Tokofobie: přehnaný strach z těhotenství a porodu

https://www.blog.mojra.cz/post/536

Je normální mít strach z porodu? Ano. Jsou přirozené obavy z těhotenství a jeho průběhu? Ano. Jedná se o velkou životní událost, kterou provází i velké změny. Určitý strach a obavy jsou tedy na místě. Co když ale tyto pocity překročí hranici a vyvinou se ve fobii?


O co jde a co ji způsobuje?

Jedná se o relativně vzácný druh fobie, tedy patologického a přehnaného strachu z nějakého objektu nebo situace. V tomto případě se tento strach vztahuje k těhotenství, respektive porodu. Tyto obavy mohou být natolik silné, že je téměř nemožné provést porod klasickou cestou. Není pravidlem, že se rozvíjí jen u žen, které mají sklony k přirozené úzkostlivosti a obavám. Naopak se může rozvinout i u žen, které se na miminko těší a chtěly ho. Také se nutně nemusí objevit až společně s probíhajícím těhotenstvím, ale vzniknout může již na prahu adolescence. Pro okolí možná může být tato fobie těžko pochopitelná a prakticky nepřirozená. Ženy, které jí trpí, si však zaslouží bezpodmínečné přijetí a psychickou péči.


Genetika

I v rozvoji této poruchy hraje svou roli genetika. Je totiž prokázáno, že se objevuje častěji u žen, u kterých tyto pocity zažíval již někdo z generace před nimi. Je tedy dobré se informovat například u matek či babiček, zda se s takovým problémem při svém těhotenství také setkaly.


Porod = strašák

Pokud vás již od dětství vaše okolí děsilo strašlivými příběhy o tom, jaký je průběh porodu, pravděpodobně to vytvořilo základ pro rozvoj této poruchy. Naše tělo je totiž velmi náchylné na to, co někdy slyšelo nebo vidělo. Fobie se tak může vyvinout zcela nevědomky.


Negativní sexuální zkušenosti

Lidská psychika funguje jako takový náš ochránce před negativními zážitky a vlivy. Tato porucha se tedy může rozvinout jako reakce na nějakou negativní sexuální zkušenost. V krajním případě můžeme mluvit o znásilnění, zneužívání nebo sexuálním napadení. Rozvinout se ale může i na základě daleko menšího negativního zážitku.


Zdravotní obtíže

Pokud ženu sužují i jiné gynekologické zdravotní problémy, můžeme nalézt původ této fobie i v nich. Obtíže ale nemusí být čistě gynekologického rázu. Náš zdravotní stav obecně velmi ovlivňuje i naše vnímání a prožívání, je tedy třeba mu i v takových situacích věnovat dostatečnou pozornost.


Jak s ní pracovat?

Nejdůležitějším bodem, jako i u jiných psychických obtížích, je o svých pocitech mluvit. Svěřte se tedy do péče porodní asistentky, duly nebo o vaší situaci informujte svého gynekologa/gynekoložku. Čím dříve se odhodláte udělat onen první krok, tím dříve se s ním dá adekvátně pracovat a podchytit případné komplikace, které s sebou nese.

Pokud jste prvorodička je pro vás také velmi podstatné ptát se, ptát se a ptát se. Informace vám pomohou srovnat váš psychický stav a oprostit se od onoho nevědomí, které může mnohdy nadělat paseku.

Možností, jak s tokofobií pracovat je spousta. Některé maminky si s ní zvládnou poradit sami po pár konzultacích u gynekologa, jiné potřebují dlouhodobější psychikou péči. Jednou variantou je například KBT terapie (kognitivně-behaviorální terapie), ve které se klienti učí pracovat s myšlenkami a emocemi.


Jak podchytit tokofobii už nyní?

    • Jezte pravidelně pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny
    • Zařaďte to svého života pravidelný pohyb nebo mírnou zátěž
    • Mluvte o svých pocitech a trápeních s předstihem, ne až přerostou ve velké problémy
    • Dostatečně spěte, relaxujte, odpočívejte 
    • Omezte kávu a přísun kofeinu, po kterém člověk bývá mnohdy úzkostnější 
    • Vyzkoušejte jógu nebo jiné relaxační a meditační techniky







    Právě jste četli článek: Tokofobie: přehnaný strach z těhotenství a porodu

    Komentáře

    • Připojte se do diskuze.
      Zadéjte Váš kometář.

    • Avatar

    Podobné články



    Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

    Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

    Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

    Pokračovat ve čtení

    Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

    Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

    Autor: psychologická poradna | rodičovský stres a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat emoce při výchově Emoce a jejich zvládání může být v mateřství někdy náročné. Je to totiž těžká, ale krásná cesta životem. Různé výzvy, kterým čelí každá matka, se v mateřství běžně objevují. Radost, láska a krásné okamžiky střídá i stres, únava, frustrace či občasné pochybnosti. Naučit se je zvládat vám pomůže prožít toto období ...

    Pokračovat ve čtení

    Ekonomická nejistota a jak ji zvládat

    Ekonomická nejistota a jak ji zvládat

    Autor: psychologická poradna | Podpora při zvládání stresu a strachu | konkrétní strategie psychologaPojem „ekonomická nejistota“ je dnes stále běžnějším jevem a stává se nedílnou součástí života v moderním světě. Nestabilita na finančních trzích, rostoucí inflace, zvyšující se náklady na bydlení a každodenní potřeby, obavy ze ztráty zaměstnání, stejně jako globální události, jako například finanční krize, mohou vyvolat stres a úzkost. ...

    Pokračovat ve čtení

    Psychologové portálu Mojra.cz

    Štítky


    Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat