Tělesné tresty ve výchově dětí – ano či ne?

https://blog.mojra.cz/post/136

Dnes se budeme zabývat dalším z mnoha diskutabilních témat, a tím je používání násilí a fyzických trestů ve výchově. Každý rodič chce ze svého dítěte vychovat co nejlepšího člověka a využívá k tomu různých výchovných metod, někdo je ve výchově benevolentní, jiný naopak prosazuje přísnou výchovu, ke které patří i tresty. Otázkou zůstává, zda mají tělesné tresty ve výchově smysl, nebo zda by se jich měli rodiče vyvarovat. Zde se rozchází i odborníci, jedni přisuzují tělesným trestům ve výchově určitý pozitivní význam, druzí je označují za krajně nepřiměřený výchovný prostředek.

Podle studií z roku 2018 se k tělesným trestům (i výjimečně) uchylují 2/3 rodičů. Tolerance společnosti k této formě trestání dětí je v ČR stále vysoká, avšak pomalu klesá. Je zde určitá možnost, že v budoucnu se stane násilí na dětech jakožto výchovný prostředek protizákonným. O tomto kroku se již jednalo, ovšem pro byla jen hrstka Čechů. Uvidíme tedy, co nám budoucnost přinese, každopádně z hlediska psychologie se fyzické trestání neblaze podepisuje na osobnosti dítěte a jeho vývoji.


Co je to tělesný trest?

Obecná definice popisuje tělesný trest jako druh potrestání s využitím fyzické síly s úmyslem způsobit bolest. U dětí přistupujeme k tomuto typu násilí nejčastěji proto, abychom reagovali na neposlušnost dítěte, lhaní a také jako snaha udržet si určitou autoritu jakožto rodiče. U malých dětí je to většinou plácnutí přes ruku nebo na zadek, abychom jim demonstrovali, že se mají zdržet nějakého jednání, že je to nevhodné, nebo že může jejich chování ohrozit jejich zdraví. Dospívajícím dětem pak nejčastěji vrazíme „výchovnou“ facku. Dítě by se každopádně nemělo trestat za něco, co nedokáže ovlivnit, např. pokud je přetažené a proto zlobí – v takovémto případě totiž nepochopí, proč bylo trestáno, což může mít neblahý vliv na jeho psychiku.


Proč rodiče používají ve výchově tělesné tresty?

V první řadě za to může jejich samotná výchova. Pokud v dětství byli sami rodiči takto trestáni je nasnadě, že budou tělesné tresty za neposlušnost také praktikovat na svých dětech. Jak známo, děti přebírají zvyky a chování svých rodičů, proto je vysoce pravděpodobné, že se takto dostanou do začarovaného kruhu. Nehledě na to, že zejména naši prarodiče hlásají onu známou větu „škoda každé facky, která padne vedle“ nebo: „My jsme taky dostávali na zadek a neublížilo nám to!“

Kromě těchto převzatých vzorů pak rodiče fyzicky trestají své dítě většinou kvůli toho, že jsou ve velkém stresu a neví si se svým potomkem rady. Jednoduše řečeno spustí se v nás vír emocí, který ventilujeme pomocí násilí, což rozhodně není dobře, protože tak dítěti ukazujeme, že jen násilí dokáže vyřešit naše problémy – tento vzorec výchovy je rozhodně nevhodný. Není namístě, abychom si pomocí tělesných trestů utužovali svou rodičovskou autoritu, protože mnohdy je násilí jen ku škodě, nehledě na to, že od občasných facek je to jen krůček k výbuchu, který se může změnit v domácí násilí.


Jaké důsledky mohou mít tělesné tresty v dětství?

Jakkoli může být plácnutí přes zadek v danou chvíli efektivní, je namístě se zamyslet i nad následky.

1. Strach. Dítě namísto aby uznávalo vaši autoritu rodiče, bude mít obavy z výprasku, proto se vám v budoucnu raději ani nesvěří s problémy.

2. Narušení vztahu. Se strachem úzce souvisí narušení vztahu mezi dítětem a rodičem. Rodič se mění v tyrana, který si nedokáže o ničem promluvit a raději ihned fyzicky trestá.

3. Potlačení vlastní osobnosti dítěte. Rodiče chtějí tvrdou výchovou docílit toho, aby je dítě bezmezně poslouchalo, v podstatě se snaží dítěti vštípit vlastní názory, aby neříkaly to, co si myslí, ale to, co chtějí rodiče slyšet.

4. Závislost na rodičích. Děti, které byly často fyzicky trestány se v dospělosti mohou potýkat se závislostí na svých rodičích, mají strach dělat vlastní rozhodnutí, mohou být výrazně submisivní apod.

5. Psychické problémy – sklon k závislostem, deprese, nízké sebevědomí, abnormální sklony k agresi a mnoho dalšího.


Zásady trestání:

- Nevylívejte si na dítěti svou zlost, nejednejte v afektu.

- Přistupujte k fyzickému trestu jako ke krajnímu řešení, vždy se snažte najít jinou možnost, jak dítě potrestat.

- Fyzické tresty nesmí překročit hranici únosnosti (modřiny, šrámy apod.), nikdy nepoužívejte vařečky, obušky aj.

- Netrestejte fyzicky dítě do 1 roku, protože ještě nechápe souvislosti.

- Trestejte vždy ihned, protože dítě později nebude vědět, za co jste mu naplácali.


Alternativní tresty

Jak jsme již řekli, fyzické trestání by mělo být opravdu až posledním řešením. Zde je několik možností, jak dítě potrestat i bez použití násilí:

1. Zákaz oblíbené činnosti. Zejména u dospívajících dětí je tato metoda velmi účinná. Zákazy by se však měly týkat věcí a činností, které nejsou důležité pro vývoj dítěte, nezakazujte tedy např. kroužky, vzdělávací kurzy aj.

2. Pozor na křik. To, že při řešení konfliktů zvyšujeme hlas je běžné. Avšak pozor, abychom to s křikem a výčitkami nepřehnali, odsud je to jen krůček k psychickému týrání.

3. Pozitivní motivace. Ne vždy si jednání dítěte vyžaduje potrestání, např. v případě, kdy donese ze školy špatnou známku. V tomto případě je namístě dítě vhodně namotivovat k tomu, aby podávalo ve škole lepší výkony. A křikem či výpraskem toho rozhodně nedocílíte.

Sama vím, že udržet si někdy chladnou hlavu je opravdu těžké a plácnutí přes zadek se jeví jako to nejlepší řešení. Než k němu však přikročíte, zkuste dítěti vysvětlit, co dělá špatně a proč si zaslouží potrestat. Rozhodně mějte vždy na prvním místě pocity dítěte, zajímejte se o to, proč zlobí, co se mu nelíbí a co ho trápí. Svěřte se dítěti s pocity, které ve vás jeho chování vyvolalo, aby vidělo, že to není jen vztek.

Pokud si však nebudete vědět s výchovou dítěte rady, stane-li se vaše dítě nezvladatelným, trpí-li nějakou poruchou apod. rozhodně se obraťte na psychologa. Ten vám mj. nabídne nezaujatý pohled na celou situaci a navrhne možná řešení. 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyKolik stojí sezení u psychologa

Kolik stojí sezení u psychologa

Finance nemusí být překážkou!Tak jsem se rozhodla jít k psychologovi, ale mám strach, aby mě ty konzultace nepřivedly na mizinu… Finance jsou častým důvodem, proč lidé s návštěvou psychologa váhají. Vyplatí se to? Nezruinuje mě to? Kolik mě to vlastně bude stát? Není výdaj jako výdajZačneme trochu zeširoka, takovým malým zamyšlením. Samozřejmě, jsou situace a životní období, kdy každý výdaj navíc bolí a opravdu není z čeho brát....

Pokračovat ve čtení

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

Partner odchází od rodiny: Jak se s tím vyrovnat?

A žili spolu šťastně až do smrti, dokud od nich neodešel…Každý z nás si pro sebe přeje ten krásný pohádkový konec, zároveň ale s věkem a zkušenostmi zjišťujeme, že vztahy vůbec nejsou vždycky tak pohádkové, jak jsme si představovali. Sluníčkové dny střídají partnerské krize, roztomilé zlozvyky se mění na zdroj hádek a špatné nálady. Některé vztahy tohle všechno ustojí, jiné se rozpadnou. Rozchod může proběhnout v klidu a vzá...

Pokračovat ve čtení

Motivace dětí k učení: Tohle jsou způsoby, jak na to!

Motivace dětí k učení: Tohle jsou způsoby, jak na to!

Dětem se do učení a do úkolů často moc nechce. Všechno je zajímavější než cvičení z pracovního sešitu, a tak v mnoha domácnostech nastává pravidelný boj a smlouvání o to, kdy se děti půjdou učit a jak dlouho to musí dělat. Tahle přetahovaná se navíc mnohdy neobejde bez slz, křiku a dusné atmosféry. V konečném důsledku jsou pak rodič i dítě smutní a vztah k učení se nijak nelepší…Ale jak na to? Jak motivovat děti k uče...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video