Workoholismus vs. dovolená: Jak si užít dovolenou a nemyslet na práci?

https://www.blog.mojra.cz/post/77

Blíží se nám léto a začínáme plánovat, či už máme naplánováno, kam vyrazíme na dovolenou. Pro každého je dovolenou něco jiného, jedni preferují pobyty u moře, jiní jen tak na chalupě. Podstatou není ani tak místo, jako spíš to, abychom si odpočinuli od práce a stereotypu. Přitom nemusíme nutně odpočívat ve smyslu nic nedělání, i aktivní dovolená může přinést zasloužený relax. Co však dělat v případě, kdy i na dovolené neustále pracujeme a neumíme si pomoct? Jak si užít dovolenou, pokud jsme závislí na práci? Je to vůbec možné? Na toto si odpovíme v dnešním článku.


Kdo je to workoholik? 


Závislost na práci je jedním z nejčastějších civilizačních problémů moderního světa. Je to dáno neustále se zvyšujícími nároky, a to jak v oblasti ekonomické, pracovní, kulturní, tak i rodinné. Každý z nás si buduje určitý životní standard a chce si jej stůj co stůj udržet. A jak jinak toho docílit než prací? Ovšem i ze sebelepší pohnutky se může postupem času vyvinout vážný problém.


Označení workoholismus pochází z americké angličtiny a vzniklo analogií s alkoholismem – původně se užíval termín workaholik. U nás se tohoto pojmenování začalo v odborných publikacích užívat až po roce 1989. Přestože je toto téma v dnešní době často probírané, dochází v mnoha ohledech k jeho špatné interpretaci. Ne každý těžce pracující člověk je totiž workoholikem, a ne každý workoholik musí nutně těžce pracovat.


Workoholismus je závislost se vším, co k ní patří, ať už mluvíme o vnitřním puzení vykonávat práci, nutnosti neustále zvyšovat „dávky“, či abstinenčních příznacích.


Projevy workoholismu:


  • soutěživost, nesnášenlivost kritiky vůči své osobě
  • práce je na prvním místě, vše ostatní jde stranou
  • hledání záminek pro zvýšení pracovního nasazení
  • postupná rezignace na budování mezilidských vztahů
  • neschopnost odpočívat
  • prohlubování pracovně-patologického návyku, zvýšená kritika kolegů, neschopnost spolupráce
  • ztráta radosti z odvedené práce, absence uspokojení po dosažení pracovních cílů



Jak si užít dovolenou a nemyslet na práci?


Dovolená je časem, ve kterém máme načerpat síly. Doslova bychom mohli tento termín vyložit jako „dovolit si odpočívat“, pro většinu z nás je to něco přirozeného, pro workoholika se i relativně poklidná rodinná dovolená může změnit v peklo. Zejména pokud jeho partnerka nesdílí stejnou „vášeň“ k práci. Zde je několik tipů, jak se od závislosti na práci alespoň na dovolené odpoutat.


Předcházejte nudě – už při výběru dovolené se zaměřte na to, co vás bude nejvíce bavit. Ať už chcete pasivně či aktivně odpočívat, vždy je podstatné, abyste se nenudili. Na druhou stranu si neplánujte ani žádný závratný maraton po památkách či aktivity od brzkého rána, dodržovat přísný harmonogram může být v konečném důsledku velmi stresující. A stres na dovolenou nepatří.


Vypněte mobil – omezte telefonní hovory pouze na ty „povinné“, kdy dáte rodině doma vědět, že jste v pořádku. Pracovní hovory nepřijímejte vůbec.


Omezte internetpokud je to možné, zkuste si vyhledat ubytování, které nenabízí připojení k WiFi. Vyhnete se tak touze kontrolovat ve volné chvíli emaily a stresu, že něco nefunguje úplně tak, jak má. Pokud se bez internetu neobejdete, zkontrolujte pouze to nejnutnější, a rozhodně se nezatěžujte pracovními emaily apod.


Zkuste to bez televize – na seriály, zpravodajství a jiné pořady se můžete dívat doma na gauči. Na dovolené zkuste tuto zálibu omezit a věnujte čas pouze sobě a rodině.


Práce = zakázané téma – myšlenkám na práci se nejspíš tak úplně nevyhnete, avšak zakažte sobě i ostatním se o čemkoliv, co se práce týká, bavit. Jestliže k tomuto tématu zabřednete, obraťte list. Ono i uvědomění si, že jste se opět začali bavit o práci je pokrok.


Užívejte si – ať už vyrazíte na dovolenou s partnerem, dětmi, rodinou, přáteli, či jen sami, vždy myslete na to, že si ji máte užít. Dopřejte si takový relax, při kterém načerpáte síly a vyčistíte si hlavu.








Jestliže si po přečtení tohoto článku říkáte, že dodržet výše uvedené body je nemožné, nezoufejte. Přece jen je workoholismus závislostí, kterou není až tak jednoduché zvládnout. Proto se obraťte na psychologa, který vám pomůže se s tímto problémem vyrovnat, naučí vás různé relaxační techniky tak, abyste si mohli dovolenou zaslouženě užít.

 










Právě jste četli článek: Workoholismus vs. dovolená: Jak si užít dovolenou a nemyslet na práci?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka?

Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka?

Autor: psychologická poradna | Tipy psychologa, jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověkaZtráta blízké osoby je velmi bolestivá zkušenost, která může ovlivnit všechny aspekty našeho života. Je důležité si uvědomit, že neexistuje správný nebo nesprávný způsob smutku a každý prožívá ztrátu blízkého člověka individuálně. Pokud člověk přijde o osobu anebo o něco cenného v jeho životě, je to jedna z nejtěžších zkušeností, kterým...

Pokračovat ve čtení

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

Od nápadu k prosperující online poradně V roce 2015 se v hlavách psycholožky PhDr. Michaely Miechové a softwarového architekta Rostislava Hudečka zrodil nápad. Chtěli zpřístupnit psychologickou pomoc co nejširšímu publiku a zbavit ji bariér v podobě dlouhých objednacích lhůt a nutnosti fyzické přítomnosti u psychologa. Tak se zrodila myšlenka online psychologické poradny MOJRA. Cesta k úspěchu ale nebyla jednoduchá. První roky znamenaly překonávání ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat