PSYCHOHYGIENA: Pomocník pro vaše zdraví

https://blog.mojra.cz/post/224

„Já už nemůžu.“ „Jsem hrozně ve stresu.“ „Já prostě nic nestíhám.“ „Nemám vůbec žádnou energii…“ 


Poznáváte se? Na každého z nás jsou v dnešní době kladeny poměrně velké nároky. Mnohdy je tak člověk vystaven obrovskému tlaku a stresu a málokdo si uvědomuje všechny negativní dopady, které na nás dlouhodobý stres má.


Co je to psychohygiena?


Tak nějak tušíme, jak se starat o své tělo – když nás něco bolí, jdeme k lékaři, sem tam ráno k snídani zapijeme vodou nějaký vitamín a teple se oblečeme, když je zima. Ale co duše, umíme se starat i o ni?Psychohygiena je soubor technik a návyků, které udržují v rovnováze oblast naší psychiky. 


Lidé tuto oblast často zanedbávají, protože mají pocit, že není důležitá. Není totiž na první pohled tak zjevná. Zkuste si teď ale představit krásné nové auto. Jeho majitel ho každý den voskuje a důkladně myje, okna jsou čistá tak, že jen tušíte, že je mezi vámi a venkovním světem tabulka skla. Po čase toto krásné auto jezdit přestane, majitel to nechápe. Kdyby ale zvedl kapotu a podíval se dovnitř, zjistil by, že motor úplně přestal fungovat. Na první pohled to ale poznat nejde.


Jak správně pečovat o duši?


Obecně lze doporučit trochu zpomalit. Pomůže si svůj čas plánovat a organizovat dopředu a vyčlenit si čas sami pro sebe. 


Spánek je další velmi důležitou součástí našeho psychického i tělesného zdraví. Roli nehraje pouze délka spánku (doporučená doba spánku je u dospělého člověka 7-8 hodin), ale také jeho kvalita. Dvě hodiny před spaním proto zkuste odložit elektronická zařízení a věnovat se například rodině, četbě nebo některé formě relaxace. Modré světlo, kterému jsme vystavení při používání mobilů, notebooků a tabletů, spánek narušuje. Spěte v klidné, tmavé místnosti, kterou se doporučuje před spaním vyvětrat. Večer se vyhněte nápojům obsahujícím kofein, místo toho zkuste meduňkový nebo heřmánkový čaj.


Ve zdravém těle zdravý duch. Pravidelný pohyb a zdravá vyvážená strava působí dobře nejen na naše tělo, ale navozují také stav větší duševní pohody a energie.


Mindfulness je v současné době koncept, který je velmi rozvíjen. Do češtiny bychom ho mohli přeložit jako všímavost. Jde především o to, být více v přítomnosti, neřešit neustále co bude a co bylo. Důležité je tady a teď. Do svého každodenního života ho můžete zařadit třeba už jenom tím, že se budete vyhýbat neustálému multitaskingu – tedy dělání více věcí najednou. Pokud například večeříte, vychutnejte si naplno jídlo a nemyslete na práci, nákupy a další povinnosti.


Pomáhají také relaxační techniky jako meditace, jóga nebo třeba jen pár hlubokých nádechů a výdechů. To vše zklidňuje mysl. Někomu může pomoct také procházka do přírody nebo vana plná pěny. Existují také různé zvukové nahrávky (například deště nebo zurčícího potůčku), které vám mohou pomoci příjemný relaxovaný stav navodit.

 


Zní to jednoduše, ale kde začít?


Odkudkoliv! Zkuste každý den něco nebo se nejprve zaměřte na jednu z oblastí. Dobrým prvním krokem je určitě zkvalitnění spánku. 


Pokud pořád trošku tápete odkud začít nebo které techniky by pro vás byly nejlepší, nebojte se obrátit na odborníky (psychology, terapeuty, kouče…). Ti s vámi vaši situaci proberou a doporučí nejlepší řešení přímo pro vás.


Všechno tohle dělám, ale nic nefunguje …


Je možné, že jen potřebujete více času. Pokud změníte vaše dosavadní každodenní návyky, může chvíli trvat, než se účinky těch nových plně projeví. Proto je naprosto normální, že účinky nemusíte zpozorovat ihned.

 Pokud se ale cítíte čím dál hůř, dlouhodobě nic vašemu stavu nepomáhá, cítíte silnou úzkost nebo náhlé záchvaty paniky – může se jednat o závažnější problém, například deprese nebo poruchy nálady. Je také možné, že se ve vašem životě děje něco, co vás dlouhodoběji trápí a změna návyků nemusí být dostatečným řešením. V těchto případech se obraťte na psychoterapeuta, psychologickou poradnu nebo jiného odborníka.

 

 

 


 

Právě jste četli článek: PSYCHOHYGIENA: Pomocník pro vaše zdraví 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyMojráček se stěhuje

Mojráček se stěhuje

„Mojráčku, pojď na večeři!“ volá maminka. Mojráček si rychle uklidí pastelky a vezme obrázek, který pro maminku nakreslil. Po cestě si ještě nezapomene umýt ruce v koupelně, protože ví, že to maminka bude kontrolovat. Sejde dolů, sedne si ke stolu a čeká, až před něj maminka položí talíř s večeří. „Dobrou chuť,“ řekne tatínek a všichni se pustí do jídla. U stolu je nezvyklý klid, tatínek je nějaký roztěkaný a Mojráček uvažuje...

Pokračovat ve čtení

Mojráček a cestovatelský deník

Mojráček a cestovatelský deník

„Mojráčku, vyčistit zoubky a honem do postýlky, zítra nás čeká velký den. Pojedeme na výlet!“ zavelela maminka. „A kam?“ ptá se Mojráček. „To je překvapení,“ řekne tatínek a dá Mojráčkovi pusu na dobrou noc.Ráno vzbudí maminka Mojráčka brzy, aby si stihl nachystat baťůžek a nasnídat se. Mezitím sama připravuje v kuchyni svačinu na cestu a po očku pokukuje po Mojráčkovi, který se ale vůbec netváří nadšeně. „Co se děje? Ty se na ten výl...

Pokračovat ve čtení

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Toto je vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa. Nic víc, nic míň. Už žádné výmluvy, proč konzultaci stále oddalovat. Na první návštěvu psychologa se není potřeba nijak složitě připravovat. V dnešním článku vám položíme několik otázek, které byste si měli zodpovědět, než se k psychologovi vydáte. Jste připraveni?Proč?V úvodu první návštěvy vám psycholog nejspíše položí otázku: S čím za mnou přicházíte...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video