Bilingvní výchova: Dětství ve dvou jazycích

http://blog.mojra.cz/post/230

Bilingvní (dvojjazyčná) výchova je v současné době poměrně populární koncept, ke kterému se uchylují nejenom rodiče, kteří mluví různými jazyky, ale i rodiče, kteří zkrátka chtějí, aby jejich dítě mělo jakýsi jazykový náskok.


Jak taková výchova vypadá? Jak a kdy s ní začít? A na co si dát největší pozor? To jsou jedny z nejčastějších otázek, které si lidé kladou. Vezmeme to tedy pěkně popořádku.


Bilingvní – co to vlastně znamená?


Bilingvní doslova znamená dvojjazyčný. Bilingvní výchova je tedy dvojjazyčná výchova dítěte. V praxi to vypadá tak, že dítě již od útlého dětství dokáže hovořit dvěma jazyky.


Metody dvojjazyčné výchovy


Jazykově smíšený rodičovský pár

Nejznámější a nejvíce využívanou metodou je OPOL (One Person, One Language – Jeden člověk, jeden jazyk). Každý z rodičů na dítě od narození mluví svým rodným jazykem.

Př. Maminka je Češka, tatínek Ital. Maminka tedy na dítě mluví vždy pouze česky a dítě ji česky odpovídá. S tatínkem ovšem mluví naopak pouze italsky. Rodiče se také domluví, jakým jazykem budou hovořit mezi sebou.


Velmi důležitá je v tomto případně důslednost. Ačkoli italský tatínek pochytí české fráze a slovíčka, na své dítě by měl opravdu mluvit pouze italsky. Pokud by totiž rodiče jazyky měnili, mohlo by z toho dítě být velmi zmatené.


Dva Češi v cizině

Specifická situace může nastat, když se dva rodiče stejné národnosti přestěhují do ciziny. V tomto případě se doporučuje v domácnosti s dítětem mluvit rodným jazykem rodičů. Většinový jazyk dané země pak dítě pochytí ve školce, škole…


Př. Český pár se kvůli práci přestěhuje do Anglie. Rodiče doma se svým dítětem hovoří pouze česky. Dítě si však velmi brzy osvojí také angličtinu, protože se s ní každý den setkává ve škole, v obchodech a mluví takto i se svými vrstevníky.


Rodiče stejné národnosti – umělý bilingvismus

Příkladem tzv. umělého bilingvismu je situace, kdy se rodiče stejné národnosti dohodnou, že dítě budou vychovávat dvojjazyčně. Důvody mohou být různé. Nejčastěji chtějí, aby dítě mělo náskok a cizí jazyk si osvojilo opravdu dokonale. Opět je možné vyzkoušet metodu OPOL. Jeden rodič ale s dítětem nebude mluvit svým rodným jazykem, ale jazykem cizím. Často se zde využívá Fantiniho metody – druhý jazyk rodiče přidávají až po třetím roce života dítěte. Mohou ale také oba mluvit cizím jazykem a dítě si bude osvojovat češtinu mimo domácnost.


Př. Dva čeští rodiče žijící v Praze se rozhodnou, že by své dítě chtěli vychovávat dvojjazyčně. Nejprve zkoušejí oba mluvit pouze anglicky, ale protože tatínkovi to v angličtině moc nejde, se synem teď mluví jen česky. Maminka se synem mluví pouze anglicky, ačkoli je jejím mateřským jazykem čeština.


Opět je zde velmi důležitá důslednost obou rodičů. V tomto případě je důležité nebát se změnit to, co třeba nefunguje. Dítě totiž pozná, že si je rodič v jazyce nejistý a nepřirozený.


Tři zlatá pravidla:


Důslednost: Jeden jazyk, jeden rodič. Případně jeden jazyk doma, jeden venku. Jazyky nemíchejte.


Netlačit na dítě: Netlačte na dítě, aby vám odpovědělo určitým jazykem. Nezkoušejte, jak rychle dokáže přepnout mezi jazyky ani po něm nevyžadujte, aby vám konkrétní věc pojmenovalo v obou jazycích. Může se totiž stát, že dítě na jednu řeč zanevře a bude odmítat ji používat. Může tak zcela přestat komunikovat s rodičem, který s ním daným jazykem hovoří.


Nebát se změnit, co nefunguje: Nevyhovuje vám mluvit pouze anglicky? Je pro vás náročné dvojjazyčnou výchovu správně vést? Nebojte se změnit to, co nefunguje. Případně si nechte poradit, jak to dělat lépe.


Co je třeba zvážit ?


Nebyl prokázán žádný jednoznačně negativní vliv bilingvní výchovy na vývoj dítěte. Dvojjazyčná výchova s sebou však samozřejmě kromě výhod nese i určité nevýhody a rizika.


Mezi výhody patří už jen fakt, že dítě zná dva jazyky. Je to něco, co se mu může hodit do budoucna, obzvlášť v dnešní době, kdy je možné jednoduše kamkoli vycestovat. Přináší to s sebou i určitou ekonomickou výhodu, protože znalost více jazyků je pro mnoho zaměstnavatelů velmi atraktivní. Bilingvní děti kromě dvou jazyků poznají zároveň dvě kultury, často jsou tak tolerantnější a otevřenější vůči druhým.


Nevýhodou může být fakt, že bilingvní výchova klade na rodiče i dítě poměrně vysoké nároky. Pro některé děti s nižším intelektem může být nutnost znalosti dvou jazyků příliš přetěžující.  Co se nároků na rodiče týče, ti musí být opravdu pevní a dodržovat stanovená pravidla.


Pozor! Vývoj bilingvních dětí prochází stejnými fázemi jako vývoj ostatních dětí. V určitém věku je tedy komolení a vytváření nových slov běžnou součástí osvojování si jazyka. Bilingvní děti tak mohou jazyky různě míchat a rodiče by to nemělo překvapit a neměli by za to dítě nijak trestat. Objevit se může také koktání. Pokud dodržujete všechny zásady, poruchy řeči by měly vymizet. Pokud si však nejste jisti nebo problémy nějakou dobu trvají, neváhejte se obrátit na odborníky.


Možnost dvojjazyčného psychologického poradenství


Rady do začátku i konzultace současné výchovy


Pokud si čímkoli nejste jistí, určitě se nebojte požádat o pomoc například psychologa. Můžete se s ním poradit před samotným zahájením výchovy nebo konzultovat své dosavadní metody. Také je zde možnost, že vaše dítě bilingvní výchovu nějakým způsobem nepřijme nebo bude reagovat jinak, než jste očekávali – i o tom je možné mluvit.


Psychologická poradna Mojra.cz nabízí konzultace v několika cizích jazycích. V současné době je možné konzultovat v anglickém, německém, polském, slovenském a španělském jazyce. Každý z našich psychologů hovoří samozřejmě i česky. Konzultace tak může probíhat také dvojjazyčně – ve vašem jazyce i v řeči vašeho partnera. 

Dětství ve dvou jazycích může být velkou výhodou. Rodiče by ale měli vědět, jak na to.

 Právě jste četli článek: Bilingvní výchova: Dětství ve dvou jazycích

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyOd radosti po depresi: Co všechno prožívá žena při KOJENÍ?

Od radosti po depresi: Co všechno prožívá žena při KOJENÍ?

Kojení není jen způsob příjmu potravy. Pro matku i dítě je něčím mnohem víc. Je to zvláštní chvíle blízkosti, která posiluje jejich vzájemné pouto. Za časů našich babiček a jejich babiček bylo kojení naprostou samozřejmostí, později nastoupil silný proud, který prosazoval, že i umělá výživa může mateřské mléko plně nahradit. Dnes se ale opět přikláníme k názoru, že mateřské mléko je pro dítě nejpřirozenější a nejvýživnější.M...

Pokračovat ve čtení

Krok do neznáma: Stěhujeme se do zahraničí!

Krok do neznáma: Stěhujeme se do zahraničí!

Žijeme v době velkých možností, kdy skoro nic není nemožné. A tak když se rozhodnete, že celý svůj dosavadní život sbalíte do velkého kufru a že se svými nejbližšími začnete žít úplně někde jinde – můžete. Vůně dálek je lákavá a v představách se život v nové zemi zdá být pouze a jen růžový. Zkuste si teď na chvíli své růžové brýle sundat a pojďme se společně podívat na to, jak moc psychicky náročné stěhování do zahrani...

Pokračovat ve čtení

JAK VYŘEŠIT PROBLEMATICKÝ VZTAH S OTCEM?

JAK VYŘEŠIT PROBLEMATICKÝ VZTAH S OTCEM?

Říká se, že láska otce k dceři je jednou z nejčistších forem lásky.  Otec by měl být pro dceru symbolem jistoty a bezpečí. Neméně důležitou roli hraje i v životě syna, kterému by měl jít příkladem a být mu vzorem. Nicméně ne vždy jsou vztahy s otcem ideální. Mnoho tatínků klade na své potomky přehnané nároky, jiní zase věří, že ví přesně, co je pro jejich děti nejlepší a je jim jedno, jak to vidí ony. Poznáváte v&n...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video