Paměť je schopnost uchovávat a znovu si vybavit informace z předchozích zkušeností, které jsme prožili. Probíhá ve třech fázích – vštěpení, uchování a znovu vybavení. V dnešním článku se budeme zabývat poruchami paměti, tedy amnézií. Přiblížíme si, jaké typy amnézie známe, jak se projevují a jak mohou vzniknout.
Jak lze amnézii dělit?
V první
řadě rozlišujeme amnézii částečnou, úplnou (globální) nebo selektivní. U
částečné amnézie se výpadek týká pouze určitého jasně ohraničeného úseku,
například při prožití nějakého traumatu. Jedinec vytěsní vzpomínky na konkrétní
situaci, často je může nahradit tzv. konfabulacemi – nepravými vzpomínkami. Globální
amnézie se netýká pouze onoho inkriminovaného momentu, ale jedinec si zkrátka
nevzpomíná na nic ze svého života. Selektivní amnézie se pak vztahuje pouze na
určité skutečnosti života, například si dotyčný nepamatuje, že má děti.
Dalšími typy jsou amnézie anterográdní a retrográdní. Oba mohou vznikat v důsledku poranění mozku, ale také na základě onemocnění postihujících mozkové funkce. U anterográdního typu mají dotyční problém se zapamatováním nových zkušeností. Postižený si vybavuje vše z minulosti, nemá problém si vzpomenout, co se dělo před ním. To, jak k němu došlo a co se dělo po něm si ale není schopen vybavit. Retrográdní amnézie je prakticky opakem prvního typu. Postižený má problém s vybavením informací, které si již uchoval v minulosti. V případě těžkého úrazu, může jedince dokonce zapomenout své jméno.
Příčiny amnézie
Jak zmiňujeme výše, jednou z nejčastějších příčin amnézií jsou menší i větší úrazy hlavy, přičemž amnézie může mít různý rozsah. Některé amnézie mohou být vyvolány vznikem onemocnění, které postihují kognitivní funkce. V tomto případě dojde ke zlepšení pouze, pokud je zaléčena dotyčná choroba. Bohužel známe i takové, na které dosud neexistuje dostatečně efektivní léčba jako je například demence Alzheimerova typu.
Amnézie
může vznikat také na základě alkoholové či drogové závislosti. V případě
dlouhodobého užívání alkoholu se často začnou objevovat tzv. palimpsesty neboli
alkoholová okénka. Projevují se tím, že si jedince není schopen vybavit, co se
dělo, když byl pod vlivem. Obdobně je tomu u drogových závislostí. Tyto výpadky
paměti se však dají vyřešit abstinencí a terapií zaměřenou na tuto
problematiku.
Krátkodobé
poruchy paměti bývají často způsobeny nadměrným stresem či jinou psychicky
náročnou životní situací. Lidé přirozeně vytěsňují traumata, která je potkala.
I tyto výpadky však mohou být řešeny včasnou návštěvou psychologa a vhodnou
terapií.
Jak na amnézii vyzrát a posilovat paměť?
U amnézií je v první řadě nejdůležitější identifikovat její příčinu. U neurologických či chirurgických obtíží se poruchy paměti může podařit vyřešit operativně či příslušnou medikací. Pokud je příčina psychologického ražení, je nejefektivnějším řešením návštěva psychologa a zvolení vhodné psychoterapie, která by výpadky paměti odbourala.
Na podporu a udržování paměti samozřejmě existuje i řada léčiv a doplňků stravy. Mezi běžné dostupné patří léky s extraktem z gingo biloba nebo vitamíny ze skupiny B. Pokud chcete paměť udržovat i jiným způsobem, můžete sáhnout i po oblíbených dětských hrách jako je pexeso nebo jiné podobné hry.
Zadéjte Váš kometář.