Dětská obezita: Pozor na emoční přejídání!

https://blog.mojra.cz/post/344

Obezita u dětí je velmi aktuálním tématem. Každým rokem přibývá více a více dětí s nadváhou. Důvody se různí – svou roli může hrát sedavý způsob života, nezdravé stravování i hormonální nerovnováha. Věděli jste ale, že s obezitou (nejen dětského věku) mohou souviset také naše emoce? 

 

Emočním jedlíkům může pomoci psycholog!

 


Co je to emoční přejídání?

 

Každý z nás má něco, co ho zaručeně uklidní, když je toho na něj moc a co ho rozveselí, když je mu smutno. Pro emoční jedlíky (v angličtině emotional eaters) je tím něčím právě jídlo. Kdykoli se dostaví špatná nálada nebo stres, emoční jedlík šáhne po jídle, aby mu bylo zase dobře.


Není hlad jako hlad

Emoční hlad, na rozdíl od hladu fyziologického, přichází náhle, obvykle po nepříjemné situaci nebo události a jeho intenzita se rychle zvyšuje. Brzy se potřeba jídla stane neodklonitelnou myšlenkou, které se dotyčný zbaví jen jediným způsobem: jídlem. 

Dalším rozdílem mezi běžným (fyziologickým) hladem a hladem emočním je fakt, že emoční hlad se jídlem nevyřeší. Naopak po záchvatovitém přejedení se stav ještě zhorší, nastupují pocity viny a lítosti.

Čtěte také: Emoční závislost na jídle – jak může pomoci psycholog s hubnutím?


Začátek můžeme hledat už v dětství

Tomu, že nepohodu jde zmírnit jídlem se často učíme už právě v dětství. Aby dítě neplakalo, koupíme mu zmrzlinu. Když bude hodné a nebude zlobit, dostane čokoládu. A po nepříjemném očkování u lékaře ho zase čeká odměna v podobě lízátka. Může tak vzniknout spojení, že jídlo řeší všechny starosti a je spojeno s příjemnými pocity a základ emočního přejídání je na světě.

 

Co byste ještě měli vědět aneb tohle (ne)pomáhá

 

Poznali jste se? Nebo v popisu výše vidíte chování vašeho dítěte? Pojďme se podívat, co (ne)dělat.


Na tohle pozor!
  • Nekřičte a nevyčítejte. Jak jsme psali výše, po emočním přejedení následují často pocity viny. Zkuste je proto nepodporovat dalším křikem a výčitkami.
  • Vědomé stravování. Při jídle by se dítě mělo věnovat jídlu. Vyhněte se tomu, aby dítě během jídla sledovalo televizi, hrálo hry na počítači nebo jedlo za pochodu.
  • Věnujte pozornost tomu, kdy se u dítěte emoční hlad spouští. V jakých je to chvílích? Co tomu předchází? Jakou emoci cítí?
  • Vybavte lednici zdravým jídlem. Pokud víte, že doma emočního jedlíka máte a prozatím se situaci nijak řešit nedaří, dbejte alespoň na to, aby potraviny v lednici a ve spíži byli kvalitní a zdravé.
  • Ukažte dítěti další způsoby, jak se uklidnit. Zkuste třeba procházku, krátkou meditaci nebo si o problémech promluvte. 


Dětská obezita je mnohdy spojována pouze s tím, že děti dnešní doby tráví velkou spoustu času před obrazovkami počítačů a jejich strava není vyvážená. Méně se už ale mluví o tom, že svou roli mohou mít také emoce. Vy už to však nyní víte. Jak ale najít cestu ven z bludného kruhu emočního přejídání?


Je potřeba o emoce a duševní pohodu pečovat jinak než jídlem. Pomoci v tomto případě může odborník na lidskou psychiku – psycholog.
 


Mojra.cz: Psycholog pro rodiny

 

Psychologická poradna Mojra.cz nabízí online konzultace pro rodiče, děti i celé rodiny. Za psychologem není potřeba nikam dojíždět, protože konzultace probíhají online. Vybrat si můžete konzultaci telefonickou, emailovou nebo video-hovorovou.

Termíny každý den. Konzultaci s psychologem si můžete naplánovat tak, aby vyhovovala vašemu rodinnému režimu. Volné termíny jsou vám k dispozici každý den, od ranních až po večerní termíny. Konzultovat můžete vy sami nebo spolu s partnerem, možné jsou také konzultace pro celou rodinu.


Naši odborníci nejen na dětskou duši


V Mojra.cz nyní najdete tým více než 25 psychologů, kteří se zaměřují na různou problematiku. K dispozici jsou vám samozřejmě také dětští psychologové a odborníci, kteří se zaměřují na výchovné problémy.

 

Náš tip!

Pokud stále váháte nebo si nejste jistí, jakého z našich odborníků oslovit, kontaktujte naši klientskou linku, moc rádi vám se vším pomůžeme a zodpovíme všechny dotazy.+420 731 226 690         poradna@mojra.cz

CHCI SI OBJEDNAT KONZULTACI

 Právě jste četli článek: Dětská obezita: Pozor na emoční přejídání!

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyStres a jeho vliv na reprodukční fungování

Stres a jeho vliv na reprodukční fungování

Dnešní svět je typický věčným shonem a spěchem, možná i proto občas někteří o dvacátém prvním století hovoří jako o době stresové. Všechno se zrychluje, zvykli jsme si na to, že máme cokoli stále na dosah a nepřetržitě k dispozici. To samé se ale často čeká také od nás samotných. Na lidi čím dál více působí tlak okolí a neexistuje prostor pro chyby.Vše kolem nás se velmi rychle mění, některé věci ale zůstávají stejné. Jednou z nich ...

Pokračovat ve čtení

Víte, jak správně komunikovat se svým dospívajícím dítětem? Přinášíme vám několik klíčových pravidel

Víte, jak správně komunikovat se svým dospívajícím dítětem? Přinášíme vám několik klíčových pravidel

 Dospívání je obdobím velkých změn. Z dítěte se stává teenager, jinak vypadá, mluví i myslí. Tyto změny jsou náročné nejen pro ně samotné, ale také pro jejich rodiče. Děti se začínají osamostatňovat a může dojít i k tomu, že se odcizí. Předpokladem dobrých vztahů s dospívajícím je komunikace, ale ne jen tak ledajaká komunikace. Velmi důležité je, jakým způsobem rodiče s teenagerem mluví. V tomto článku vám přin...

Pokračovat ve čtení

Komunikace mezi rodiči a dětmi: Jak stavět mosty místo zdí?

Komunikace mezi rodiči a dětmi: Jak stavět mosty místo zdí?

 Člověk je společenská bytost, proto potřebuje sdílet informace, znát a rozumět lidem kolem sebe. K tomu slouží proces komunikace, ve kterém dochází ke sdílení informací a emocí s jinou osobou. Tyto informace můžeme sdělovat nejen slovy, ale i našimi gesty, výrazem tváře či postojem těla. Jedná se však obecně o proces poměrně složitý. Stejně jako samotné mezilidské vztahy. Ačkoliv se může zdát, že komunikace s příbuznými můž...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video