Kamarádi na prvním místě a já jako partnerka strádám

https://www.blog.mojra.cz/post/420

Pravděpodobně každá žena chce být pro svého muže favoritkou a na pozici číslo jedna. A to i v případě, že se musí měřit s jeho kamarády a přáteli. Zkrátka vždy chceme, aby nám náš muž dal přednost. Je to ale správné? Neexistují snad momenty, kdy je v pořádku být až na druhém místě?


Jak je to vlastně s „prvním místem“?

Vztahový koučové, články v partnerských časopisech i na internetu na nás stále chrlí, že partneři by se navzájem měli mít na prvním místě. Měli by být nejlepšími přáteli, životními důvěrníky a sami sobě těmi nejbližšími. Druhá věta je samozřejmě pravdivá, ale nemá co dělat s tvrzením o „prvním místě“. Na to totiž, překvapivě, nepatří nikdo jiný, než my sami. Pokud nebudeme schopni věnovat dostatečnou péči a lásku sobě, jen těžko můžeme být přínosem pro někoho dalšího, ať už se jedná o partnera nebo rodinu.


Pro ženy to tedy vlastně znamená, že by nikdy první pozici v partnerově životě ani zastávat neměly, protože na ní logicky bude on sám. Stejně tak logické je ale i to, že o pozici číslo jedna neustále usilujeme. Člověk je od přírody tvor sobecký a vše co dělá, dělá pro svoje blaho. Pokud se ale dokážete smířit s tímto faktem, věřte, že váš partnerský život bude o něco šťastnější.


Nechceme ale tvrdit, že by partnerku měli v životě muže předběhnout všichni kamarádi, práce, jeho matka, fotbal, hokej a počítačové hry…


Nechci být až na posledním místě

Pokud váš protějšek raději tráví veškerý volný čas ve společnosti svých přátel a ne té vaší, nebo je dennodenně na fotbalovém stadionu, protože zrovna dnes má ten nejdůležitější zápas, byť hraje nejnižší soutěž za vesnici vedle, něco je opravdu špatně. Znamená to, že se s vámi doma necítí příliš dobře a hledá jakoukoli záminku, jak se vyhnout společně strávenému času. Muž si vlastně vytváří umělé důvody, proč nebýt doma a žena se pak cítí jako koule u nohy, kterou partner nechce pustit do svého života. Ne nadarmo tedy tyto signály často vedou ke konci vztahu.


Prvním krokem k nápravě této situace by měl být klidný rozhovor o tom, jak se cítíte a co vás trápí. Ale pozor, hádkami a hysterickými scénami problém rozhodně nevyřešíte, naopak muže vytočíte ještě více. Stejně tak byste mu nic neměli vyčítat, ani mu vyhrožovat – tím u partnera ještě víc klesnete. Musíte zjistit, proč s vámi partner nechce trávit čas, vše ale řešte s klidnou hlavou. A pokud mu na vás skutečně záleží, jistě vám pomůže situaci napravit. Třeba ani jeden netušíte, že by vás fotbal nebo hraní počítačových her, mohl bavit oba.


Kdy je v pořádku být až druhá?

V životě partnerů ale existují situace, kdy je v pořádku, že je partnerka odsunuta na vedlejší kolej a její místo nahradí někdo jiný. Nejčastěji jde o tyto situace:

  • Narození potomka - pokud si pořídíte miminko, je logické, že především v prvních měsících bude pro vás oba na prvním místě vaše ratolest. Dejte ale pozor, abyste váš vztah kvůli dítěti nezanedbávali dlouhodobě 
  • Nemoc blízké osoby - v případě, že partnerovi těžce onemocní například matka nebo jiný příbuzný, je pochopitelné, že svou energii a čas bude věnovat právě jí. 
  • Zvláštní pracovní povinnosti - velký projekt, po kterém může následovat povýšení a partner tak nemyslí na nic jiného a všechen svůj čas věnuje práci. Není důvod mu to zazlívat, dělá to přeci pro vaši budoucnost. Opět ale dejte pozor, ať tato situace nepřeroste do extrému a z vašeho muže se nestane workoholik. 
  • Velká sportovní akce - olympiáda, mistrovství světa ve fotbale nebo hokeji je zkrátka velkým tahákem pro většinu mužů. Přivřete oči a na pár dní přenechte své místo sportovcům a odpusťte si nemístné poznámky, které by mohly vašeho muže akorát tak vytočit 





Právě jste četli článek: Kamarádi na prvním místě a já jako partnerka strádám


Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Autor: psychologická poradna | dospělé děti toxických rodičů | tipy psychologa | uzdravení po toxickém dětství „Rodič, který svým chováním a postoji negativně ovlivňuje emocionální a psychický vývoj svého dítěte - toxický rodič.“ Chování toxického rodiče má dlouhodobé následky na sebevědomí, sebeúctu a celkovou pohodu dítěte. Děti, které vyrůstají v toxickém prostředí s toxickými rodiči, často zápasí s nízkým sebevědomím...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat