Jak se zbavit strachu a jak s ním pracovat

https://www.blog.mojra.cz/post/20

Strach tvoří nedílnou součást života, ať již v pozitivním, či negativním smyslu. Kladnou stránku můžeme spatřovat v jeho funkci jakéhosi varování před nebezpečím, díky strachu se vyhýbáme situacím, které jsou pro nás hrozbou, či situacím, které nás ohrožují na životě. Ovšem strach může u jedince přerůst „ochranné“ meze a stává se chorobnou zátěží, omezením v běžném fungování člověka, vyvolává deprese, agresi, děs, hrůzu aj.


Z hlediska psychologie strach rozdělujeme na 3 základní skupiny: strach, úzkost, fobie.  Je potřeba tyto pojmy od sebe odlišit.


Úzkost není založená na konkrétním podnětu, může být krátkodobá i dlouhodobá, lehká či panická. Úzkosti předchází vždy nějaká obava či předvídání toho, co by se mohlo stát (např. obava z opuštění, separační úzkost u dětí).


Chorobný strach z předmětů a situací pak označujeme jako fobii. Má přetrvávající a mnohdy anticipační charakter.


Strach je negativní emoce reagující na konkrétní podnět, často mu předchází špatná zkušenost, zážitek. Do velké míry bývá strach ovlivněn představivostí.

 


Rozlišujeme několik typů strachu:


1. Atavistický (vrozený) – např. strach z bouřek, z některých zvířat, strach ze tmy.

2. Naučený – objevuje se časem, např. strach z porodu, strach ze smrti aj.

3. Tréma – strach z projevu na veřejnosti.

 


Fyziologické projevy strachu:

  • Palpitace (bušení srdce)
  • Zrychlené dýchání
  • Třas těla, bledost
  • Zvýšený krevní tlak
  • Piloerekce neboli tzv. husí kůže

 


Základní pravidla, jak zvítězit nad strachem:


  • Postavit se strachu čelem, přiznat si čeho se obáváme a rozhodnout se s tím něco udělat.

  • Sestavit si seznam obav a možností, jak je překonat

  • Začněte „boj“ s nejlehčím bodem na seznamu, který jste si sestavili. Nebojte se požádat o pomoc rodinu, přátele, případně psychologa.

  • Vybijte si energii – jakmile se začnete bát, stoupne vám v těle hladina adrenalinu. Nesnažte se uklidnit, ale raději zvolte nějaký druh pohybu.

  • Odveďte pozornost od strachu, vymyslete si určitou činnost, úkol, při jehož plnění se musíte nanejvýš soustředit.

 




Jsou mezi námi i jedinci, kteří se strachu vystavují úmyslně, ať již sledováním hororových filmů, extrémními sporty apod. Pokud se mezi ně neřadíte, chcete své obavy řešit, ale sami si nevíte rady, vyhledejte pomoc odborníka.

 







právě jste četli článek: Jak se zbavit strachu a jak s ním pracovat

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Marek kroščen před měsícem
    Marek kroščen

    Dobrý den potřeboval bych poradit ohledně psichyckich pronlemu děkuji


Podobné články



Psychické poruchy u dětí: 5 varovných signálů, které byste neměli přehlížet

Psychické poruchy u dětí: 5 varovných signálů, které byste neměli přehlížet

Víte, jak se mohou projevovat psychické poruchy u dětí? Jedná se o široké spektrum onemocnění, které mohou významně ovlivnit nejen chování a emocionální stav dítěte, ale i jeho celkový vývoj. Včasné rozpoznání a adekvátní reakce na tyto poruchy jsou klíčem k zajištění nejlepší možné péče a podpory.Studie ukazují, že až 50 % psychických onemocnění je možné diagnostikovat již v mladém věku.Rodiče by si měli všímat varovných signálů, mezi...

Pokračovat ve čtení

Stres a jeho vliv na fyzické a psychické zdraví

Stres a jeho vliv na fyzické a psychické zdraví

Cítíte se někdy, jako by váš život byl plný napětí, které se z vás jen tak nevytratí? Nejste sami. Stres je ten tichý společník, který se v našich životech často objevuje nečekaně. Ať už jde o práci, rodinu nebo jen každodenní situace, může nás zaskočit a ovlivnit tak naše celkové zdraví. Ale jak se stresem efektivně bojovat a nenechat se jím svázat? Tento článek je průvodcem, který vám ukáže, jak na to. Získáte náhled na to, jak ...

Pokračovat ve čtení

Jak objednat dítě k psychologovi?

Jak objednat dítě k psychologovi?

Návštěva psychologa je velice citlivé téma. Zejména v případě dětí se nad vším snáší mnoho otazníků. Je potřeba jít s dítětem k psychologovi? Kdy bychom jako rodiče neměli návštěvu psychologa odkládat? Jaké máme možnosti? Není na to naše dítě ještě moc malé?.... Pojďme se tomu podívat na zoubek. Mnoho rodičů neví, jaký je rozdíl mezi psychologem a psychiatrem, takže mi dovolte krátce toto objasnit. Zatímco PSYCHIATR je lékař, který d...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat