ODCIZENÍ VE VZTAHU: Když se ze vztahu vytratí láska a jak si k sobě zase najít cestu

https://www.blog.mojra.cz/post/68

Vzájemné odcizení muže a ženy bývá jedním ze zásadních důvodů partnerské krize. Častěji se s tímto problémem potýkají dlouhodobé vztahy, ovšem není to pravidlem. Na úvod je vhodné přiblížit si, co si pod pojmem odcizení můžeme představit.


Psychologie definuje odcizení jako psychický stav, jenž se projevuje osamocením, vzdalováním se od blízkého člověka, a který je doprovázen pocitem zoufalství a bezmocnosti. Stejně je tomu i ve vztahu, partneři žijí víceméně každý svůj život na úkor toho společného. Odcizení se projevuje jak v rovině fyzické (např. partneři sice sdílí společnou postel, ale postupem času se vytratí chuť na jakékoliv něžnosti), tak i psychické.



Psychické strádání partnerů je oproti tomu fyzickému mnohem vážnějším problémem, partneři spolu nesdílejí své starosti a radosti, začínají vedle sebe spíše přežívat než žít, a to je špatně.



Proč se partneři navzájem odcizují?


Příčin může být mnoho, neexistuje žádný univerzální vzorec správně fungujícího vztahu, každý je jedinečný a je nutno na něj takto pohlížet. Z širšího úhlu pohledu může za odcizení muže a ženy každodenní rutina a přesně rozdělené role. Jeden příklad za všechny může být období, kdy je žena na mateřské dovolené a muž chodí do práce, vidí se jako živitel rodiny, respektive ten, který pracuje a nemá proto potřebu ani chuť pomáhat s chodem domácnosti.


S tím jde ruku v ruce ztráta očekávání, přichází zklamání, protože se nám od partnera nedostává tolik pochopení a podpory, kolik bychom si představovali. K tomu můžeme přičíst absenci něžností a jiných projevů náklonnosti, ztrátu společných zájmů a přátel a mnoho dalších problémů, jako je např. nevěra. Ve většině případů není odcizení důsledkem pouze jednoho, ale spíše několika na sebe navazujících problémů.


Nefungující vztah nejenže se negativně odráží na psychice partnerů, ale ovlivňuje i ostatní sféry života. Psychické vytížení se dříve či později projeví i po fyzické stránce, zvyšuje se riziko vzniku různých onemocnění, klesá výkonnost což může vyústit k problémům v práci apod.



Jak předcházet odcizení ve vztahu?


Není to tak těžké a mnohdy stačí málo. Zde je několik rad, které by vám mohly pomoci.


Komunikace

Tak jako v jiných článcích, které se týkají partnerských problémů, i zde je základním stavebním kamenem vztahu správná komunikace. To, že s partnerem mluvíte každý den ještě neznamená, že spolu komunikujete. Proto si udělejte čas na debatu, ve které se zaměříte na to, jak váš vztah vnímáte, co vám nevyhovuje a jak byste chtěli situaci změnit. Nedivte se, pokud partner vaše pocity nesdílí, mnohdy se stává, že jeden z partnerů pociťuje odcizení více než ten druhý.



Naslouchání

Dalším důležitým aspektem fungujícího vztahu je umění naslouchat tomu druhému. A nemyslíme pouze v rovině toho, co vám partner sám sdělí, proto takzvaně čtěte mezi řádky a vnímejte i to, co říká ostatním.



Sdílení

 Vztahy nejsou pouze o sdílení toho dobrého, ale i zlého. Sdílejte s partnerem jakékoliv pocity, ať už jde o radosti či starosti.



Souvislosti

Zabijákem mnoha vztahů jsou uměle vytvořené domněnky. Proto se ptejte po souvislostech. Např. jestliže ochladl váš sexuální život, nemusí to být nutně tím, že byste se partnerovi přestala líbit apod.



Náklonnost

Nezapomínejte projevovat vaše city, občas je potřeba partnerovi říci, že jej milujete, jak je pro vás důležitý. Nemusí jít pouze o slova, můžete mu například občas koupit nějakou maličkost na důkaz toho, že jste na něj přes den mysleli.



Společný čas

Pokud máte každý své přátele a volný čas trávíte převážně v jejich společnosti, je načase to změnit. Najděte si společnou zábavu, jděte do kina, naplánujte romantický večer. Fantazii se meze nekladou, základem je, abyste opět začali trávit čas společně.





Máte-li pocit, že jste se s partnerem natolik odcizili, že situaci nedokážete sami zvládnout, navštivte odborníka na partnerské vztahy. Psycholog vám může nabídnout nový a nezaujatý pohled na vaši situaci a doporučí vhodné řešení. 













Právě jste četli článek: ODCIZENÍ VE VZTAHU: Když se ze vztahu vytratí láska a jak si k sobě zase najít cestu

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

Máme tady leden. Starý rok jsme nechali za sebou, nový je před námi. Pomalu se otřepáváme z vánoční nostalgie a začínáme hodnotit, a to nejen stav svého bankovního konta, ale také uvažujeme nad tím, co jsme v loňském roce (ne)zvládli, zamýšlíme se nad budoucností, zvažujeme možnosti. Často pak všechny tyto úvahy vedou k depresím, které podle teorie jednoho anglického psychologa vyústí třetí pondělí v lednu, které je označováno ...

Pokračovat ve čtení

Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Autor: psychologická poradna | Hledání štěstí | tipy psychologa | Jak hledat štěstí v každodenním životě?   „I když na vás štěstí někdy zapomene, vy na něj nezapomeňte." — Jacques Prevert   V dnešním hektickém světě, kde je tempo života stále rychlejší a naše očekávání neustále rostou, se štěstí často jeví jako něco, co je pro nás vzdálené nebo téměř nedosažitelné. Mnozí z nás ho vnímají jako cíl, který přij...

Pokračovat ve čtení

Jak přežít Vánoce bez stresu

Jak přežít Vánoce bez stresu

Autor: psychologická poradna | jak zvládnout vánoční stres| tipy psychologa Přestože Vánoce mají být časem klidu a pohody, není tomu tak, naopak jsou snad tím nejhektičtějším a psychicky nejnáročnějším obdobím pro člověka. Zejména ženy chtějí mít vše dokonalé, proto již zhruba měsíc před Vánocemi nemyslí na nic jiného než na to, co vše musí zvládnout.  Ve víru emocí... Přestože stres k dnešní době tak nějak patří, o Ván...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat