Šikana na školách: Když učitel šikanuje žáka

https://blog.mojra.cz/post/114

Problémy s šikanou řeší bez výjimky každá škola, většinou se jedná o situace, kdy silnější žák šikanuje toho slabšího. Avšak jsou případy, kdy se dítě ve škole potýká s šikanou z řad jednoho, či více učitelů. Tato problematika je mnohdy bagatelizována, my se jí však vyhýbat nebudeme.


Co je to šikana?

Původ slova šikana najdeme ve francouzštině, kde chicane znamená zlomyslné obtěžování, týrání, pronásledování, omezování. A přesně o tom šikana je, jedinec či skupina osob fyzicky i psychicky týrá slabšího člověka v kolektivu. V tomto případě je agresorem učitel a obětí žák.

S šikanou se můžeme setkat v podstatě už ve školce (naštěstí jde o ojedinělé případy), nejvíce se pak vyskytuje na základních školách, kdy se učitelé potýkají s přeplněnými třídami, nevědí si rady anebo se prostě jen nechtějí věnovat pomalejším žákům. Přidejme k tomu nějaké znevýhodnění (ADHD, dyslexie, koktání, plachost…) a problém je na spadnutí.


Proč učitel šikanuje žáka?

Důvody jsou individuální, záleží ryze na povaze konkrétního učitele. Mnozí nedokáží zachovat profesionalitu, neumí se odpoutat od antipatií k žákovi, dělá jim problém vytvořit správné prostředí pro výuku a nemají čas zkoumat příčinu problémů dítěte. Proto se velmi často stává, že učitel zařadí žáka do kategorie „líný a hloupý“ aniž by zjistil, zda se za tím neskrývá nějaký jiný problém. Namísto toho jej přehnaně kritizují, zesměšňují, dávají mu horší známky apod. A to je špatně, protože tento přístup může dítě doživotně poznamenat.


Jak poznat, že je dítě obětí šikany?

- Dítě nerado chodí do školy, vyhýbá se hodinám s konkrétním učitelem

- Zhoršil se mu prospěch, často simuluje nemoci, chodí za školu

- Je zakřiknuté, nechce o problému mluvit

- Má problémy se spánkem, noční můry, křičí ze spaní

- Nedokáže se soustředit, je neustále ve stresu, objevují se u něj depresivní stavy


Prevence šikany na školách

Základem je komunikace. Rodiče by měli své děti upozornit na možný výskyt a rizika šikany na školách, vysvětlit jim, že se jedná o vážný problém, který se musí co nejdříve řešit. Ujistěte dítě, že se nemusí bát v případě potřeby o šikaně mluvit, a že nikdo nemá právo ubližovat jiným. Všímejte si jakýchkoli změn v chování a prospěchu. Informujte dítě o možnostech řešení šikany, na koho se může obrátit. Rodiče by také měli navštěvovat rodičovské schůzky, případně zvolit jiný způsob komunikace s učiteli. Jen tak mohou reagovat na jakékoliv výtky včas a vyvracet případná nedorozumění, která by k šikaně mohla vést.


Jak řešit šikanu dítěte učitelem?

1. Buďte objektivní. Snažte se nepodlehnout návalu vzteku a ověřte si nejprve všechna fakta. Někdy situace vyzní jinak, než tomu opravdu je – např. pokud je učitel přísný na všechny žáky, avšak vaše dítě si vše vztáhlo na sebe apod. Je dobré v tomto případě zkontaktovat ostatní rodiče a zjistit, jak se s těmito nároky vyrovnává jejich dítě, případně si promluvit přímo s učitelem.

2. Promluvte si s učitelem. Dříve, než se obrátíte na vedení školy, zkuste si promluvit přímo s šikanujícím učitelem a domluvit se, že pokud svého jednání zanechá, nevyvodíte z toho žádné vážné důsledky.

3. Oslovte ředitele školy. Pokud se rozhovor s učitelem mine účinkem, informujte o celé situaci ředitele školy a žádejte po něm řešení. Někdy postačí přeřadit dítě do jiné třídy a problém je vyřešen.

4. Vyžádejte si prošetření školské inspekce. Toto je už opravdu radikální řešení, avšak v některých případech je informování školské inspekce jedinou možností.

5. Zařiďte dítěti přestup na jinou školu.

6. Ujistěte dítě, že stojíte na jeho straně, že u vás vždy nalezne oporu.


Dobrý učitel by neměl připustit, aby antipatie k jednomu z žáků přesáhly určitou hranici a proměnily se v šikanu. Bohužel ne každý toto dokáže. Proto jestliže pozorujete na dítěti výraznou změnu v chování, nechuť navštěvovat školu, či určité hodiny, zbystřete a snažte se zjistit příčinu. Jen při včasném odhalení šikany se můžete vyhnout následkům, které si dítě ponese až do dospělosti. V případě, že si nevíte s čímkoliv rady, či jen potřebujete oporu v někom nezaujatém, kontaktujte psychologa. Ten dokáže pomoci jak vám, tak i vašemu dítěti. 

Komentáře

 • Připojte se do diskuze.
  Zadéjte Váš kometář.

 • Avatar
 • Michaela Balogova před 2 roky
  Michaela Balogova

  Dobrý den Mám podezření na sikanu ze strany ucitele vůči mému synovi. 15 let. Mrzí mě, ze mi to neřekl dříve, ale až v 9. Třídě. Dává na jevo enpatii a to nejen v jeho třídě, ale i v ostatních.. Srovnává ho se zvířetem. Její poledni dotaz k němu byl. " UŽ TI DAL TÁTA PO HUBĚ?" Syn odpověděl, ze ne. Její odpověď " tak to je ta chyba" a resi ho dalších 15 minut v hodině a to před všemi zaky. Spolužáci o všem ví. Už mě zastavují i známí rodiče a ptají se mě na syna jak to zvládá.. Děti o tom už povídají i doma. Dnes zrovna slyšel jeho spolužák, jak se o mém synovi paní učitelka vyjádřila při rozhovoru s jeho třídní učitelkou " Smrad nejraci bych mu dala do huby" Syn je v tuto chvíli na tom tak, ze se při hodinách nehlásí. Poněvadž kdyby se náhodou popletl, opět by dostal patnactiminutovou přednášku a zesmesnovani před spolužáky. Nedávno psaly písemnou práci.. Druhý den učitelka přišla presadila ho do první lavice a práci mu dala přepsat. Protože nevěřila, ze ji napsal za3. Samozřejmě měla předsudky. Bohužel syn ji napsal ještě lépe. Ale prez to mu nechala za 3. Můžete mi poradit? Co mám dělat?

 • Tým poradny Mojra.cz před 2 roky
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, v tomto případě se zkuste v první řadě obrátit na vedení školy a celou situaci s nimi vyřešit. Šikana ze strany učitele je však velmi komplikovaným problémem, proto doporučujeme konzultaci s některým z našich psychologů. Vybrat psychologa si můžete zde https://mojra.cz/nasi-psychologove Pokud budete chtít s výběrem pomoci, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky. Tým poradny Mojra.cz

 • TomášB před 2 roky
  TomášB

  Dobrý den, mám dotaz že syn za jedno zapomenuti školního sešitu musí psát 200x neplním si povinnosti do školy? 200x mě příde přehnané, má jiné možnosti, dát poznáku napřiklad a temto způsob trestu me nepřipada fér za jedmo zapomenuti, dekuji.

 • Tým poradny Mojra.cz před 2 roky
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, zkuste si nejprve promluvit s učitelkou, která synovi tento trest zadala a vyřešit to s ní. Pokud nebude možná domluva, obraťte se na třídní učitelku případně ředitele školy, aby situaci posoudili a navrhli řešení. V případě, kdy si budete chtít o problému promluvit s psychologem, můžete si objednat konzultaci, seznam našich psychologů naleznete zde https://mojra.cz/nasi-psychologove S výběrem psychologa vám rádi pomůžeme, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky. Tým poradny Mojra.cz

 • Theodor před 2 roky
  Theodor

  Na základní škole od září působí nový ředitel, který na část svého úvazku vyučuje tělesnou výchovu. Přitom se dopouští šikany dětí, bezdůvodně je uráží, ponižuje a zesměšňuje - pokud možno před co největším počtem spolužáků. Stejným způsobem se chová i k učitelům. Příkladů jsou už desítky, všechny jsou doložitelné výpověďmi velkého počtu svědků. Na škole je abnormální fluktuace pedagogů - např. na informatiku se během 4 měsíců vystřídalo už 6 učitelů. Starosta jakožto reprezentant zřizovatele problém bagatelizuje a sabotuje jeho řešení. Školská inspekce údajně už ve škole byla a shledala vše v pořádku. Jakým způsobem lze co nejefektivněji tuto situaci řešit, jestliže ředitel výtky rodičů ignoruje, chová se vůči nim arogantně a dává jim najevo, že jeho pozice je díky nadstandardním vztahům se starostou neotřesitelná a nehne s ním ani inspekce, ani policie?

 • Tým poradny Mojra.cz před 2 roky
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, pokud na problém šikany nereaguje vedení školy, můžete zkusit sami kontaktovat Českou školní inspekci, případně upozornit na problém zřizovatele školy.. Pokud však jak popisujete žádný z úřadů nereaguje, bude toto spíše otázka na právníka, jak postupovat. Pokud je situace neřešitelná, může být vhodná také změna školy. Naši psychologové mohou pomoci s psychickými dopady šikany. Pokud si budete chtít objednat konzultaci, můžete tak učinit zde https://mojra.cz/zakaznik/VlozitKonzulataci. S výběrem psychologa vám rádi pomůžeme, stačí napsat do chatu v pravém dolním rohu stránky. Tým poradny Mojra.cz

 • Adéla před rokem
  Adéla

  Dobrý den Myslím si že moji spolužačku šikanuje učitel, protože neznala jednu odpověď a on si ji zařadil mezi neschopné i když to tak není. Ptá se jí na více otázek než ostatních a hrozí jí 5 když nezná odpověd. Jedná se o šikanu, nebo si na ní zasednul jen aby se začala více učit?

 • Tým poradny Mojra.cz před rokem
  Tým poradny Mojra.cz

  Dobrý den, Adélo, pokud vaše spolužačka toto řeší, neměla by si to nechávat pro sebe, ale v první řadě se svěřit rodičům. Ti by poté měli zaujmout nějaké stanovisko, zda se situace opakuje, jaké jsou podrobnosti. Následně to vše probrat jak s oním učitelem, tak s třídní. Případně když tam nepochodí, tak s vedením školy. Mluvit ihned o šikaně je bez seznámení se s více detaily ošemetné. Doporučujeme také konzultaci se školním psychologem, ať už s tím, kterého nabídne škola, případně v naší poradně máme i odborníky tohoto druhu. S výběrem rádi poradíme. S pozdravem Tým poradny Mojra.cz

 • Dana před rokem
  Dana

  Šikanu od učitelky znám velice dobre,bojujete s učitelkou druhým rokem,nebere vůbec na vědomi ze syn má poruchy pozornosti mnoho dis s velký problém s českým jazykem,žádná podpora neuznává ani podklady s PPP nechce chodit do školy ke mu zle s jiné a jiné stavy.Nikomu nepřejí takové chování učitele k dítěti .Dnes pohovor ředitele ,učitelky a zástupce poradny tak jsem zvedava kam to povede hezky den všem

 • Tým poradny Mojra.cz před rokem
  Tým poradny Mojra.cz

  Paní Dano, Vaše situace opravdu není lehká, přejeme mnoho sil u řešení s vedením školy. A pokud byste si chtěla popovídat s nezaujatou osobou, s psychologem, neváhejte se na nás obrátit. S pozdravem Tým poradny Mojra.cz

 • Katka Jursová před 5 měsíci
  Katka Jursová

  Můj syn chodí do 5. třídy základní školy první druhý školní rok zvládl dobře ve 3. třídě dostali novou paní učitelku od té doby nám nastaly problémy vylučuje ho z kolektivu nabádá děti aby se s ním nebavili vždy když je nějaký problémy a je u toho náš péťo může za to on nebere ho na školní akce výlety apod.

 • Tomáš Svoboda před 5 měsíci
  Tomáš Svoboda

  Dobrý den, prosím o info, jak postupovat v případě, že ani školní inspekce nechce nic řešit v případě opakované šikany mého syna ped. dozorem ve školní jídelně. První byla oslovena vedoucí jídelny, pak ředitel školy a ve finále Česká školní inspekce....výsledek nula Děkuji S pozdravem Tomáš Svoboda

 • Tomáš Svoboda před 5 měsíci
  Tomáš Svoboda

  Dobrý den, prosím o info, jak postupovat v případě, že ani školní inspekce nechce nic řešit v případě opakované šikany mého syna ped. dozorem ve školní jídelně. První byla oslovena vedoucí jídelny, pak ředitel školy a ve finále Česká školní inspekce....výsledek nula Děkuji S pozdravem Tomáš Svoboda


Podobné článkyPSYCHOLOG PRO CIZINCE: Když s vámi terapeut hovoří v rodném jazyce

PSYCHOLOG PRO CIZINCE: Když s vámi terapeut hovoří v rodném jazyce

Představte si situaci, kdy se najednou ocitnete v cizí zemi, kde vám minimálně polovina obyvatel nerozumí. Ať už jste se vypravili do zahraničí studovat, pracovat nebo jste následovali hlas svého srdce a odstěhovali se za partnerem/kou…  Takováto životní změna není nikdy jednoduchá. Najednou jste v jiném prostředí, setkáváte se s lidmi s jinou mentalitou a kulturními zvyky, musíte se naučit dorozumět… Už jen ta představa může bý...

Pokračovat ve čtení

DOWNŮV SYNDROM: Projevy, příčiny, diagnostika

DOWNŮV SYNDROM: Projevy, příčiny, diagnostika

Zploštělá tvář a šikmé oči – typické znaky dětí s Downovým syndromem. Dnes je tato genetická anomálie dobře odhalitelná již v prvním trimestru těhotenství, avšak stoprocentní diagnóza může být stanovena až po narození. V dnešním, prvním díle článku o Downově syndromu si přiblížíme, co vše tato diagnóza obnáší, jaké jsou její příčiny a zda existuje účinná léčba.  Co je to Downův syndrom?Definice vymezuje Downův syn...

Pokračovat ve čtení

DOWNŮV SYNDROM: Jak vychovávat dítě s Downovým syndromem

DOWNŮV SYNDROM: Jak vychovávat dítě s Downovým syndromem

Zploštělá tvář a šikmé oči – typické znaky dětí s Downovým syndromem. Dnes je tato genetická anomálie dobře odhalitelná již v prvním trimestru těhotenství, avšak stoprocentní diagnóza může být stanovena až po narození. Budoucí rodiče tak stojí před těžkým rozhodnutím, poslechnout doporučení lékařů a ukončit těhotenství, nebo podstoupit riziko, že jejich dítě bude jiné a nést všechny následky s tím spojené? Situace, ve kt...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video