Rady psychologa: 8 tipů, jak přimět dítě kakat

https://www.blog.mojra.cz/post/542

Článek obsahuje: rada odborníka, komentář a diskuze s psychologem.  


Stále častěji rodiče řeší problémy dětí se zadržováním stolice. A netýká se to pouze období přechodu z plínek na nočník, ale i větších dětí, které mají toto období již za sebou. Dítě se vyčůrá bez problémů, ale když dojde na kakání, zadržuje jej až do doby, kdy je to opravdu akutní. Někdy je to otázka několika hodin, jindy i několika dnů. Rodiče se snaží situaci řešit po dobrém, po zlém. Slibují i vyhrožují. Navštíví s dítětem dětského lékaře a další vyšetření. V zoufalství sahají po čípcích a projímadlech. Výsledkem je sice to, že se dítě vykaká, ale většinou to provází hysterický pláč a další snahy dítěte stolici zadržet. Jak se z tohoto začarovaného kruhu vymotat?

Proč dítě nechce kakat?

Důvodů může být více. Nejčastěji je na vině nějaký negativní zážitek, který s vyprazdňováním souvisí, ať už je to nepohodlí při kakání na záchodě, nebo bolest spojená s tvrdou stolicí a zácpou. Některé děti odkládají kakání, protože chtějí pokračovat ve hře, nechtějí odejít z kolektivu, bojí se, že když odejdou ze skupiny dětí, už se nebudou moci vrátit. Některé děti pak mohou odmítat vykonávat potřebu ze vzdoru, chtějí se vymezit vůči rodičovským pokynům.

Jak přimět dítě kakat?

Přimět dítě k vykonávání potřeby je velice citlivý proces, který vyžaduje mnoho trpělivosti a pochopení. Zde je několik rad psychologa, které vám s tím mohou pomoci:


  1. Prevence je základ. Důležitý je především dostatečný příjem tekutin a vlákniny. Jídelníček obohaťte o švestky, meruňky, třešně, jogurt, kefír, či acidofilní mléko, nebo kysané zelí. Naopak vynechejte čokoládu a různé další cukrovinky.

  2. Vytvořte bezpečné a pozitivní prostředí. Dítě by se mělo cítit v bezpečí i na záchodě. Záchod by měl být místem, kde mají klid, nikdo je neruší a mohou zde strávit tolik času, kolik jen budou potřebovat. Udržujte záchod čistý, větrejte, můžete dítěti sebou dát oblíbeného plyšáka, který bude na dítě dohlížet a chránit jej. Vyzkoušet můžete i časopis nebo knihu s obrázky – mysl dětí se zaměstná a tělo se uvolní. Pokud jste na cestách, zkuste dětem přibalit jejich vlastní nočník nebo prkénko.

  3. Nastavte pravidelnou rutinu. Vytvořte pravidelný čas pro návštěvu záchodu, například po probuzení, po jídle, před hrou nebo před spaním. Dítě by mělo mít jasný rozvrh.

  4. Chvalte dítě za každý úspěšný pokus na záchodě. Můžete použít odměny, jako jsou pochvaly, malé dárky nebo jiné pozitivní posílení.

  5. Modelování. Ukažte dítěti, jak na to, tím, že s ním budete mluvit a ukážete mu, jak se používá záchod. Můžete zapojit starší sourozence, aby dítěti ukázali, jak to funguje.

  6. Dávejte dítěti pocit, že má kontrolu nad procesem. Nechte jej, aby se samo rozhodlo, kdy chce chodit na záchod, kde chce mít nočník, co si sebou na záchod chce vzít apod.

  7. Nedělejte z vyprazdňování stresující záležitost. Nepoužívejte tresty za neúspěch, nekřičte na dítě, nevyhrožujte. To vše může v dítěti jen posílit pocit strachu a úzkosti.

  8. Konzultujte s odborníkem. Pokud dítě odmítá chodit na záchod a vy máte obavy o jeho zdraví, konzultujte situaci s pediatrem nebo dětským psychologem. Mohou vám poskytnout další rady a pomoci identifikovat případné problémy.

 


Pamatujte na to, že každé dítě se vyvíjí jinak a některé potřebují více času než jiné. Důležité je být trpělivý a dítě v celém procesu podporovat.

 


Mohlo by vás zajímat:

---- Psychogenní zácpa u dětí a jak jí řešit

---- Jak naučit dítě na nočník bez stresu?

 

Výchova dětí/dospívajících

Nejbližší termíny: 21.11.2024

Výchova dětí/dospívajících

Nejbližší termíny: 21.11.2024

Výchova dětí/dospívajících

Nejbližší termíny: 21.11.2024



Seznamte se s týmem naších dětských psychologů.


Článek obsahuje: rada odborníka, komentář a diskuze s psychologem

Právě jste četli článek: Rady psychologa: 8 tipů, jak přimět dítě kakat

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

Autor: psychologická poradna | rodičovský stres a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat emoce při výchově Emoce a jejich zvládání může být v mateřství někdy náročné. Je to totiž těžká, ale krásná cesta životem. Různé výzvy, kterým čelí každá matka, se v mateřství běžně objevují. Radost, láska a krásné okamžiky střídá i stres, únava, frustrace či občasné pochybnosti. Naučit se je zvládat vám pomůže prožít toto období ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat