Jak poznat a rozvíjet talent u dítěte?

https://www.blog.mojra.cz/post/429

Rodiče často během raných dětských let hledají známky toho, že je jejich dítě v nějaké oblasti nadané nebo projevuje určité schopnosti, které ho odlišují od ostatních. Tyto schopnosti přitom mohou být různého charakteru například pohybové (dítě běhá rychleji než ostatní, jde mu každý sport), hudební (dítě má hudební sluch, hezky zpívá, trefuje správně noty i tóniny), výtvarné (dítě má estetický cit pro barvy, hezky maluje) nebo logicko-matematické (dítě snadno řeší matematické problémy, které odpovídají spíše vyššímu věku). V tomto článku se dozvíte, čeho si u dětí všímat a jak můžete vy, jako rodiče, talent vaší ratolesti rozvíjet.


Dobré známky nejsou všechno

Sami dobře víme, že dobré známky a nadprůměrné výsledky v testech nemusí nutně znamenat, že je dítě pro tuto oblast speciálně nadané. Může být jen pilné nebo se zkrátka umí učit efektivně. Svědčí o tom také to, že ne každý premiant je následně v profesní kariéře špičkou a kapacitou v oboru, ze kterého ve škole sbíral jednu jedničku za druhou. Neexistuje jediný vzorec, podle kterého bychom mohli spolehlivě identifikovat nadané dítě. Psychologové a pedagogičtí pracovníci se nicméně shodují na tom, že existují určité charakteristiky, které mohou poukazovat na vysoký dětský potenciál. Pojďme se na ně podívat:

  • Raná schopnost rychle a správně číst, učit se a rozumět novým věcem.
  • Intenzivní zájem o nějakou oblast, aniž by dítě zapomnělo na okolní svět.
  • Zvýšená zvědavost, časté kladení otázek, které odpovídají spíše staršímu věku.
  • Zvýšený pozorovací talent – dítě je všímavější.
  • Schopnost abstraktního myšlení, kreativity, vynalézavosti.
  • Brzký motorický rozvoj – rovnováha, koordinace, pohybové schopnosti.
  • Používání pokročilé slovní zásoby a složitějších slov.
  • Nezávislost, samostatnost při řešení problémů a úkolů.
  • Rychlé pochopení informací různého charakteru a schopnost nahlížet na problémové situace z různých perspektiv.


Jak vytvořit prostředí rozvíjející talent?

Pokud jste si u svého dítěte všimli, že projevuje talent v některé oblasti, nebo splňuje výše zmíněné body, je na čase vytvořit takové prostředí, které mu v rozvíjení jeho talentu pomůže. Obecně se všechny tyto atributy dají rozvíjet pomocí Montessori principů. Pokud ale přímo nechcete, aby vaše dítě navštěvovalo tuto alternativní variantu školky či školy, nezoufejte. Zde přinášíme pár tipů, jak talent u vaší ratolesti rozvíjet i v domácím prostředí.


Aktivitu a zájem svého dítěte podporujte

Tato rada se možná může zdát banální, ale je velice důležitá a, pro rozvoj talentu, zásadní. Pokuste se odhadnout moment, kdy vaše dítě jeví zájem o nějakou činnost. V okamžiku, kdy danou situaci odhalíte, nesnažte se dítě přesměrovat někam jinam, protože máte například pocit, že „ na tohle má ještě dost času“. Naopak dítě podpořte a pokuste se vymyslet další alternativy, kde by se dítě mohlo v rámci onoho zájmu realizovat. Pokud ho třeba právě zaujala mechanika, navštivte nějakou výstavu nebo technické muzeum, případně pořiďte vhodné hračky, kde může dítě samo něco vytvořit. Čím více necháte dítě objevovat, tím lépe bude nové poznatky zpracovávat.


Hledejte vzory a správný vliv

Jestliže je dítě zaujato něčím, co vám osobně nic neříká a vlastně dané oblasti ani pořádně nerozumíte, je načase najít někoho, kdo tento zájem opětuje a dítěti předá další užitečné informace. Může se jednat o externího lektora v nějakém zájmovém kroužku ve vašem okolí nebo o učitele ve škole. Je však důležité s dítětem mluvit a zjistit, co by vlastně chtělo ono samo. Možná vás překvapí, jak dobře dokáže formulovat své momentální potřeby a usnadní vám tak hledání.


Rodina nadevše

Velice důležité je také budování rodinných hodnot a principů. Dítě, které má silný pocit podpory a sounáležitosti totiž dokáže daleko lépe využít svůj potenciál. Pro vás to znamená ukázat dítěti, že respektujete jeho jedinečnost, názory a nápady. Dejte dítěti dostatečný prostor pro to, aby se mohlo svému zájmu věnovat a rozvíjet ho. Nic z toho by ovšem nemělo být na úkor společně stráveného času s rodinou. Právě rodina a její hodnoty totiž dítěti mohou pomoct v době, kdy se vše nedaří podle plánu. 





MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 
---- Školní zralost a podle čeho ji poznat
---- Motivace dětí k učení: Tohle jsou způsoby, jak na to!
---- Bilingvní výchova: Dětství ve dvou jazycích







Právě jste četli článek: Jak poznat a rozvíjet talent u dítěte?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?„Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být dobrým vzorem, dítě se dostane do špatné společnosti. Mnoho rodičů to vnímá jako selhání a dávají to za v...

Pokračovat ve čtení

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby ...

Pokračovat ve čtení

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Autor: Psychologická poradna | Jak pomoci dětem při panických atakách | Tipy psychologa | Co dělat při panickém ataku Panické ataky nebo také panické záchvaty představují náhlé a intenzivní epizody strachu nebo úzkosti, které se projevují různými fyzickými a psychickými příznaky. Mezi fyzické příznaky patří například dušnost, zrychlený srdeční tep, třes, pocení, nevolnost nebo závratě. Tyto stavy se objevují neočekávaně a mohou trvat i něko...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat