Závislost na marihuaně: jak se projevuje a jak na ni vyzrát?

https://blog.mojra.cz/post/390

Marihuana je nejen u nás velmi populární drogou, která se do popředí dostala především v posledních letech. O tom svědčí také fakt, že ji minimálně jednou ročně zakusí až polovina populace ve věku 15-16 let. Ve většině případů se jedná pouze o experimentování a jednorázovou záležitost, známé jsou ale i případy, kdy dojde k překročení hranice a u uživatelů se rozvine silná závislost. Byť je marihuana méně návyková, než například volně dostupný alkohol, přináší s sebou jiné strasti, kterými musí dotyčný při odvykání projít.


Psychická závislost jako kámen úrazu

THC, které marihuana obsahuje, nevyvolává tak silnou fyzickou závislost. Je to především z toho důvodu, že se při dlouhodobém užívání ukládá do tukových tkání, ze kterých se při abstinenci postupně vyplavuje a odvykací stav tím mírní. Přesto známe i případy, kdy se abstinenční příznaky skutečně objevily, patří mezi ně například: úzkost, bolest svalů, agresivita, poruchy spánkového cyklu, bolesti hlavy, zažívací obtíže, závratě.

Nicméně tento krok většina lidí zvládne téměř bez problémů. Daleko zákeřnější je ale závislost psychická. Dotyčný neustále zažívá tzv. craving neboli bažení po droze. I když ji tělo nepotřebuje, mozek se je snaží přesvědčit, že ano. THC navíc silně mění osobnost závislého. Nejznámějšími změnami je především demotivační syndrom (ztráta jakékoliv motivace a chuti se do něčeho pouštět) a abulie (oslabení nebo úplná ztráta vůle). Tyto osobnostní odchylky se mohou později negativně projevit v osobním, profesním i rodinném životě.


Rekreační vs. závislí uživatelé

Mezi rekreační uživatele můžeme zařadit jedince, kteří užívají konopí maximálně čtyřikrát do měsíce a to především v rámci společenských událostí. Jedná se o lidi, kteří si tzv. „ubalí brko“ v rámci víkendového tahu s kamarády nebo si párkrát „potáhnou“ během jiné podobné akce. Bez užívání marihuany se dovedou bez problémů obejít a nedošlo u nich k žádným osobnostním změnám.

U závislých uživatelů se marihuana stává nedílnou součástí života a může nabýt až rituálního charakteru. Dotyční si dají jointa pokaždé, co odchází z práce, před spaním apod. Po vzniku psychické závislosti dochází také k tomu, že člověk již není schopen prožívat potěšení jiným způsobem, než konzumací marihuany. V případě, že jedinec nemá marihuanu k dispozici, pociťuje výraznou podrážděnost a rozladěnost.

 

Léčba závislosti a poruch jí vyvolaných

Léčba závislosti na marihuaně je velmi specifická. V první fázi je důležité definovat nepříjemné situace a stavy, kterých se uživatel pomocí marihuany chce zbavit. Může se jednat o profesní, vztahové nebo jiné záležitosti, které dotyčného negativně ovlivňují. Následuje intenzivní práce s emocemi, myšlenkami a tělesnými projevy. Je třeba pracovat na obnovení motivace, vůle a také na posílení oslabených sociálních vazeb.

Psychotické poruchy vyvolané užíváním konopí pak zpravidla vyžadují také farmakologickou léčbu. Krátkodobě se využívají léky z řad antipsychotik, které se vysadí po odeznění akutních příznaků. 

 

Právě jste četli článek: Závislost na marihuaně: jak se projevuje a jak na ni vyzrát?

 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyKomunikace v terapii s neslyšícími

Komunikace v terapii s neslyšícími

Sluchová porucha je snížená nebo zcela chybějící schopnost vnímat zvukové podněty. Podle vzniku sluchové vady rozlišujeme vady vrozené a získané. Vrozené jsou způsobeny převážně dědičnými faktory a genetikou, vznikají tedy před narozením. Vady získané se rozvíjí až po narození na základě nemocí, úrazů nebo se mohou projevit až s přibývajícím věkem.  Nedoslýchavost a hluchotaDle WHO (Světová zdravotnická organizace) dělíme postižen...

Pokračovat ve čtení

Káva, čaj, pervitin, extáze, kokain aneb drogy zvané psychostimulancia

Káva, čaj, pervitin, extáze, kokain aneb drogy zvané psychostimulancia

Názvy jako káva, čaj nebo nikotin vás nejspíš nechají chladnými, protože se s nimi setkáváte denně, ať už osobně, nebo zprostředkovaně. Co kdybychom vám ale řekli, že je řadíme do stejné skupiny jako extázi, kokain nebo třeba pervitin?  V tomto článku se seznámíme právě se stimulačními látkami, s jejich účinkem na naši psychiku, ale také prozradíme, jak je můžeme využít ve zdravotnictví. Psychostimulační látky a jejich úč...

Pokračovat ve čtení

FOMO: Nemoc dnešní doby – týká se to i vás?

FOMO: Nemoc dnešní doby – týká se to i vás?

Hele, to nepochopíš, to bys tam tehda musel být s námi! Každému z nás už se asi někdy stalo, že se bavil s přáteli a najednou se cítil být mimo. Konverzace a vtipy se točily kolem události, na které jsme chyběli. V takových chvílích jsme pak smutní a naštvaní, ale pocity rychle odezní, protože víme, že si můžeme vytvořit nové zážitky. Pro některé jsou však tyto pocity tak nepříjemné, že se jim snaží za každou cenu vyhnout. Za...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video