Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

https://www.blog.mojra.cz/post/668

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí

 

Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. (Mgr. Viera Škopová, psycholožka poradny MOJRA)

 

Závislost na alkoholu a jiných drogách je nemoc, ale nemluvíme jen o nemoci v běžném klinickém smyslu, jde o celé spektrum poruch a rizikového chování, které ovlivňují člověka v sociálním kontextu, v kterém závislý žije. Člověk funguje v okolním světě, naplňuje své potřeby a přetváří svět kolem sebe a zároveň formuje i sebe samého. Každý z nás občas trpí frustrací celkového smyslu života, střetáváme se s překážkami či jinými životními momenty. Alkohol je jedna z cest, kterou se pod vlivem určitých mechanismů lidé snaží vystupňovat své životní síly fiktivním způsobem.


Při užívání alkoholu dochází k určitým změnám na úrovni bio-psycho-sociálního i spirituálního kontextu. Alkohol jakoby pomáhal dosáhnout cíl rychlejší cestou, okamžité dosáhnutí cíle primitivním způsobem. Alkohol stimuluje i jednu z podstatných lidských potřeb jako je seberealizace, sociabilita a družnost.


Alkohol je součástí naší společnosti a stal se jakýmsi atributem společenského života. Na jednu stranu alkohol přináší problémy, ale také mnoho lidí samotnou konzumaci alkoholu pojí s příjemnou společenskou událostí, zlepšuje náladu, zábavu, snadno se konverzuje a navazují nová přátelství.


Ženy alkoholičky

Závislou se nemusí stát jen žena na okraji společnosti, mohou to být lékařky, právničky, matky atp. Dvojnásobná role matky/manželky v domácnosti, kariéra, pracovní povinnosti nesou s sebou dvojnásobnou zodpovědnost, stres, úzkost a náročnost. Alkohol v takovém případě přináší úlevu a únik.


Pití jako reakce na problémy je však až na nižších příčkách příčin alkoholismu. Nejzávažnější je skutečnost, že u nás je pití alkoholu jednoduše považováno za normální, někdy neodmyslitelná součást života. Dále jsou to náročné podmínky,  ve kterých jsme se ocitli, a ne každý se umí s náročnými situacemi vyrovnat.


Při alkoholu ani nejde tak o to, kolik kdo toho vypije, ale co alkohol dělá s člověkem v bio-psychosociálním rozměru.


Pro ženy je více typické pití alkoholu o samotě  v případě těžkých životních situací, depresivních stádií a prožívání úzkosti. V častých případech nastupuje kombinace s léky s tlumícím účinkem. Někdy spolužití se závislým mužem představuje pro ženu velkou psychickou zátěž a nese s sebou vyšší riziko, že i ona začne mít problémy s alkoholem. Ženy pod vlivem alkoholu jsou častokrát vystavované násilím. Život s alkoholem je začarovaný kruh, který nabírá postupně pomalý a následně rychlý spád do „temného života“, kde motivace  je jen jedna, napít se!


Na straně společnosti často nastává odsouzení, opovrhování ženou, která holduje alkoholu. Děti a partner jsou na okraji potřeb, motivace a zájmu. Je důležité nahlížet na závislost jako na změnu motivačního systému. Pití je důležitější jako cokoliv jiného, při závislosti rodina stojí na okraji potřeb závislého. Je to choroba a bohužel je těžké určit, kdy závislost propukla. Popíjení, setkávání se s kamarády, rodinou, společenské události. Někdy pravidelně popíjení se stává „tradicí“, a u někoho to přechází do onemocnění, kterým je závislost.


Rodina a závislost

Příčinou, kdy se rozhodne člověk se závislostí bojovat a to prostřednictvím dobrovolné ale i nedobrovolné léčby jsou především problémy v jeho rodině, práci a až následně jsou to zdravotní, duševní a tělesné problémy. Nahlédneme-li do rodiny, vidíme závislost jako viditelný znak ničivého vlivu alkoholu nejen na samotného člověka, ale i na celou rodinu a to na všech jejich členech.


V rámci rodiny můžeme mluvit o fázích, které způsobuje alkohol:

  • Popírání rodině, že se vyskytuje nějaký problém. Nejdříve jsou to omluvy, popírání, bagatelizace. Jakoby členové rodiny nechtěli vidět, že se jedná o problém.
  • Později přichází uvědomění si problému, členové rodiny se snaží problém vyřešit vlastními silami. Partner se vymlouvá a zapírá partnerův problém, aby udrželi alespoň zdání normálnosti vzájemného vztahu. Někdy partner odchází, vyhrožuje, ale častokrát se vrátí zpět. Partner se snaží s partnerem komunikovat a domlouvat. Někdy přichází žádost o rozvod, ale většina partnerů doufá, že se to změní.
  • Chybí jakákoliv důslednost, převládá zoufalství, ale málo účinná forma pomoci, která by vedla k odstranění závislosti a návrat do „normálu“.
  • Nejdřív rodina velmi trpí a přichází rozpad, izolování od společnosti.
  • Rodina se následně vrací do společnosti, ale bez svého partnera závislého na alkoholu. Od partnera se výrazně distancuje.
  • Pokud problém přetrvává, partner si začne hledat pomoc a porozumění u blízkých přátel nebo rodiny.
  • S pomocí a podporou se dokáže rodina zotavit a obnovit rovnováhu „zdravé části“ rodiny bez závislého partnera.
  • Pokud partner podstoupí léčbu, která probíhá dobře a partner při léčbě spolupracuje, dochází opět k novému uspořádání celé rodiny spolu se závislým partnerem. Tato fáze je pro partnera velmi složitá. Vytváří si nové vazby, které byly touto závislostí deformované. Jde o náročné období a vyžaduje to schopnosti přizpůsobit se novým poměrům, nové rodinné rovnováze, kde se oba partneři musí změnit a pracovat na sobě a na vzájemném vztahu.


Alkohol

Nejbližší termíny: 19.04.2025

Alkohol

Nejbližší termíny: 20.04.2025

Alkohol

Nejbližší termíny: 20.04.2025


Děti v rodině závislého

Dítě v rodině závislého je často odsouváno na okraj, chráníme ho a někdy přirozeně kryjeme skutečnosti, které v konečném důsledku dítěti ubližují. Partner se snaží v jednotlivých fázích bojovat sám. Dítěti nechce ublížit a někdy tento problém skrývá anebo doslova tají. Napříč tomu je důležité s dětmi o tom mluvit. Děti jsou citlivé, vnímavé a častokrát problém vidí dřív, než si myslíme. Je důležité s dítětem komunikovat na úrovni věku. Kognice a emoce u dítěte jsou potřeba zpracovat, ale za pomocí rodiče anebo blízké osoby.


Tajení a odvrácení se od problému jen prohlubuje myšlenky, emoční prožívání, co může způsobit přebírání viny na sebe. Dítě si může myslet, že ono je původem problému i když k tomu nemá přímé důvody.


Postoj partnera, který už to nezvládá, doprovází rezignace, lhostejnost, hněv, pohrdání a distancování se. Děti zase procházejí podobnou fází, převládají emoce, jako je nenávist, hanba, odpor, hněv a smutek.


Dítě v rodině závislého se setkává s nedůsledností a často s nepředvídatelností rodiče, který je pod vlivem alkoholu. Pocit jistoty a bezpečí se z rodiny vytrácí. Dítě nemá možnost rozvíjet se, protože trpí emocionálním někdy bohužel i fyzickým zneužíváním. To přerůstá do problémů s důvěrou a hněvem, které směřují pak také i na druhého rodiče. Někdy rodič, který je sice střízlivý, tak je mnohem více vystresovaný, netrpělivý a v konečném důsledku více kontrolující než alkoholik. Alkoholik se většinou po čase stáhne a žije ve své „bublině“.


Dítě má svoje potřeby a to v jakémkoliv věku, pokud jsou tyto potřeby ignorované, tak dítě trpí, má strach, stydí se a často přichází izolace v rámci sociální bubliny. Případně nastává opak, sociální skupina se stává záchranným hnízdem, co v konečném důsledku může taky vést k vysoce rizikovému chování.


Závislost může zasáhnout kohokoliv. No je důležitá sebereflexe a inter individuální struktura osobnosti. Kdo má v sobě od raného  dětství základ jistoty, důvěru v sebe sama, nachází uplatnění, snáší a umí řešit konflikty, nespravedlivost, hektické období či kontroverzní životní situace, které přináší někdy stres, kde převažuje místy i racionalita, emociální prožívání tak prohlubuje plnohodnotný život.


Alkohol prochází všemi vrstvy obyvatelstva. Nemůžeme vybrat specifickou či marginalizovanou skupinu. Alkohol nenacházíme pouze u vrstvy s nízkým vzděláním. To jak bude probíhat proces zastavení této závislosti, záleží asi především na vyšší kulturní úrovni, sebereflexi a sociálním kontextu v kterém člověk žije. To pomáhá rychlejšímu rozhodnutí postoupit léčbu.

 

Autor: Mgr. Viera Škopová, psycholožka poradny MOJRA











Právě jste četli článek: Ženy a alkohol: Od společenské konzultaci k závislosti

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku. „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše z...

Pokračovat ve čtení

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Autor: psychologická poradna | Placebo efekt | tipy psychologa | Jak to s ním opravdu je?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku.  „Pro šťastný život nepotřebuješ mnoho věcí; všechno už máš v sobě a ve svém způsobu myšlení.“ - Marcus Aurelius Placebo efekt je považován za jeden z nefascinujících fenoménů v medicíně a psychologii. Jeho síla spočívá v schopnosti ovlivn...

Pokračovat ve čtení

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců?  Poslechněte si článek jako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku.  Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento m...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat