Věčně nemocné děti: Jak se z toho nezhroutit?

https://www.blog.mojra.cz/post/573

Pokud máte doma malé dítě, které právě nastoupilo do mateřské školy, pravděpodobně se u vás roztáčí spirála rýmy, kašle a dalších školkových nemocí. Pravděpodobně nikdo nebude mít z této situace radost, až nastoupí do práce po mateřské a rodičovské dovolené. Co s tím?

 

  • Každý rodič je šťastný, když je jeho dítě zdravé, spokojené a v pohodě. Pokud se tak nestane, vyčerpá to energii všech zúčastněných:
  • dítěte, které musí užívat sirupy, které mu často nechutnají, má horečku, sípe a je celkově rozladěné,
  • rodiče, kteří nemohou chodit do práce a musí si brát paragraf nebo dovolenou,
  • zaměstnavatele, který často očekává, že matka/otec bude po rodičovské dovolené plně v práci a časté odchody rodiče předškoláka jim narušily rozvrh, a musí zajistit náhradu za nepřítomného zaměstnance.

     

Další nepříjemností je, že pokud máte dvě nebo více dětí, mají tendenci si mezi sebou přenášet bacily, a vy se tak můžete ocitnout v téměř nekonečném začarovaném kruhu běhání po doktorech, vymýšlení různých způsobů, jak dítěti podat léky, které nechce a plive je, a nespokojenosti vašeho nadřízeného, že máte opět nemocné dítě... K tomu všemu ještě únava, vyčerpání a nezanedbatelný úbytek financí v domácnosti.

 

Taková situace bývá pro všechny rodiče obtížná a už první příznaky dětského kašle zvyšují tlak. Je to permanentní stres a strach z toho, že dítě znovu onemocní.

 

Jak se z toho nezhroutit?

 

Důležité je uvědomit si, že to není vaše vina. Děti rostou, a když si projdou nemocemi ve školce, posílí se jim imunita a ve škole nebývají tak často nemocné.

 

Pokud je vaše dítě velmi často nemocné, doporučuji vám navštívit dětského lékaře, který vám doporučí volně prodejné léky na podporu dětské imunity, případně vás doporučí k dětskému alergologovi, protože častá onemocnění mohou být způsobena i alergiemi.

 

Důležité je také dbát na to, aby děti chodily brzy spát, aby měly dostatek spánku, dostatečně odpočívaly, jedly zdravou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu a aby nápoje, které děti pijí, byly především voda, čaj a ovocné šťávy. Je třeba také podporovat cvičení, pobyt na čerstvém vzduchu a celkově zdravý životní styl.

 

Pokud rodiče kouří, je velmi nezodpovědné, aby kouřili v přítomnosti malých dětí, protože i pasivní kouření (kouření v blízkosti dětí) způsobuje, že děti vdechují 40 rakovinotvorných látek, což mnozí rodiče podceňují a nechtěně přispívají ke snížené imunitě a zdravotním problémům svých dětí.

 

Do dětských úst a žaludků nepatří ani energetické nápoje, různé druhy Coca-Coly a pěnivé pivo nebo kofola. Pokud chcete, aby vaše děti byly zdravé, je také dobré omezit množství rafinovaného cukru ve sladkostech, které na děti vykukují zpoza barevných obalů v regálech.

 

Pokud dítěti nakrájíte ovoce, které má rádo, nebo mu přidáte jeho oblíbené oříšky, obvykle po nich sáhne.

 

Vhodné je také doplnit dětem vitaminy prostřednictvím vitaminových doplňků, např. kapek s vitaminem D v podzimním, zimním a jarním období, vitaminu C nebo doplňků na podporu imunity, zejména v chřipkovém období apod.

 

Milí rodiče, abyste se nezhroutili z věčného koloběhu dětských nemocí, je velmi důležité, abyste se starali také o svou vlastní psychickou pohodu a psychohygienu a kromě péče o své děti si dopřáli čas pro sebe, své zájmy a čas s přáteli. Všichni to čas od času potřebujeme, i když jsou naše děti malé. A když jsou zdravé, je třeba navázat zdravá přátelství s jejich vrstevníky a kamarády.

 

 


Autor: Mgr. Jitka Kneslová, psycholožka online poradny MOJRA






Právě jste četli článek: Věčně nemocné děti: Jak se z toho nezhroutit? 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Autor: psychologická poradna | dospělé děti toxických rodičů | tipy psychologa | uzdravení po toxickém dětství „Rodič, který svým chováním a postoji negativně ovlivňuje emocionální a psychický vývoj svého dítěte - toxický rodič.“ Chování toxického rodiče má dlouhodobé následky na sebevědomí, sebeúctu a celkovou pohodu dítěte. Děti, které vyrůstají v toxickém prostředí s toxickými rodiči, často zápasí s nízkým sebevědomím...

Pokračovat ve čtení

Podpora duševního zdraví dětí v období školního stresu: Co mohou rodiče udělat?

Podpora duševního zdraví dětí v období školního stresu: Co mohou rodiče udělat?

Autor: psychologická poradna | zvládání stresu u dětí | tipy psychologa pro rodiče | podpora duševního zdraví dětí ,,Jen tam, kde se setkávají děti, existuje reálná šance na zábavu.“ Mignon McLaughlin Podpora duševního zdraví dětí v čase školy a školního stresu patří mezi hlavní úkoly, které rodiče musí řešit v současném rychle se měnícím a náročném vzdělávacím prostředí. Škola přináší pro děti celou řadu výzev, od náro...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat