Nevěra partnera: Jak poznat, že je partner nevěrný a jak se s tím vyrovnat?

https://blog.mojra.cz/post/66

V dnešní době se přízrak nevěry vznáší téměř nad každým vztahem, již dávno se nejedná o společenské tabu ba naopak, nevěra se stává jakýmsi moderním trendem. Partneři tímto způsobem reagují na různé krize, které vztah provází, ať už s vidinou útěku od problémů či mají pocit, že nevěra může nějakým způsobem jejich vztahu prospět. Ať tak či onak, je nevěra ve své podstatě velmi vážným problémem, který málokdo umí řešit. Jelikož jde o velmi rozsáhlé téma, o kterém by mohlo být napsáno tisíce stránek a stejně bychom se nedobrali konce, rozhodli jsme se v dnešním článku zaměřit na nevěru spíše z obecného hlediska.


V první řadě je nutné položit si otázku, co je nevěra? Nevěrou může být vskutku cokoliv, záleží na tom, jak máte nastavené hranice. Pro někoho může být nevěrou polibek, pro druhého až pohlavní styk. Neexistuje přesně určené schéma, jak by měl vypadat dokonalý vztah a stejně tak nemůžeme striktně vymezit, co nevěrou je a co není. Z širšího úhlu pohledu by se dalo za nevěru označit vše, co překračuje vymezené hranice vašeho vztahu a porušuje pravidla, na kterých jste se s partnerem dohodli.


Příčiny nevěry


Důvodů, proč jsou si partneři nevěrní může být mnoho, vybrali jsme opravdu jen ty nejčastější.Proč jsou nevěrné ženy?

Ačkoli se může zdát, že ženy vede k nevěře mnohem více důvodů než muže, je tomu naopak. Abychom byli přesní, ženy můžou mít miliony důvodů k nevěře, což však neznamená, že se ji dopustí. Proč? Odpověď je jednoduchá – láska. Kvůli lásce dokáže žena přehlížet spoustu partnerových nedostatků, jakmile však city ochladnou a jinde se ji dostává toho, co ve vztahu chybí je nasnadě že postupem času podlehne.Proč jsou nevěrní muži?

Tak zde už se dostáváme k obsáhlejšímu tématu, muži si totiž na citové stránce vztahu nepotrpí tolik, jako ženy, většinou nepovažují svou nevěru za nic tak špatného, což obhajují tvrzením, že šlo pouze o sex, ne o lásku. Mezi nejčastější důvody mužské nevěry patří:

- absence sexu ve vztahu

- nuda při sexu

- partnerka muže přestala přitahovat (např. ztloustla, nedbá o sebe)

- narození dětí a odsunutí partnera na druhou kolej

- touha po pochopení a uznání, kterého se mu od partnerky nedostává

- podlehnou svodům, protože nedokáží odolatJak poznat, že je partner nevěrný?


S určitostí můžeme říci, že ženy nevěru partnera tak nějak intuitivně vycítí. Ačkoli se vše zdá být v naprostém pořádku, začnou se objevovat náznaky, které vás na nevěru partnera mohou upozornit. Prvním signálem je očividná snaha ukrýt před vámi mobilní telefon, respektive jeho obsah. Partner častěji vede tajuplné telefonáty, posílá více SMS a vyhýbá se odpovědi na otázku komu a proč? Postupně uvadá váš sexuální život, partner je odtažitý a nechce se bavit o dětech a společné budoucnosti. Většinu času tráví „údajně“ v práci, vymlouvá se na pracovní schůzky či na kamarády apod. A mnohdy jsou důkazem stopy na oblečení např. vůně parfému či šmouha od rtěnky.  


Nevěra a její důsledky

Dopustit se nevěry není nic složitého, ovšem ne vždy člověk domyslí, jaký dopad bude mít tento čin na vztah.


Konec vztahu – málokterý partnerský vztah dokáže nevěru ustát, většinou se i přes všechny snahy rozpadne.


Ztráta důvěry – je nejspíše tím nejhorším následkem nevěry. Podvedený partner žije v neustálé obavě z toho, že se situace bude opakovat, což má neblahý dopad na jeho psychiku a celkové fungování vztahu. Obnovení důvěry v partnera je dlouhodobý proces, a ne vždy se to povede.  


Dopad na děti – děti jsou velmi vnímavé a jakékoliv problémy v rodině nesou těžce. Snaží se situaci pochopit, ovšem nejčastěji pohlíží na sebe jako na viníka a mají strach, že se jejich rodiče rozvedou.


Problémy s intimitou – vztah trpí po sexuální stránce často ještě před samotným odhalením nevěry. Mohou se objevit negativní pocity a myšlenky, až zhnusení či odmítání spát ve stejné posteli jako milenka apod. Nevěrný partner v rámci obnovy vztahu mnohdy na partnerku tlačí, chce prostřednictvím sexu vše napravit, čímž ovšem situaci spíše zhoršuje než naopak. Existují však i výjimky, kdy nevěra „pomohla“ sexuální život partnerů vylepšit.Jak se vyrovnat s nevěrou?


V první chvíli se v podváděném partnerovi nahromadí spousta negativních emocí, ty je nutné ventilovat, proto se vykřičte a dovolte si plakat. Jakmile překonáte prvotní šok a budete schopni alespoň v rámci možností rozumně uvažovat, položte si dvě zásadní otázky – Proč? a Chci ve vztahu zůstat? U první otázky trvejte na tom, aby vám partner objasnil příčinu, která ho k nevěře vedla. Nespokojte se s vyhýbavými odpověďmi a ujišťováním, že se to nebude opakovat.


Jakmile zjistíte důvod partnerovy nevěry, můžete se zaobírat úvahami, zda ve vztahu setrvat. Roli zde hraje mnoho faktorů – zda se jednalo o první či opakovanou aféru, jaké jsou plusy a mínusy vašeho soužití a také pravidla, podle kterých by měl váš vztah v budoucnu fungovat. Zaměřte se zejména na komunikaci s partnerem, jen tak můžete předejít dalším nedorozuměním a problémům. Neztrácejte naději, pokud vše nepůjde rychle, vyrovnat se s nevěrou je během na dlouhou trať. Jak obnovit vztah po nevěře?


 • Základem úspěchu je rozhodnutí obou partnerů, že chtějí vztah zachránit.
 • Věnujte si pozornost a mluvte spolu.
 • Navzájem si naplňujte potřeby a přání.
 • Předcházejte partnerské nespokojenosti.
 • Buďte upřímní.
 • Obnovte ztracenou důvěru.
 • Domluvte si přesná pravidla a dodržujte je.
 • Plánujte společnou budoucnost.Jak může při nevěře pomoci psycholog?


Jestliže žádné pokusy ani rady nepomáhají a vy ještě nejste pevně rozhodnutí vztah ukončit, je namístě vyhledat odbornou pomoc. Psycholog s vámi podrobně rozebere celou situaci, zaměří se na hledání příčin nevěry a následně vám poskytne psychickou oporu. Mimo jiné nabídne objektivní pohled na věc a v důsledku toho vám může pomoci rozhodnout se, zda má cenu ve vztahu setrvat, nebo zda byste jej měli raději ukončit.


Konečné a definitivní rozhodnutí je pak samozřejmě na vás. Kromě toho ve spolupráci s psychologem můžete zapracovat na vašem sebevědomí, na možnostech, jak v budoucnu nevěrám partnera přecházet a mnoho dalšího, vše je ryze individuální a odvíjí se od konkrétního případu. 
Právě jste četli článek: Nevěra partnera: Jak poznat, že je partner nevěrný a jak se s tím vyrovnat?

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar

Podobné článkyVše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa

Toto je vše, co potřebujete vědět, než se obrátíte na psychologa. Nic víc, nic míň. Už žádné výmluvy, proč konzultaci stále oddalovat. Na první návštěvu psychologa se není potřeba nijak složitě připravovat. V dnešním článku vám položíme několik otázek, které byste si měli zodpovědět, než se k psychologovi vydáte. Jste připraveni?Proč?V úvodu první návštěvy vám psycholog nejspíše položí otázku: S čím za mnou přicházíte...

Pokračovat ve čtení

Mojráček radí dětem i rodičům

Mojráček radí dětem i rodičům

Mnozí si myslí, že dětský svět je bezstarostný, plný her a dobrodružství. Bohužel i děti mají své bolístky, svá trápení, před kterými je ani sebevíc milující rodič nedokáže uchránit. Nebo je třeba právě způsobí, ať už nevědomky, nebo úmyslně. Děti se s problémy neumí vypořádat tak, jako dospělí. Nemají tolik zkušeností a bojí se. Ruku na srdce, oni si někdy neví rady ani rodiče. Netuší, kde hledat pomoc, jak s dítětem o probl...

Pokračovat ve čtení

5 mýtů, které vám brání v návštěvě psychologa

5 mýtů, které vám brání v návštěvě psychologa

I když žijeme v době, kdy se ze starosti o vlastní zdraví stává určitý módní trend, je návštěva psychologa stále opředena různými stigmaty. Pryč jsou doby, kdy za jakoukoliv odlišnost, nebo snahu vyřešit problémy, byli lidé označeni za blázny a zavíráni do konce života za zdi ústavu. Dalo by se říct, že v tomto ohledu společnost dosti pokročila, ale i přesto je stále psychoterapie určité tabu. Přitom mít člověka, který si s vámi n...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video