráci

  • věnujte čas i staršímu dítěti. Domluvte se s manželem, že se v péči o miminko budete střídat tak, abyste mohli nějakou dobu strávit sami s prvorozeným.

  • nesvalujte vinu automaticky na staršího. Co si budeme povídat, mladší děti mívají často pod čepicí a mnohdy také žárlí, proto ne vždy, když uslyšíte pláč, za to může starší dítě.







Pokud se potýkáte se žárlivostí mezi sourozenci, nepropadejte panice, mnohdy se jedná pouze o chvilkovou záležitost, která při vhodném přístupu brzy odezní. Nesnažte se žárlivé projevy dítěte násilně potlačovat, může to vést k mnoha problémům jako např. kousání nehtů, nekontrolovatelné výbuchy vzteku, sklíčenost, potlačování sebe sama v dospělosti aj. Nehledě na to, že tím utrpí do budoucna samotný sourozenecký vztah. Jestliže si nevíte rady je vhodné vyhledat odbornou radu u dětského psychologa.  









Právě jste četli článek: Tělesné tresty ve výchově dětí – ano či ne?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců? Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento měsíc náročný, pokud jde o naše prožívání. Krátké zimní dny, nedostatek slunečního světla a chladné počas...

Pokračovat ve čtení

Novoroční detox pro duši: Jak se zbavit emocionální zátěže z minulosti?

Novoroční detox pro duši: Jak se zbavit emocionální zátěže z minulosti?

Autor: psychologická poradna | Novoroční detox | tipy psychologa | Praktické a jednoduché tipy na detox vaší duše Začátek nového roku je nejlepší příležitostí pro změnu návyků, nebo nastavení nových cílů. Lidé si na nový rok obvykle dávají různé předsevzetí a cíle, které se snaží během roku plnit a řídit se podle nich. Může to být například pravidelné cvičení, přestat kouřit, začít rána bez kávy, nebo vstávat ráno v 7 hodin a za...

Pokračovat ve čtení

Jak přežít Vánoce bez stresu

Jak přežít Vánoce bez stresu

Autor: psychologická poradna | jak zvládnout vánoční stres| tipy psychologa Přestože Vánoce mají být časem klidu a pohody, není tomu tak, naopak jsou snad tím nejhektičtějším a psychicky nejnáročnějším obdobím pro člověka. Zejména ženy chtějí mít vše dokonalé, proto již zhruba měsíc před Vánocemi nemyslí na nic jiného než na to, co vše musí zvládnout.  Ve víru emocí... Přestože stres k dnešní době tak nějak patří, o Ván...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat