Předčasné narození dítěte: Když se miminku chce na svět dříve...

https://blog.mojra.cz/post/377

Předčasné porody patří mezi celosvětový problém. V České republice se ročně narodí 7-8 tisíc nedonošených dětí, přes to však drží jedno z předních míst v péči o tyto novorozence. Obor, zabývající se péči o novorozence, se začal rozvíjet hlavně ve druhé polovině 20. století. Zasloužil se o to, že byly do péče o předčasně narozené děti zavedeny nové metody, například ventilační podpora.

 

Klasifikace nezralých dětí se ve světě liší. Ve většině vyspělých zemí se intenzivní péče zahajuje ve 24. týdnu těhotenství nebo porodní hmotnost nad 500 gramů. U nás se tato hranice zavedla až v 90. letech minulého století. Do té doby platila hranice 28. týdne nebo od porodní hmotnosti nad 1000 gramů.

Specifika péče o nedonošené děti

Péče o předčasně narozené děti se odvíjí od týdne, kdy přišlo na svět a také od jeho porodní hmotnosti. Organismus těchto dětí ještě není zcela vyvinutý, proto je třeba upravit poporodní podmínky těmto aspektům tak, aby miminko mohlo co nejlépe dozrát. Jedním z prvních předpokladů je velice šetrná manipulace a stabilizace dítěte, tak aby se prostředí co nejvíce přizpůsobilo pobytu v děloze. Měli bychom se tak vyhnout zbytečné manipulaci s novorozencem. Bezprostředně na porod pak navazuje pobyt v inkubátoru na novorozeneckém oddělení.

Role rodičů

V moderní medicíně jsou rodiče nedílnou součástí ošetřovatelského týmu. Poskytují miminku přirozené podněty i ve chvíli, kdy si jej ještě nemohou vzít do náruče. Mezi takové podněty patří hlas, vůně nebo dotek rodičů a jsou velice důležité pro správný neuropsychický vývoj předčasně narozených dětí. Metodou, která se v tomto případě, byť jen krátkodobě, využívá, je metoda „klokánkování“. Miminko je přiloženo na holou kůži maminky nebo tatínka, přikryto pokrývkou a takto zůstává několik minut. Klokánkování má pozitivní vliv jak na fyzický, tak i na psychický vývoj dítěte, ale také na rodiče, kterým umožňuje si s dítětem vytvořit silné pouto.

Prožívání rodiny

Předčasné narození dítěte je obrovským náporem na psychiku matky. Často tuto situaci mohou provázet výčitky svědomí, pocity méněcennosti nebo viny. V tomto okamžiku je důležité snažit se negativní emoce zpracovat (například s odborníkem), protože později mohou ovlivnit i vaše dítě. Miminku pak bude moci ze sebe předávat jen to pozitivní.

Nedonošenost ovšem nepostihuje pouze matku a dítě, ale může se dotýkat celé širší rodiny a příbuzných. Jedná se totiž o zcela odlišnou představu toho, jak bude váš život vypadat po narození dlouho očekávaného potomka. Typická je zvýšená úzkostnost okolí, která ale neprospívá ani vám a ani novorozenci. V rámci celé rodiny se také mohou objevit pocity, že ostatní neporozumí tomu, co právě prožíváte.

Rady a tipy

  • Informujte se – doktoři jistě budou velmi vstřícní a na všechny vaše dotazy vám odpoví, vy tak budete o něco klidnější.
  • Mluvte o své situaci – vaše rodina i přátelé vám jistě budou patřičnou oporou a i vy se tak lépe srovnáte s emocemi, které zrovna prožíváte.
  • Vyplňte volný čas – trávit delší dobu v nemocnici může být také velice náročné. Pokud tedy zrovna netrávíte čas s miminkem, zkuste si najít aktivitu, kterou vyplníte čekání. Ať už se bude jednat o četbu, krátké procházky nebo sledování oblíbeného seriálu.
  • Zapojte rodinu do příprav na návrat domů – jistě chcete, aby vaše miminko přišlo do domácího prostředí, kde mu nebude nic chybět. S tím vám může pomoct celá vaše rodina. Sepište jim nákupní seznam a to, co je doma potřeba udělat, vám ubydou starosti a rodina si bude připadat užitečná
  • Spojte se odborníkem – pokud cítíte, že si se situací neumíte poradit samy, neváhejte kontaktovat odborníka v příslušné nemocnici. Probere s vámi vaši situaci a poradí vám, jak s ní pracovat. 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyChci pro tebe to nejhorší, aneb když matka zabíjí své dítě

Chci pro tebe to nejhorší, aneb když matka zabíjí své dítě

Není tomu tak dávno, co svět obletěl příběh americké dívky jménem Gypsy Rose Blanchard. Ta společně se svým přítelem zabila svou matku a byla za to odsouzena k deseti letům vězení. Dlouhé vyšetřování ovšem ukázalo, že tento akt byl reakcí na dlouholeté týrání a zneužívání samotné Gypsy. Jako dítě vyrůstala v domnění, že trpí nejrůznějšími nemocemi od závažné formy rakoviny, až po epilepsii. Většina potravy ji byla podávána tr...

Pokračovat ve čtení

Dítko školkou povinné: JAK PŘEKONAT NÁSTUP DO ŠKOLKY BEZ STRESU?

Dítko školkou povinné: JAK PŘEKONAT NÁSTUP DO ŠKOLKY BEZ STRESU?

A je to tady. Začátek září, děti nastupují do školy a ty menší do školky. Mezi nimi i vaše dítě. Ano, opravdu je to tak, už to není to miminko, které jste na rukou nosili. Stále jste pro něj středobodem vesmíru, avšak teď se bez vás musí naučit několik hodin vydržet. Jana Š.:  První den ve školce? Já těhotná brečela doma a syn ve školce. Učitelky mi volaly po dvou hodinách, ať si pro něj raději dojdu, že nejde utišit. Dokonce se jim po...

Pokračovat ve čtení

Mojráček pomáhá Honzíkovi s učením

Mojráček pomáhá Honzíkovi s učením

Mojráček má po příchodu ze školy své rituály, které mu pomáhají s tím, aby vše stihnul a mohl si před večeří ještě hrát. Nejdříve si s maminkou popovídá o tom, jaký měl den, kolik má domácích úkolů a učení. Potom si jde vše do pokojíčku nachystat, udělá úkoly a připraví se na písemku z matematiky. Všechno má do hodinky hotové. Maminka mu úkoly zkontroluje, vyzkouší z matematiky a pochválí ho, že mu vše moc hezky jde a ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video