PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

https://www.blog.mojra.cz/post/211

Pokud jste dosud odkládali návštěvu psychologa jen proto, že jste měli strach z toho, co vás vlastně čeká, je nejvyšší čas to změnit! Péči o duševní pohodu není radno odkládat. Je to jako s bolavým zubem – čím déle návštěvu odkládáte, tím horší bolest je. To, co by vyřešila drobná plomba, se najednou mění v nutnost zub vytrhnout úplně. Psychický problém se může stupňovat podobným způsobem. Ale nebojte, vrtačka ani injekce vás v ordinaci psychologa nečekají.


Zažeňte poslední obavy a připravte se na svou první návštěvu psychologa

 

Nepřítel č. 1: Strach z neznáma


My lidé se přirozeně bojíme všeho, co neznáme. Z evolučního hlediska to jistě má svůj význam, nicméně v souvislosti s návštěvou psychologa je to strach naprosto zbytečný. A přece je to jeden z nejčastější důvodů, který lidem braní se na psychologa obrátit.


Co se tam bude dít? Na co se mě vlastně bude ptát? A co mu mám říkat?

Mnoho lidí bohužel odpovědi na tyto otázky nezná, a tak se rozhodnou, že si s problémem radši zkusí poradit nějak sami. Jenže velmi často se to nepovede a situace je stále horší a horší. Některé psychické problémy navíc neničí jenom vás, ale i vaše vztahy, práci či rodinný život.

 

 

Na co se psycholog ptá? Toto jsou ty nejčastější otázky

 

Jaké otázky můžete na prvním sezení očekávat? Každý psycholog pracuje trošku jinak, každá konzultace je šitá na míru klientovi. Neexistuje tedy žádný seznam psychologických otázek, které vám psycholog určitě položí.


Naši psychologové, ale dali hlavy dohromady a sepsali nejčastější otázky, které v rámci své praxe klientům pokládají !



S čím přicházíte? aneb proč jste se na psychologa obrátili

Jednoduchá úvodní otázka: Proč jste vlastě psychologa vyhledali, co potřebujete řešit? Psycholog se vás na tuto otázku na počátku zeptá proto, aby se zorientoval ve vaší situaci a věděl, o čem vlastně celá konzultace bude. Odpověď na tuto otázku vám značně usnadní také samotné hledání vhodného psychologa. Trápí vás krize ve vztahu? Nebo řešíte ztrátu sebevědomí?


Podle toho hned snadno poznáte, že hledáte odborníka na:
partnerskou krizi | výchovné problémy | úzkosti a deprese | problémy v rodině | vztahy rodič-dítě |osobní problémy | kariéru a vztahy na pracovišti




Co od sezení čekáte? aneb s čím byste vlastně chtěli odcházet


Tahle otázka je možná trošku záludnější, možná proto ji psychologové rádi pokládají, často se díky tomu na svůj problém podíváte z jiného úhlu pohledu. Co byste od psychologa potřebovali? S jakým pocitem byste chtěli odcházet? Psycholog na základě vaší odpovědi zvolí vhodné metody a strukturu konzultace.


Nebojte! Je naprosto v pořádku odpovědět, že vlastně nevíte. Nebudete první ani poslední. A i tahle odpověď je často naprosto normální a přirozená.


 

Už jste někdy byli u psychologa? aneb jaké máte zkušenosti, co už jste zkusili


Je možné, že se psycholog bude informovat, jestli už jste dříve navštívili odborníka a jaké to pro vás bylo. Co vám třeba pomáhalo a co naopak vůbec.

 


… a jak psychologovi odpovídat?

 

Lidé si z nějakého důvodu dělají těžkou hlavu také s tím, jak vlastně psychologovi na jeho otázky správně odpovídat. Co a jak mu vlastně říct? Uklidníme vás – není třeba v tom hledat žádné složitosti ani nad tím dopředu nějak zvlášť přemýšlet. Psycholog vás konzultací hezky provede. Nemusíte se bát, že třeba něco řeknete špatně nebo že na něco zapomenete, psycholog se vás v případě potřeby na všechno důležité postupně doptá.

Jak tedy odpovídat?

  • Upřímně: Nemá cenu lhát nebo pravdu přikrášlovat, buďte upřímní, mluvte o věcech, tak jak jsou. Jen tak vám psycholog bude moci opravdu pomoct.


  • Tak, jak vám proudí myšlenky: Nevíte, jak začít? Bojíte se, že příběh nebude dávat smysl? Zkuste to, prostě mluvte tak, jak vám zrovna budou proudit myšlenky. Psycholog vás v případě potřeby zabrzdí a doptá se, bude-li to třeba.


  • Přirozeně: Nesnažte se znít příliš formálně nebo strojeně. S psychologem zkrátka mluvte tak, jak je to pro vás nejpřirozenější – jazykem a tempem, které je vám nejbližší. Neupravujte ani svůj slovník, používejte slova, která používáte i normálně.


Proč je důležité konzultovat s psychologem v jazyce, který je vám nejblíže? Přečtěte si náš článek o psycholinigvistice!

TIP! Na Mojra.cz můžete s psychologem konzultovat nejen v českém, ale také ve slovenském, polském, anglickém, německém, španělském a francouzském jazyce!

 


Domluvte si konzultaci na Mojra.cz


Tak už víte, na co se vás naši psychologové nejspíše budou ptát a také víte, že odpovídat jim, není žádná věda. A to zní, jako by vám došly poslední výmluvy, proč to nejde!


Udělejte pro sebe něco hned teď. Zasloužíte si to!

 

OBJEDNAT SI KONZULTACI | PROFILY VŠECH PSYCHOLOGŮ

 


PS: Pořád ve vás přeci jen nějaké obavy zůstaly? Ani zdaleka jsme neodpověděli na všechny vaše otázky? Jsme tu pro vás! Kontaktujte naši klientskou linku, rádi s vámi probereme všechny nejasnosti.

+420 731 226 690         poradna@mojra.cz

 

.

Mnoho lidí odkládá ze strachu řešení svých problémů. Pokud se k návštěvě poradny odhodláte, uvidíte, že se vám uleví.
Budete se moci vypovídat a mimo jiné se dozvíte, jak můžete se svými problémy naložit.

 

 

 

 

 




 

Právě jste četli článek: PSYCHOLOG: Na co se ptá a jak mu odpovídat?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Hana Prokešová před rokem
    Hana Prokešová

    Dobrý den, chodím k psychologovi. Nechá mě mluvit 40 minut , na konci zada úkol na příště, který nikdy nekontruluje. Cena za 40 minut je 2500,-Kč. Poznámky si nedělá , smerovani a rady žádné. Má smysl takoveho psychologa navštěvovat? Děkuji za odpověď.

  • Tým poradny Mojra.cz před rokem
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den Hano, pokud s prací psychologa nejste spokojeni nebo máte pochybnosti, buďte otevření a psychologovi vaše obavy a pocity sdělte. Psycholog by měl vytvářet vztah založený na otevřeném jednání a vzájemné důvěře. Také by měl vytvářet prostor, kde se cítíte bezpečně. Měl by také umět vysvětlit, co svými činy sleduje, proč použil danou metodu, techniku. S psychologem se nemusíte vždy shodnout a mít stejný názor na danou situaci, někdy by to ani nemuselo být ku prospěchu, ale je potřeba, abyste ve spolupráci vnímali smysl. Každý psycholog nemusí vyhovovat každému a vždy je možnost psychologa změnit. Někdy trvá déle, než najdete psychologa, který vám osobnostně vyhovuje. Mgr. Rozsypalová, online psycholog poradny MOJRA.


Podobné články



Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý? „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše zdraví, a to jak po fyzické, tak psychické stránce. Pro člověka je spánek neoddělitelnou součástí zdravé...

Pokračovat ve čtení

Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Autor: Psychologická poradna | PODCAST | rozhovor | tipy psychologaPodcast, který otevírá svět psychologie, je dostupný na všech vašich oblíbených platformách: YouTube Spotify Apple Podcast České Podcasty PodBean Podívat se na video: Video...

Pokračovat ve čtení

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

Máme tady leden. Starý rok jsme nechali za sebou, nový je před námi. Pomalu se otřepáváme z vánoční nostalgie a začínáme hodnotit, a to nejen stav svého bankovního konta, ale také uvažujeme nad tím, co jsme v loňském roce (ne)zvládli, zamýšlíme se nad budoucností, zvažujeme možnosti. Často pak všechny tyto úvahy vedou k depresím, které podle teorie jednoho anglického psychologa vyústí třetí pondělí v lednu, které je označováno ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat