Syndrom prázdného hnízda: Když děti odejdou z domu žít vlastním životem

https://www.blog.mojra.cz/post/99

Z psychologického hlediska je odchod dětí z domova, ať už za vzděláním, prací, či kvůli založení vlastní rodiny, významným mezníkem. Rodiče stojí před těžkým úkolem, a to znovu se zaměřit čistě na svůj manželský život, přetransformovat se z role pečovatele, dopřát sobě i dětem dostatek soukromí a prostoru. V dnešním článku se zaměříme na situaci, kdy rodiče neumí správně zpracovat odchod svého dítěte z domova a nastíníme si možná řešení.


Co je to syndrom prázdného hnízda?


Tento laicky pojmenovaný termín se v rámci psychologie vcelku ustálil, přestože se nejedná o psychologické onemocnění. Definice vymezuje syndrom prázdného hnízda jako skličující pocity, kterým propadají rodiče po odchodu dětí z domova. Jde v podstatě o krizi v souvislosti se změnou rodinného systému a nadbytkem volného času, který najednou rodiče neví, jak by vyplnili.


Syndrom prázdného hnízda postihuje většinou ženy, které všechen svůj čas věnovaly pouze dětem a své zájmy odsunuly do pozadí. Některé odborné publikace dávají do spojitosti syndrom prázdného hnízda s obdobím menopauzy, avšak toto tvrzení má značné nedostatky. Zaprvé, menopauza se s dobou odchodu dětí nemusí časově shodovat a zadruhé syndrom prázdného hnízda je problémem, se kterým se potýká také mnoho mužů. Nesporným faktem však zůstává, že ženy se s odchodem dětí vyrovnávají hůře než muži, protože ti tráví více času mimo domov, např. kvůli práci.


Syndrom prázdného hnízda – příčiny


Hlavním důvodem, proč se rodiče (zejména matky) nedokáží vyrovnat s odchodem dětí z domova je špatné nastavení rodičovské role. Zde máme dva extrémy. Prvním je rodič, který spatřuje svou celoživotní úlohu v pečování o dítě, druhým pak úzkostlivá závislost dítěte, které není schopné se samo osamostatnit, alespoň tedy z pohledu rodičů. Matka i otec by se měli vytváření těchto extrémů vyvarovat, myslet také na sebe a dítěti dopřát možnost stát se samostatnými bytostmi.


Syndrom prázdného hnízda – projevy


Jak jsme již zmínili výše, ženy snášejí odchod dětí hůře než muži (samozřejmě i zde se najdou výjimky), protože většinu svého času se věnovaly pouze péči o rodinu. Mohou si připadat nedoceněné, zanedbávají manžela i péči o domácnost, můžou se snažit dohnat „ztracený“ čas.


Muži se potýkají s obdobnými pocity, najednou nejsou pro nikoho hrdiny, nikdo si k nim nechodí pro rady, připadají si nepotřební. Často hledají útěchu od těchto nejistot v náručí mladé milenky.


Z psychologického hlediska jsou všechny negativní pocity rodičů normální, pokud nepřesáhnou určitou dobu (cca 3 měsíce) a neodrážejí se dramaticky na běžném fungování v životě. Jestliže se tedy potýkáte se smutkem, máte tendenci vzpomínat, prohlížet si rodinná alba, pláčete při každé zmínce o dítěti, nemusí se hned jednat o problém. Jakmile však tyto pocity přesáhnou určitou hranici, dostavují se dlouhodobé deprese apod. je potřeba toto začít řešit.



Syndrom prázdného hnízda – následky


  • Partnerská krize, která může vést až k rozvodu – dle statistik jsou rozvody v souvislosti s odchodem dětí z domova, jedny z nejčastějších. Partneři najednou mají spoustu času věnovat se jeden druhému, jenže za ta léta péče o děti neví, jak k sobě najít opět cestu. Někteří si pak uvědomí, že s partnerem vlastně už nedokáží vyjít, vidí jeho/její chyby, zjistili, že všechna láska vyšuměla apod.


  • Deprese.


  • Nesnesitelný pocit prázdnoty.


  • Přetrvávající pocit silného smutku, který se odráží na kvalitě života (člověk nedokáže vynaložit energii na to jít do práce, či vykonávat jakoukoliv jinou činnost).


  • Ztráta sebedůvěry, úzkosti, nespokojenost se životem.


  • Nespavost, poruchy soustředění, sklony k agresi a k vyvolávání konfliktů.




Jak překonat syndrom prázdného hnízda?


Nejlepším řešením je prevence, která spočívá v tom, že se i přes svou roli matky/otce budete věnovat svým zálibám a uděláte si také čas jen sami pro sebe. Stejně tak nezanedbávejte partnera a vymezte si některé večery na romantickou večeři, návštěvu kina apod. Jestliže jste se na odchod dětí předem psychicky nepřipravili, zde je několik rad, jak se s touto situací vyrovnat.


Zaujměte nový úhel pohledu.

Nevnímejte odchod dětí z domova jako něco katastrofického, ale nahlížejte na tento stav jako na novou etapu vašeho života.



Respektujte, že vaše dítě má již nový život.

Vtah rodiče a dítěte, které se osamostatnilo je v prvních chvílích křehký, avšak i zde je potřeba nastavit určité hranice. Neberte si příliš osobně, když dítě (nyní již dospělý člověk) někdy odmítne vaši pomoc, nebo si nepřeje trávit každou volnou chvíli s vámi. Má přece jen svůj vlastní život a program, např. se svou novou rodinou.



Najděte si nové zájmy, koníčky.

Odchod dítěte neznamená, že byste měli rezignovat na život. I když už máte svá nejlepší léta za sebou, můžete se začít opět věnovat svým tehdejším zájmům, případně si hledat nové (cestování, vzdělávání, kurzy…).



Věnujte se manželovi/manželce.

Některé páry zjistí, že si za ty roky, které věnovali péči o děti, neměli čas ani pořádně popovídat.



Obnovte stará přátelství.

Zajděte si na kávu s kamarádkou/na pivo s kamarádem, které jste předtím zanedbávali. Přijdete na jiné myšlenky, což vám jen prospěje.








Pokud se však potýkáte s depresivními stavy, které se vám nedaří zvládnout, navštivte co nejdříve psychologa. Ten vám pomůže vyrovnat se s novou situací, navrhne nejvhodnější způsob terapie, kterou může případně doplnit antidepresivy. 













Právě jste četli článek: Syndrom prázdného hnízda: Když děti odejdou z domu žít vlastním životem

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Autor: psychologická poradna | Rodina a mezigenerační komunikace | Jak zlepšit mezigenerační komunikaci?„Fenomén „mezigenerační komunikace“ nabírá v současné době na důležitosti, protože se nejen na pracovištích, v rodinách a ve společnosti setkávají generace, které mají odlišné zkušenosti a názory na svět.“ V mezigenerační komunikaci je klíčem schopnost porozumět rozdílům, které se naskýtají, a najít způsoby, jak vytvořit mosty mezi...

Pokračovat ve čtení

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Autor: psychologická poradna | Rady pro rodiče a studenty | Tipy na lepší organizaci času pro rodiče a studentyVyvažování času mezi školními povinnostmi, koníčky a odpočinkem představuje jednu z největších výzev, kterým studenti čelí. Zatímco školní úspěch je nepochybně důležitý, stejně významný je i osobní rozvoj, zdraví a spokojenost studenta. V dnešním rychle se měnícím světě je schopnost efektivně řídit svůj čas a najít rovnováhu mezi...

Pokračovat ve čtení

Mojráček má vlastní web! Objevte s ním svět dobrodružství a poznání

Mojráček má vlastní web! Objevte s ním svět dobrodružství a poznání

Mojráček, váš oblíbený kamarád, se konečně dočkal vlastního webu! Na jednom místě nyní najdete všechny dobrodružství, která Mojráček zažil.Pro koho je Mojráček určen?Pro děti: Mojráček je jejich věrný společník, který jim pomáhá řešit každodenní situace, jako jsou kamarádství, strachy nebo školní problémy.Pro rodiče: Zjistíte, co se odehrává v hlavě vašeho dítěte a získáte praktické rady, jak mu v různých situacích pomoci.Pro pedagogy: V...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat