Žárlivost: Důkaz lásky, nebo zabiják vztahu?

http://blog.mojra.cz/post/201

Červíček pochybností občas zahlodá v každém z nás. Po firemním večírku, na kterém jste nebyla, nenápadně prohlédnete partnerovi kapsy a límeček košile. Sevře se vám žaludek, když se přítel podívá na zadek jiné slečně. Zapochybujete o tom, že opravdu tráví přesčasy v práci, že je partnerka vážně v kadeřnictví s kamarádkami a ta služební cesta se šéfem bude probíhat ve vší počestnosti…  


Každou tuto myšlenku však ještě v zárodku zničíte, mávnete nad svými úvahami rukou, zasmějete se sami sobě. Neprojíždíte dennodenně partnerův mobil, emaily, poštu. Nepotřebujete mít neustále přehled kde, proč a s kým je. Dokážete mu dopřát určitou svobodu, protože mu jednoduše věříte. Nebo ne?


Žárlivost k lásce patří. Jenže v případě, kdy se proměníte ve stíhačku, která svého partnera neustále podezřívá, aniž by k tomu měla důvod, je na problém zaděláno. Chronická žárlivost je nemoc, dá se s ní žít, ale velmi těžko. Pozitivní na tom však je, že stejně jako mnoho nemocí se dá dost dobře vyléčit, nebo alespoň značně potlačit.


Co je to žárlivost a jak se projevuje? 


Žárlivost je silná negativní emoce pramenící ze strachu z opuštění, ztráty lásky a pozornosti. Není omezena věkem, některé studie dokonce tvrdí, že projevy žárlivosti lze vypozorovat již u půlročního dítěte.


Osoba trpící žárlivostí – žárlivec – prožívá nejčastěji pocity méněcennosti, deprese, hněvu, strachu, neustále se zaobírá tím, zda ho partner stále miluje. Jeho pochybnosti mohou nabýt podobu tzv. emulačního bludu, kdy se žárlivý člověk upne na myšlenku, která ve skutečnosti nemá žádné opodstatnění (např. určitě mě žena/muž opustí, stoprocentně má milence/ku aj.).


Typické znaky chorobného žárlivce:

 

    Pochybuje

                    Cítí se být neustále nedoceněný, nedokonalý, má pochyby o tom, zda je pro protějšek dost dobrý.


    Bojí se

                   Obává se toho, že zůstane sám, neprožije opravdovou lásku…


    Je přespříliš pozorný

                   A to jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Na začátku vztahu působí jako muž/žena snů, zajímá se o vaše pocity, koníčky atd. Vše si zapamatuje, aby to později mohl/a použít proti vám.


    Omezuje vás

                  Zprvu jen nenásilně přemlouvá, ať občas zrušíte domluvený program a trávíte tento čas s ní/m, později už jen nařizuje, vyptává se na každou minutu, kdy nejste spolu, zakazuje vám různé aktivity či přátele.


    Vydírá, manipuluje

                   Pro dosažení svého, zjištění pravdy atd. je ochoten udělat cokoliv. Vyhrožuje, doprošuje se, vydírá, dokonce může použít i násilí.


    Ujišťuje se

                    Na denním pořádku jsou otázky typu Miluješ mě ještě? Líbím se ti? Neopustíš mě? Nenajdeš si jiného/jinou?


Obviňuje vás

            Neoznačí sebe jako viníka, všechnu odpovědnost za jeho žárlivost svaluje na vás. Vy můžete za to, že se partner popral bezdůvodně v baru, protože jste si oblékla vyzývavé šaty. On může za to, že mu lezete do mobilu a telefonujete mu neustále do práce, protože přece pořád pokukuje po své sekretářce…


Jak vyzrát nad žárlivostí? Jak ji vyléčit?


Život po boku žárlivého člověka je velmi složitý, avšak i tuto nemoc je možné překonat. Základem je, aby si žárlivec uvědomil své jednání, převzal za něj zodpovědnost a přestal hledat vinu v druhých. 


Někdy zvládnete žárlivost jen s pomocí partnera, jindy je potřeba vyhledat odborníka. Jelikož je to od chorobné žárlivosti jen krůček k psychickému a fyzickému týrání, raději doporučujeme navštívit psychologa vždy.


S jeho pomocí totiž dokážete určit pravou příčinu žárlivosti, co ji vyvolává. V závislosti na tom je možné stanovit nejlepší způsob terapie. Dále je také důležité pracovat s pocity méněcennosti a odstranit je, zbavit se závislosti na partnerovi, strachu z odmítnutí a zrady… A to sami nesvedete.

 

 
Právě jste četli článek: Žárlivost: Důkaz lásky, nebo zabiják vztahu?

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyZakázané ovoce aneb Láska k terapeutovi

Zakázané ovoce aneb Láska k terapeutovi

Vztah terapeuta a klienta je zvláštním poutem, kterému se věnoval již Sigmund Freud a označil ho jako přenos. Co se děje při pozitivním či negativním přenosu, zda může přerůst vztah terapeut–klient v lásku a zda je tato láska k terapeutovi opravdová, nebo jen domnělá, si popíšeme v dnešním článku. Přenosové vztahové vzorce při terapiiMarie řeší manželskou krizi, a tak se s partnerem rozhodne navštívit manželskou poradnu. Vstoupí...

Pokračovat ve čtení

Nedospělý dospělý aneb Jak přimět mamánka vylétnout z hnízda?

Nedospělý dospělý aneb Jak přimět mamánka vylétnout z hnízda?

Děti odcházejí z domova, některé dříve, jiné později. Je to přirozený koloběh života, kdy své potomky učíte létat a jednoho dne jim dovolíte roztáhnout křídla a odletět. Ať už na vysokoškolskou kolej, do vlastního bytu, za studiem a prací do zahraničí. Není podstatné, jak daleko se odstěhují, ale že to prostě jednoho dne udělají a začnou se starat sami o sebe. Jsou však i tací, kterým život v mama hotelu jednoduše vyhovuje. Stále dokola...

Pokračovat ve čtení

Párová terapie: Cesta k záchraně vztahu

Párová terapie: Cesta k záchraně vztahu

Viděli jste film Pan a paní Smithovi? Manželský pár, navenek ideální, v jádru však každý skrývá svého kostlivce ve skříni. Jednoho dne se ideál manželství zhroutí a Smithovi si jdou po krku. Proč nebudeme odkrývat, koukněte se na film. Avšak co je podstatné, že děj je prolnutý pasážemi z manželské poradny. Někomu se to může zdát jen jako zbytečné utrácení peněz, jiní v párové terapii vidí poslední možnost záchrany. Buď to, neb...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video