Psychologie zločinu: Proč se z lidí stávají zločinci?

https://blog.mojra.cz/post/374


Jsou vám tyto věty povědomé? Můžeme je poměrně často slyšet nebo číst v krimi zprávách a v novinách. Mohlo se vám to ale stát i na vlastní kůži, někdo z vašeho okolí, o kom jste si mysleli jen to nejlepší, udělal něco strašného. A teď nevíte, jestli máte tak příšerný čich na lidi, nebo to na sobě opravdu nedal znát. A můžete teď někomu plně důvěřovat?

Těch hodných, slušných, bezproblémových a úspěšných, kteří jednoho dne mírně nebo závažně překročí hranice zákona, jo opravdu mnoho. Proč tomu tak je? Už se tak narodili nebo je k takovému činu dohnala nějaká náročná až kritická životní situace? Zřejmě se nám nedostane jednoznačných odpovědí na tyto otázky, ale pojďme se podívat na indicie, které k takovým případům mohou vést, a že jich není málo!


Když dobří lidé dělají zlé věci

Říká se, že nejsou zlí lidé, pouze zlé činy. To do jisté míry potvrzují i některé slavné psychologické experimenty. Aschův experiment je například založený na lidské konformitě. Bylo dokázáno, že pokud účastníci odpovídají na opravdu jednoduché otázky ve skupině dalších lidí, kteří záměrně odpovídají špatně, v drtivé většině případů se jejich špatnému názoru testovaný jedinec podvolí. S poslušností a autoritou experimentoval Milgram. V jeho experimentech hrály hlavní roli elektrošoky. Bylo zjištěno, že většina lidí je schopna dát druhému účastníkovi zdraví ohrožující až smrtelnou ránu elektrošokem, pokud je přítomna autorita, která opakuje, že „Je potřeba pokračovat, experiment si to žádá“. Nebojte, nikomu se v tomto experimentu nic nestalo, bylo to pouze nasimulováno pro účastníky experimentu. Zimbardo zase světu ukázal, že i z obyčejných lidí se mohou v rámci experimentu stát tyrani a násilníci jako mávnutím proutku, pokud jim experimentátor řekne, že jsou teď bachaři ve věznici. Výsledky všech těchto experimentů se mohou stát až děsivé. Naštěstí je známo, že laboratorní prostředí umocňuje všechny tyto výsledky a v přirozeném prostředí by tomu tak (snad) nebylo.


Co z lidí tedy dělá zločince?

Za celý život je mnoho faktorů a situací, které mohou jedince ovlivnit. Samozřejmě se může narodit již s nějakými predispozicemi, které ale potřebují spouštěč (nějakou událost nebo dlouhodobé vlivy), které predispozici aktivují.


Dětství

Dětství má na náš další život obrovský vliv. Někdy se může stát, že již v dětství pozorujeme zvláštní chování. Dítě může projevovat neobvyklé chování vůči svým vrstevníkům nebo zvířatům. Může se k nim chovat nepřiměřeně, hrubě a překračuje to veškeré meze toho, že by si jen hrálo. To je často varovný signál, u kterého se vyplatí vyhledat odbornou pomoc, protože se tak mohou projevovat některé závažné poruchy osobnosti. Pak jsou ale naprosto hodné děti s hezkými vztahy s okolím, kterým se stane něco strašného. Děti mohou být svědky nějaké kritické události, něco špatného se může stát jim nebo někomu v jejich blízkém okolí. Zde je třeba také svěřit dítě do rukou odborníků. Je zde možné, že vznikne trauma, které se může projevit různými způsoby v různých etapách života. Faktorem u dětí nemusí být jen jednorázová tragická událost, ale také výchova nebo jiné faktory, které na dítě působí dlouhodobě. Výsledkem ne úplně optimálního dětství může být v extrémních případech zrod sociopata, člověka s velmi nízkou empatií a smyslem pro morálku a s excelentní schopností manipulovat.


Obecně dítě utváří to, v čem vyrůstá, takže velký vliv na dítě má také celkové sociální prostředí a jeho vzory. Pokud dítě vidí, že se v jeho okolí někdo dopouští činů, které zákon nepovoluje, může to pozměnit i jeho normy.


Dospívání

Období dospívání má svá specifika. Dospívající se potýkají s hormonálními změnami, což způsobuje emocionální nestabilitu nebo sníženou sebedůvěru. Velmi důležité je pro jedince v tuto životní etapu někam patřit, někam zapadnout. Jeho parta má na něj v tomto věku velký vliv, může si osvojit stejné návyky a hodnoty, které jsou v ní uznávány. Může se jednat o činnosti od kouření přes drobné krádeže po užívání drog a těžkou šikanu jiných vrstevníků. Jedinci si mohou utvořit nové normy a měřítka toho, co je v pořádku. Dá se tedy říct, že dospívání je další rizikové období.


Dospělost

Nejenže si každý nese své šrámy a vlivy z dětství a dospívání, ale objevují se nové faktory, které mohou dospělého svést z cesty počestnosti. V dospělosti se mohou projevit například poruchy osobnosti v plné síle. Těch existuje hned několik a jejich projevy výrazně vybočují od toho, na jaké chování jsme zvyklí a výrazně narušují osobní a pracovní život jedince. Není proto divu, že právě tito lidé jsou častými pachateli trestních činů. Onemocnění, které mohou být spojeny s pachateli trestních činů je mnohem více, můžeme jmenovat například schizofrenii. Další ohroženou skupinou mohou být lidé se závislostmi.

Pokud se podíváme přímo na motivy pachatelů trestních činů, může hrát roli například zoufalství způsobené ztrátou nebo odloučením od rodiny, ztrátou zaměstnání nebo majetku, většinou se jedná o sled více psychicky náročných událostí. Dalšími motivátory mohou být touhy po penězích či moci. U peněz může být podtext ještě naléhavější, často jsou případy, kdy pachatel nemá prostředky na obstarání potřeb své rodiny a uchýlí se ke krajním řešením. Finanční motivy mívají také již zmínění závislí, kteří si potřebují obstarat svou drogu. Nezřídka kdy se ale do problémů se zákonem dostanou i osoby, které se sice uživí, ale chtějí „od života víc“ a nenapadá je jiný způsob vydělání si více peněz než protizákonná činnost. Zvláštní skupinu jsou ti, kteří touží po moci a jejich touha je silnější než jejich povinnost dodržovat zákon. V této oblasti se také můžeme často setkat s osobami s poruchami osobnosti. U některých z poruch osobnosti se projevuje i fenomén, kdy má o sobě pachatel tak vysoké mínění, že je přesvědčen o tom, že jeho plán je tak promyšlený, nebo stopy tak dobře zameteny, že na něj nikdo nemůže přijít a do poslední chvíle obhajuje svou nevinu.


S jídlem roste chuť

Tento fenomén každý z nás zná. Často bychom takto mohli popsat kariéru zločinců. Běžné to je u trestních činů týkajících se peněz, ať už podvodů nebo zakázaných obchodů. Pozorujeme pak například, jak se z šikovné účetní nebo vzorného politika stanou podvodníci, protože zjistí, že si malých úniků nikdo nevšimne. Ale kdo by zůstal u nějakých pár stovek, když je k dispozici mnohem víc? Pak se tento kolotoč rozjede tak rychle, že už jej ani sami pachatelé nedokážou zastavit, a v ten moment to často praskne.


Dnešní POP kultura

Je třeba věnovat pozornost také dnešním médiím a tomu, co v rámci dnešní kultury vzniká. Zločin máme všude kolem sebe. Tresných činů jsou plné zprávy, filmy a seriály, hry i sociální sítě. Otázkou je, jak může přístupnost všeho zmíněného ovlivnit například děti, ale i některé přizpůsobivější dospělé. V minulosti jsme se setkali s vlnami vlivu konkrétních filmů či her. Dnes můžeme například sledovat fenomén Hry na oliheň, kdy se hlásí mnoho lidí (i dětí!) z celého světa, kteří by se rádi zúčastnili napodobeniny hry, kde prohra v dětské hře znamená smrt.


Co s tím mohu dělat?

Pokud pozorujete nezvyklé chování u dítěte nebo kohokoliv jiného okolo sebe a chcete mu pomoct, pozorujete něco nezvyklého u sebe, nebo chcete jen probrat, jak preventivně chránit své děti a rodinu, nebojte se obrátit na odborníky. U nás si můžete vybrat psychologa a vše s ním probrat on-line z pohodlí domova.


Právě jste četli článek: Psychologie zločinu: Proč se z lidí stávají zločinci?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyNásilí na ženách: jaké jsou varovné signály, charakteristiky, průběh, kde hledat pomoc, a co děti?

Násilí na ženách: jaké jsou varovné signály, charakteristiky, průběh, kde hledat pomoc, a co děti?

Násilí na ženách je jedním z nejčastějších způsobů porušování lidských práv. Statistiky hovoří jasně, nějakou formou násilí ze strany muže se setkalo až 35 % žen! A to není zahrnuto sexuální obtěžování. Čísla zvedá i pandemie koronaviru, kdy se významně zvýšil zájem o služby organizací pracující s obětmi domácího násilí, a to až o 60 %.Každým rokem u nás desítky žen přijdou o život právě následkem takového násilí....

Pokračovat ve čtení

Co jsou to halucinace a co se při nich děje s naší psychikou?

Co jsou to halucinace a co se při nich děje s naší psychikou?

Možná jste už zažili situaci, kdy jste šli po ulici a povšimli si poměrně výstředního kolemjdoucího, který vypadal, jako by si s někým povídal. Nebo jste snad i vy sami někdy použili termín „Nemáš jenom halušky?“. Co ale ve skutečnosti jsou halucinace a jak působí na naši psychiku, si přiblížíme v následujícím článku. Co jsou to halucinace a jaké známe druhy? Halucinace jsou šalebné vjemy, které mohou postihovat všechny smyslové modal...

Pokračovat ve čtení

Dítko školkou povinné: JAK PŘEKONAT NÁSTUP DO ŠKOLKY BEZ STRESU?

Dítko školkou povinné: JAK PŘEKONAT NÁSTUP DO ŠKOLKY BEZ STRESU?

A je to tady. Začátek září, děti nastupují do školy a ty menší do školky. Mezi nimi i vaše dítě. Ano, opravdu je to tak, už to není to miminko, které jste na rukou nosili. Stále jste pro něj středobodem vesmíru, avšak teď se bez vás musí naučit několik hodin vydržet. Jana Š.:  První den ve školce? Já těhotná brečela doma a syn ve školce. Učitelky mi volaly po dvou hodinách, ať si pro něj raději dojdu, že nejde utišit. Dokonce se jim po...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video