Tanec hormonů aneb POPORODNÍ BLUES

https://www.blog.mojra.cz/post/196

Období po porodu bývá náročné, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Žena si zvyká na nové povinnosti, do toho musí pečovat o domácnost, nezbývá ji moc času na sebe. Neučesané vlasy, skoro žádné soukromí, hromada domácí práce a hormony na pochodu. Není se proto čemu divit, že na ni dolehne poporodní splín, je citlivá a plačtivá.


Psychika ženy po porodu


Poporodní „baby“ blues je podle mnoha odborných studií normální stav. Rozvíjí se dokonce až u 85 % novopečených maminek. Objevit se může několik hodin nebo i dnů po porodu, trvá cca 14 dní a samovolně odezní.


Poporodní blues provází stavy smutku, melancholie, podrážděnost, bezdůvodný pláč, potíže se soustředěním, zmatek, pocit bezmoci, úzkost … Jakkoli jsou tyto stavy očekávatelné, je potřeba mít se na pozoru. Od běžné poporodní náladovosti je to totiž jen krůček k poporodní depresi.


Za baby blues může s největší pravděpodobností bouře hormonů. Po porodu totiž tělo ženy začne produkovat jiné hormony než před těhotenstvím, v těhotenství a před porodem. V těle již není placenta, která udržovala správnou hladinu progesteronu a estrogenu. Tělo tak čeká pořádná práce, aby samovolně tuto hladinu ustálilo. K tomu se musí vyrovnat s náporem nových hormonů, které napomáhají zavinování dělohy a laktaci. Je to jako jízda na horské dráze, jednou jste nahoře, pak následuje sešup a zase stoupání. Takhle nějak je to s hormony v šestinedělí. A stejně tak i s náladou ženy. Dokud se hladina hormonů po porodu neustálí.


Některé ženy se s touho hormonální nerovnováhou poperou levou zadní, jiné nepohrdnou nabízenou pomocnou rukou. Zvýšenému riziku poporodního blues jsou vystaveny prvorodičky, ženy po komplikovaném porodu a ty, které se potýkají s finanční nejistotou, pocházejí ze slabší sociální skupiny. Samozřejmě svou roli dosti často sehrává i předchozí anamnéza matky (deprese, úzkosti…).


Jak překonat poporodní blues?


V první řadě se nebojte požádat o pomoc. Zapojte do péče o miminko hned od začátku také partnera. Dopřejte si co nejvíce odpočinku, spěte, když spí vaše dítě. Úklid a jiné domácí práce odložte na později, nebo si zavolejte na pomoc maminku, či paní na úklid. Alespoň do doby, než poporodní blues odezní.


Nezavírejte se doma, ale co nejvíce choďte na procházky. Pobyt na čerstvém vzduchu ještě nikomu neublížil. Jestliže nemůžete nebo nechcete chodit ven s miminkem, vyrazte alespoň na pár minut sama, pohlídat miminko může na chvíli partner, babička.


Nestyďte se za své pocity a záchvaty pláče. Neustále si připomínejte, že to za pár dní odezní a nejde o nic neobvyklého. Buďte v kontaktu s jinými maminkami a uvidíte, že nejste jediná. Pokud máte potíže s kojením vyhledejte laktační poradkyni. Jestliže kojit nemůžete, nevyčítejte si to.


Jestliže se vaše stavy změní, budou se prohlubovat, vyhledejte co nejdříve pomoc psychologa. Nenechejte zajít situaci tak daleko, že byste v důsledku psychického vyčerpání zkolabovala, nebo se u vás rozvinula laktační psychóza či jiné psychické problémy.

 







Právě jste četli článek: Tanec hormonů aneb Poporodní blues

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Překonávání bariér: Jak se mění přístup k trans lidem?

Překonávání bariér: Jak se mění přístup k trans lidem?

Autor: psychologická poradna | Transgender| Změna pohlaví rady psychologaTransgender nebo také transsexualita je téma, které v dnešní společnosti budí různorodé reakce, často bohužel hodně negativní. Pojďme se podívat na krátké shrnutí, jak je to s trans lidmi v naší společnosti, jak se mění náš pohled a jak je důležité o některých tématech aktivně mluvit.Co znamená být transgender?Na začátek si připomeneme, co to znamená, když je někdo trans člo...

Pokračovat ve čtení

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

MOJRA: Naše cesta 2015-2024

Od nápadu k prosperující online poradně V roce 2015 se v hlavách psycholožky PhDr. Michaely Miechové a softwarového architekta Rostislava Hudečka zrodil nápad. Chtěli zpřístupnit psychologickou pomoc co nejširšímu publiku a zbavit ji bariér v podobě dlouhých objednacích lhůt a nutnosti fyzické přítomnosti u psychologa. Tak se zrodila myšlenka online psychologické poradny MOJRA. Cesta k úspěchu ale nebyla jednoduchá. První roky znamenaly překonávání ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat