ŽÁRLIVOST: Důkaz lásky, nebo zabiják vztahu?

http://blog.mojra.cz/post/201

Červíček pochybností občas zahlodá v každém z nás. Po firemním večírku, na kterém jste nebyla, nenápadně prohlédnete partnerovi kapsy a límeček košile. Sevře se vám žaludek, když se přítel podívá na zadek jiné slečně. Zapochybujete o tom, že opravdu tráví přesčasy v práci, že je partnerka vážně v kadeřnictví s kamarádkami a ta služební cesta se šéfem bude probíhat ve vší počestnosti…  


Každou tuto myšlenku však ještě v zárodku zničíte, mávnete nad svými úvahami rukou, zasmějete se sami sobě. Neprojíždíte dennodenně partnerův mobil, emaily, poštu. Nepotřebujete mít neustále přehled kde, proč a s kým je. Dokážete mu dopřát určitou svobodu, protože mu jednoduše věříte. Nebo ne?


Žárlivost k lásce patří. Jenže v případě, kdy se proměníte ve stíhačku, která svého partnera neustále podezřívá, aniž by k tomu měla důvod, je na problém zaděláno. Chronická žárlivost je nemoc, dá se s ní žít, ale velmi těžko. Pozitivní na tom však je, že stejně jako mnoho nemocí se dá dost dobře vyléčit, nebo alespoň značně potlačit.


Co je to žárlivost a jak se projevuje? 


Žárlivost je silná negativní emoce pramenící ze strachu z opuštění, ztráty lásky a pozornosti. Není omezena věkem, některé studie dokonce tvrdí, že projevy žárlivosti lze vypozorovat již u půlročního dítěte.


Osoba trpící žárlivostí – žárlivec – prožívá nejčastěji pocity méněcennosti, deprese, hněvu, strachu, neustále se zaobírá tím, zda ho partner stále miluje. Jeho pochybnosti mohou nabýt podobu tzv. emulačního bludu, kdy se žárlivý člověk upne na myšlenku, která ve skutečnosti nemá žádné opodstatnění (např. určitě mě žena/muž opustí, stoprocentně má milence/ku aj.).


Typické znaky chorobného žárlivce:

 

    Pochybuje

                    Cítí se být neustále nedoceněný, nedokonalý, má pochyby o tom, zda je pro protějšek dost dobrý.


    Bojí se

                   Obává se toho, že zůstane sám, neprožije opravdovou lásku…


    Je přespříliš pozorný

                   A to jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Na začátku vztahu působí jako muž/žena snů, zajímá se o vaše pocity, koníčky atd. Vše si zapamatuje, aby to později mohl/a použít proti vám.


    Omezuje vás

                  Zprvu jen nenásilně přemlouvá, ať občas zrušíte domluvený program a trávíte tento čas s ní/m, později už jen nařizuje, vyptává se na každou minutu, kdy nejste spolu, zakazuje vám různé aktivity či přátele.


    Vydírá, manipuluje

                   Pro dosažení svého, zjištění pravdy atd. je ochoten udělat cokoliv. Vyhrožuje, doprošuje se, vydírá, dokonce může použít i násilí.


    Ujišťuje se

                    Na denním pořádku jsou otázky typu Miluješ mě ještě? Líbím se ti? Neopustíš mě? Nenajdeš si jiného/jinou?


Obviňuje vás

            Neoznačí sebe jako viníka, všechnu odpovědnost za jeho žárlivost svaluje na vás. Vy můžete za to, že se partner popral bezdůvodně v baru, protože jste si oblékla vyzývavé šaty. On může za to, že mu lezete do mobilu a telefonujete mu neustále do práce, protože přece pořád pokukuje po své sekretářce…


Jak vyzrát nad žárlivostí? Jak ji vyléčit?


Život po boku žárlivého člověka je velmi složitý, avšak i tuto nemoc je možné překonat. Základem je, aby si žárlivec uvědomil své jednání, převzal za něj zodpovědnost a přestal hledat vinu v druhých. 


Někdy zvládnete žárlivost jen s pomocí partnera, jindy je potřeba vyhledat odborníka. Jelikož je to od chorobné žárlivosti jen krůček k psychickému a fyzickému týrání, raději doporučujeme navštívit psychologa vždy.


S jeho pomocí totiž dokážete určit pravou příčinu žárlivosti, co ji vyvolává. V závislosti na tom je možné stanovit nejlepší způsob terapie. Dále je také důležité pracovat s pocity méněcennosti a odstranit je, zbavit se závislosti na partnerovi, strachu z odmítnutí a zrady… A to sami nesvedete.

 

 
Právě jste četli článek: Žárlivost: Důkaz lásky, nebo zabiják vztahu?

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyNa vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Na vše sama… Jak přežít rozchod v těhotenství?

Těhotenství. Období plné očekávání, příprav na miminko, radosti, ale také nečekaných zvratů. Psychika nastávající maminky je neustále namáhána bouří hormonů, časté jsou výkyvy nálad, kdy se žena v jedné chvíli usmívá a v druhé pláče nad bezvýznamnou reklamou v televizi. Důležitá je pro ni podpora partnera, mít se o koho opřít v momentech smutku, sdílet s ním své pocity a obavy. Bohužel ale ani během těhotenství se vzt...

Pokračovat ve čtení

Jak co nejrychleji najít psychologa

Jak co nejrychleji najít psychologa

Rozhodli jste se řešit své problémy s psychologem, ale nevíte, jak najít dobrého psychologa a hlavně takového, který se co nejvíce v daném tématu orientuje? Hledání psychologa, může být náročné. Internet je přeplněn různými referencemi, kamarádi vám také někoho doporučí, stejně tak praktický lékař a spousta jiných osob. Jenže co si budeme povídat, odborník na vztahy vám určitě s výchovou dítěte nepomůže a naopak těžko hledat r...

Pokračovat ve čtení

Milostný trojúhelník: Kamarádka je milenkou mého muže!

Milostný trojúhelník: Kamarádka je milenkou mého muže!

Vaše nejlepší kamarádka, člověk, kterému věříte a se vším se mu svěřujete. Váš manžel, láska vašeho života, někdo, o koho se můžete opřít. Je skvělé, když si tihle dva rozumí a vycházejí spolu. Můžete pak podnikat spoustu věcí společně, navštěvovat se… Co už tak skvělé není, když si váš muž a vaše kamarádka začnou rozumět až příliš. A bez vás. Kamarádka manželovou milenkou? Ano, i tohle se může stát.Takový milostný trojúheln...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video