Dětská obezita: Pozor na emoční přejídání!

https://www.blog.mojra.cz/post/344

Obezita u dětí je velmi aktuálním tématem. Každým rokem přibývá více a více dětí s nadváhou. Důvody se různí – svou roli může hrát sedavý způsob života, nezdravé stravování i hormonální nerovnováha. Věděli jste ale, že s obezitou (nejen dětského věku) mohou souviset také naše emoce? 

 

Emočním jedlíkům může pomoci psycholog!

 


Co je to emoční přejídání?

 

Každý z nás má něco, co ho zaručeně uklidní, když je toho na něj moc a co ho rozveselí, když je mu smutno. Pro emoční jedlíky (v angličtině emotional eaters) je tím něčím právě jídlo. Kdykoli se dostaví špatná nálada nebo stres, emoční jedlík šáhne po jídle, aby mu bylo zase dobře.


Není hlad jako hlad

Emoční hlad, na rozdíl od hladu fyziologického, přichází náhle, obvykle po nepříjemné situaci nebo události a jeho intenzita se rychle zvyšuje. Brzy se potřeba jídla stane neodklonitelnou myšlenkou, které se dotyčný zbaví jen jediným způsobem: jídlem. 

Dalším rozdílem mezi běžným (fyziologickým) hladem a hladem emočním je fakt, že emoční hlad se jídlem nevyřeší. Naopak po záchvatovitém přejedení se stav ještě zhorší, nastupují pocity viny a lítosti.

Čtěte také: Emoční závislost na jídle – jak může pomoci psycholog s hubnutím?


Začátek můžeme hledat už v dětství

Tomu, že nepohodu jde zmírnit jídlem se často učíme už právě v dětství. Aby dítě neplakalo, koupíme mu zmrzlinu. Když bude hodné a nebude zlobit, dostane čokoládu. A po nepříjemném očkování u lékaře ho zase čeká odměna v podobě lízátka. Může tak vzniknout spojení, že jídlo řeší všechny starosti a je spojeno s příjemnými pocity a základ emočního přejídání je na světě.

 

Co byste ještě měli vědět aneb tohle (ne)pomáhá

 

Poznali jste se? Nebo v popisu výše vidíte chování vašeho dítěte? Pojďme se podívat, co (ne)dělat.


Na tohle pozor!
  • Nekřičte a nevyčítejte. Jak jsme psali výše, po emočním přejedení následují často pocity viny. Zkuste je proto nepodporovat dalším křikem a výčitkami.
  • Vědomé stravování. Při jídle by se dítě mělo věnovat jídlu. Vyhněte se tomu, aby dítě během jídla sledovalo televizi, hrálo hry na počítači nebo jedlo za pochodu.
  • Věnujte pozornost tomu, kdy se u dítěte emoční hlad spouští. V jakých je to chvílích? Co tomu předchází? Jakou emoci cítí?
  • Vybavte lednici zdravým jídlem. Pokud víte, že doma emočního jedlíka máte a prozatím se situaci nijak řešit nedaří, dbejte alespoň na to, aby potraviny v lednici a ve spíži byli kvalitní a zdravé.
  • Ukažte dítěti další způsoby, jak se uklidnit. Zkuste třeba procházku, krátkou meditaci nebo si o problémech promluvte. 


Dětská obezita je mnohdy spojována pouze s tím, že děti dnešní doby tráví velkou spoustu času před obrazovkami počítačů a jejich strava není vyvážená. Méně se už ale mluví o tom, že svou roli mohou mít také emoce. Vy už to však nyní víte. Jak ale najít cestu ven z bludného kruhu emočního přejídání?


Je potřeba o emoce a duševní pohodu pečovat jinak než jídlem. Pomoci v tomto případě může odborník na lidskou psychiku – psycholog.
 


Mojra.cz: Psycholog pro rodiny

 

Psychologická poradna Mojra.cz nabízí online konzultace pro rodiče, děti i celé rodiny. Za psychologem není potřeba nikam dojíždět, protože konzultace probíhají online. Vybrat si můžete konzultaci telefonickou, emailovou nebo video-hovorovou.

Termíny každý den. Konzultaci s psychologem si můžete naplánovat tak, aby vyhovovala vašemu rodinnému režimu. Volné termíny jsou vám k dispozici každý den, od ranních až po večerní termíny. Konzultovat můžete vy sami nebo spolu s partnerem, možné jsou také konzultace pro celou rodinu.


Naši odborníci nejen na dětskou duši


V Mojra.cz nyní najdete tým více než 25 psychologů, kteří se zaměřují na různou problematiku. K dispozici jsou vám samozřejmě také dětští psychologové a odborníci, kteří se zaměřují na výchovné problémy.

 

Náš tip!

Pokud stále váháte nebo si nejste jistí, jakého z našich odborníků oslovit, kontaktujte naši klientskou linku, moc rádi vám se vším pomůžeme a zodpovíme všechny dotazy.



+420 731 226 690         poradna@mojra.cz

CHCI SI OBJEDNAT KONZULTACI

 







Právě jste četli článek: Dětská obezita: Pozor na emoční přejídání!

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?„Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být dobrým vzorem, dítě se dostane do špatné společnosti. Mnoho rodičů to vnímá jako selhání a dávají to za v...

Pokračovat ve čtení

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Autor: Psychologická poradna | Jak pomoci dětem při panických atakách | Tipy psychologa | Co dělat při panickém ataku Panické ataky nebo také panické záchvaty představují náhlé a intenzivní epizody strachu nebo úzkosti, které se projevují různými fyzickými a psychickými příznaky. Mezi fyzické příznaky patří například dušnost, zrychlený srdeční tep, třes, pocení, nevolnost nebo závratě. Tyto stavy se objevují neočekávaně a mohou trvat i něko...

Pokračovat ve čtení

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Autor: psychologická poradna | dospělé děti toxických rodičů | tipy psychologa | uzdravení po toxickém dětství „Rodič, který svým chováním a postoji negativně ovlivňuje emocionální a psychický vývoj svého dítěte - toxický rodič.“ Chování toxického rodiče má dlouhodobé následky na sebevědomí, sebeúctu a celkovou pohodu dítěte. Děti, které vyrůstají v toxickém prostředí s toxickými rodiči, často zápasí s nízkým sebevědomím...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat