Jak se zbavit strachu a jak s ním pracovat

https://www.blog.mojra.cz/post/20

Strach tvoří nedílnou součást života, ať již v pozitivním, či negativním smyslu. Kladnou stránku můžeme spatřovat v jeho funkci jakéhosi varování před nebezpečím, díky strachu se vyhýbáme situacím, které jsou pro nás hrozbou, či situacím, které nás ohrožují na životě. Ovšem strach může u jedince přerůst „ochranné“ meze a stává se chorobnou zátěží, omezením v běžném fungování člověka, vyvolává deprese, agresi, děs, hrůzu aj.


Z hlediska psychologie strach rozdělujeme na 3 základní skupiny: strach, úzkost, fobie.  Je potřeba tyto pojmy od sebe odlišit.


Úzkost není založená na konkrétním podnětu, může být krátkodobá i dlouhodobá, lehká či panická. Úzkosti předchází vždy nějaká obava či předvídání toho, co by se mohlo stát (např. obava z opuštění, separační úzkost u dětí).


Chorobný strach z předmětů a situací pak označujeme jako fobii. Má přetrvávající a mnohdy anticipační charakter.


Strach je negativní emoce reagující na konkrétní podnět, často mu předchází špatná zkušenost, zážitek. Do velké míry bývá strach ovlivněn představivostí.

 


Rozlišujeme několik typů strachu:


1. Atavistický (vrozený) – např. strach z bouřek, z některých zvířat, strach ze tmy.

2. Naučený – objevuje se časem, např. strach z porodu, strach ze smrti aj.

3. Tréma – strach z projevu na veřejnosti.

 


Fyziologické projevy strachu:

  • Palpitace (bušení srdce)
  • Zrychlené dýchání
  • Třas těla, bledost
  • Zvýšený krevní tlak
  • Piloerekce neboli tzv. husí kůže

 


Základní pravidla, jak zvítězit nad strachem:


  • Postavit se strachu čelem, přiznat si čeho se obáváme a rozhodnout se s tím něco udělat.

  • Sestavit si seznam obav a možností, jak je překonat

  • Začněte „boj“ s nejlehčím bodem na seznamu, který jste si sestavili. Nebojte se požádat o pomoc rodinu, přátele, případně psychologa.

  • Vybijte si energii – jakmile se začnete bát, stoupne vám v těle hladina adrenalinu. Nesnažte se uklidnit, ale raději zvolte nějaký druh pohybu.

  • Odveďte pozornost od strachu, vymyslete si určitou činnost, úkol, při jehož plnění se musíte nanejvýš soustředit.

 




Jsou mezi námi i jedinci, kteří se strachu vystavují úmyslně, ať již sledováním hororových filmů, extrémními sporty apod. Pokud se mezi ně neřadíte, chcete své obavy řešit, ale sami si nevíte rady, vyhledejte pomoc odborníka.

 







právě jste četli článek: Jak se zbavit strachu a jak s ním pracovat

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Marek kroščen před rokem
    Marek kroščen

    Dobrý den potřeboval bych poradit ohledně psichyckich pronlemu děkuji

  • Martina Kobyláková před rokem
    Martina Kobyláková

    Dobrý den. Mám v životě dle mého pocitu jen samou smůlu a moc mě to poslední dny omezuje..mám nadměrné obavy,katastrofické scénáře nad událostmi v mé hlavě. Navštěvuji paní doktorku Mudr.Businská psychiatričku a byla mi diagnistována generalizovaná úzkostná porucha zároveň se smišenou uzkostně depresivní.Pečuji o chlapečka s postižením Downova syndromu už je mu 12.let a jsem s ním od jeho 8měsíců sama..Chci být tady pro něj veselá,nad věcí a nemít v pocitech jen bolest a trápení.Moc Vás prosím o pomoc,můj naučený strach ze smrti a intenzivních obav je pro mě velmi vysilující..Velice děkuji..Martina Kobyláková

  • Tým poradny Mojra.cz před 11 měsíci
    Tým poradny Mojra.cz

    Dobrý den paní Kobyláková, při léčbě úzkostí, strachů i depresí je nejefektivnější kombinace medikamentů s psychoterapií. Medikamenty mohou tělo nastartovat tak, aby nastoupilo cestu k uzdravení. Mohou pomoci zvládat úzkostné stavy, podpořit hlavu i tělo v tom, aby tyto stavy nebyly pro nás tak intenzivní, tak ochromující a zaplavující. Je ale potřeba také pracovat na zvládání projevů, hledání příčin a spouštěčů, pátrání po tom, co tyto stavy odstartovalo, co je přiživovalo a co je podporuje, co nám pomáhá je zvládat apod. A to je úkolem psychoterapie. Chápu, že se chcete v první řadě postarat o chlapečka. K tomu, aby člověk mohl o někoho pečovat, potřebuje i on sám mít z čeho brát a opečovat sám sebe. Je dobře, že pro sebe hledáte pomoc a podporu u odborníků. Někdy může trvat, než najdeme vhodného člověka, který právě nám vyhovuje a odpovídá našim potřebám či potřebám našich potíží. Pokud nám psychiatr či psycholog nevyhovuje, můžeme zkusit vyhledat podporu u jiného. Někdy se může také stát, že máme pocit, že se v léčbě dál neposouváme. Opět se můžete obrátit na někoho dalšího a využít např. konzultace online. Ve Vaší náročné situaci by bylo také dobré zmapovat možnosti podpory z Vašeho okolí, abyste na situaci nebyla sama – tedy: o jaké osoby ve Vašem okolí se můžete opřít, kdo Vám pomůže, kdo Vás podpoří, kdo Vám pomůže s domácností, nakoupit, uvařit, kdo Vám pomůže s péčí o chlapečka, na které instituce se můžete obrátit, jak funguje škola, kdo Vám pomůže ve škole, jak funguje zdravotní péče, jaké služby nabízí např. Charita či jiné organizace ve Vašem okolí, co z toho můžete využít… S pozdravem Mgr. J. Rozsypalová, Online psycholog poradny MOJRA.


Podobné články



Kdy vyhledat školního psychologa a jak dítěti vysvětlit jeho roli?

Kdy vyhledat školního psychologa a jak dítěti vysvětlit jeho roli?

Autor: psychologická poradna | Školní psycholog | tipy psychologa | Kdy je potřeba školního psychologa?Vzdělávání a výchova dítěte představují nedílný proces, který vyžaduje celostní přístup zohledňující kognitivní, emoční a sociální aspekty jeho rozvoje. Každé dítě je jedinečnou individualitou s vlastními kognitivními, emocionálními a sociálními potřebami. V průběhu školního i mimoškolního života se mohou objevit různé výzvy, které ovliv...

Pokračovat ve čtení

Tetanické stavy nebo „choroba vystresovaných“

Tetanické stavy nebo „choroba vystresovaných“

Autor: psychologická poradna | Tetanie| tipy psychologa | Co to je, jak se projevuje a můžeme s ní bojovat?„Stres podrobuje charakter zkoušce. Skutečně hodnotní jsou ti, které ani v těžkých dobách neopustí jejich čestnost, rozvaha a citlivost.“ — Morgan Scott Peck Tetanii můžeme označit jako onemocnění, které postihuje ženy i muže stejně a to nejčastěji kolem 20. až 40. roku života. Jedná se o stav, který charakterizujeme jako zvýšenou dráždivo...

Pokračovat ve čtení

Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Autor: Psychologická poradna | PODCAST | rozhovor | tipy psychologaPodcast, který otevírá svět psychologie, je dostupný na všech vašich oblíbených platformách: YouTube Spotify Apple Podcast České Podcasty PodBean Podívat se na video: Video...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat