Umíte ve vztahu projevit lásku?

https://blog.mojra.cz/post/372

Projevování lásky ve vztahu, pro někoho naprostá samozřejmost, ale pro někoho jiného téměř nadlidský úkol. Pro některé je to přirozenost, ale pro jiné dovednost, kterou se musí učit. Naše schopnost projevovat lásku a jiné city se formuje již od dětství, kde pro nás největším vzorem byli naši rodiče, případně blízká rodina. Později hrají roli i naše osobní zkušenosti, například reakce protějšku na náš projev nějakého citu nebo emoce. Co dalšího stojí za schopností projevit lásku a jiné city? Jak projevit muži lásku? A jak ženě?Zranitelnost

Při projevování naší lásky, ať už partnerovi nebo komukoli jinému odhalujeme mimo jiné i naši zranitelnost. Ukazujeme, že jsme lidé s city a emocemi, a že nám na tom druhém a na našem společném vztahu záleží.


Důvěra

Abychom mohli projevit své city, je zapotřebí vzájemná důvěra. Pokud pociťujeme její nedostatek, je pro nás jakýkoli projev lásky velmi náročný, může nás přemáhat strach a nejistota. Pokud cítíte, že je problém zde, čeká vás nejprve práce na této oblasti, a to nejlépe i se zapojením partnera. Zkuste si nejprve (sami nebo přímo s partnerem) definovat, kde a proč je přesně potíž a poté promyslete možná řešení. O posílení důvěry a otevřenosti ve vztahu se více dočtete v našem článku.


Strach z odmítnutí

Zde máme další možný zádrhel. Ten může souviset například s nižší sebedůvěrou nebo opět s dřívějšími zkušenostmi, ať už z dětství nebo ze vztahů v dospělosti. Dostalo se vám někdy po projevení lásky nebo i jiného citu reakce, která nebyla dle vašich představ? A to dokonce i v případě, kdy jste byli přesvědčeni o tom, že bude reakce pozitivní? Pokud jste si něčeho podobného vědomi, zvažte, zda v sobě toto téma znovu neotevřít a zamezit tak, aby ovlivňovalo situace přítomné a budoucí.


Rozdílné potřeby vás a partnera

Možná by vás samotné nenapadlo zamýšlet se nad tím, zda umíte správně projevovat lásku. Podnět vám k tomu dal partner. Přijde mu, že ho dostatečně nemilujete nebo mu to minimálně dostatečně neprojevujete. Jenže jak jinak to projevit? A nechce partner trochu moc?


Rozdílné potřeby nejsou nic neobvyklého. Důležité ale je říct si, jaké ty potřeby tedy jsou. Vyzvěte partnera, aby vám místo soudu, že ho nemilujete, odpověděl na otázky:

Co tě k takové myšlence (že tě nemiluju) vede? / Proč si to myslíš?

Jaké projevy z mojí strany by vedly k tomu, aby ses cítil milovaný/á? / co potřebuješ k tomu, aby ses cítil/a milovaná?

Co pro to můžeš udělat ty?


Tyto otázky Vám pomohou téma těchto potřeb otevřít.


Jak projevit ženě lásku? A jak ji projevit muži?

Existence zaručeného projevu lásky muži nebo ženě je mýtus. Takže na to, že každý muž ke štěstí potřebuje pravidelný sex a mít navařeno a každé ženě stačí hodiny povídání a vyznání lásky dvakrát denně, zapomeňte. Tyto potřeby jsou velmi individuální a odpovídá na ně spíše teorie 5 jazyků lásky, která nebere v potaz pohlaví. Teorie hovoří o pěti rozdílných způsobech, jak projevujeme lásku, a jak potřebujeme, aby nám ji druhý projevoval. Tyto potřeby bývají mezi partnery velmi často odlišné. O pěti jazycích lásky si můžete přečíst celý článek, věřte že vám povědomí o nich může významným způsobem ovlivnit oboustrannou spokojenost ve vztahu. Možná pochopíte, proč vám partner už půl roku neřekl „Miluji tě“, a proč vám neúnavně pomáhá s nádobím, dětmi a úklidem, což vám všechny kamarádky závidí.


Nebuďte na to sami

Pokud cítíte, že je za vaším zádrhelem ve vztahu něco hlubšího a sami nejspíše řešení nenajdete, nebojte se obrátit na psychologa. Společně můžete vyřešit vše, co je v pozadí a projevování lásky se stane snazší. Konzultace na Mojra.cz probíhají online, takže můžete zůstat v pohodlí vašeho obýváku a je jen na vás, zda zvolíte individuální nebo párové sezení. Vybrat si můžete také z množství jazyků, ve kterém psycholog sezení povede. Nebojte se říct si o pomoc!

 

Právě jste četli článek: Umíte ve vztahu projevit lásku?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články5 jazyků lásky: Který je ten váš a vašeho partnera?

5 jazyků lásky: Který je ten váš a vašeho partnera?

Slyšeli jste někdy o jazycích lásky? 5 jazyků lásky reflektuje naše potřeby ohledně projevů lásky naším protějškem, tedy to, jak je pro nás nejdůležitější, aby nám druhý lásku projevoval. Víte, jak moc může znalost vašeho jazyka a jazyka vašeho partnera ovlivnit váš vztah? A víte, jak často nejsou projevy lásky rozpoznány? Čtěte dál a zjistíte, proč je v pořádku, pokud jste již pár měsíců od partnera neslyšeli „Miluji tě“, nebo že ...

Pokračovat ve čtení

5 kroků k větší důvěře a otevřenosti ve vztahu

5 kroků k větší důvěře a otevřenosti ve vztahu

Láska a důvěra, důvěra a vztah jsou neoddělitelné nádoby. Známe to každý. Komunikace vázne, panuje mírné dusno nebo napětí, cítíme, že možná ne vše je vyřčeno. Může se to stát v jakémkoli vztahu. Příčiny mohou být různé, nevěra, velké změny, hádka, stres, ale někdy třeba jen to, že na sebe máte méně času. To vše může s opravdovou důvěrou a (nejen) emocionální otevřeností ve vztahu pořádně zamávat. Ale nic není ztraceno! ...

Pokračovat ve čtení

Žárlivost, emoce mnoha tváří

Žárlivost, emoce mnoha tváří

Žárlivost nás doprovází všude, je tématem starověkých dramat, středověkých bájí i soudobých telenovel. Někdo Vám řekne, že „Kdo nežárlí, ten nemiluje“. Je to skutečně tak? Co to je žárlivost? Je žárlivost ve vztahu prospěšná nebo naopak? Je žárlivost nemoc, je vrozená nebo získaná? Jak žárlivost zvládat a jak se jí zbavit? Psychologie pro nás má mnoho teoretických odpovědí, ale my jsme v tomto případě sáhly po třech příbězí...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video