Psychologové připomínají: Z roušek mít strach nemusíte, jsou důkazem zodpovědnosti

https://www.blog.mojra.cz/post/257

Situace kolem koronaviru se každým dnem neustále mění a je náročné sledovat všechny aktuální změny. Není proto divu, že mnozí pociťují zmatek a v hlavě se jim hromadí nejedna otázka. Odpovědi se často hledají těžce, a tak mnohé otázky zůstávají nezodpovězeny, ukryté někde v pozadí jako takový malý strašák.  Jedním z těchto strašáků jsou kupodivu i roušky. Je to překvapující zejména proto, že roušky jsou něčím, co nás má chránit a dodávat nám pocit bezpečí. V praxi se ale setkáváme často s opakem – roušky v mnohých vyvolávají strach.


Je pravda, že u nás v republice na nošení roušek vůbec nejsme zvyklí. Je to pro nás něco neznámého a nového, prozatím jsme lidi v roušce vídali jen v televizi v reportážích z Asijských zemí. Byly něčím exotickým a zvláštním.


Mnohým je nepříjemné potkávat lidi, kterým nejsou vidět ústa. Nevidíme totiž jestli se usmívají nebo se mračí. Znervózňuje nás, že nevidíme celý obličej. Nově ovšem v České republice platí, že každý, kdo vychází z domu, je povinen si zakrýt ústa a nos.


Pojďme si tedy společně zodpovědět ty nejčastější otázky, které si (nejen) v souvislosti s rouškami mnozí kladou.


Když má na sobě někdo roušku, znamená to automaticky, že je nemocný?


Ne! Toto je jedna z největších obav, kterou lidé mají. Je ale zcela neopodstatněná. Podívejme se na jeden modelový případ.


Paní Alena vzpomíná, jak byla před 14 dny v obchodě. U regálů se zeleninou potkala dva mladé lidi zahalené rouškou. Když je uviděla, úplně ztuhla. Co tady dělají? Proč jsou v obchodě? Alenu najednou polil pot a horko. Měla hrozný strach a pociťovala silné návaly paniky a úzkosti. Pro psychiku nic příjemného. Rychle z obchodu odešla.


To, že má někdo roušku není důkazem nemoci, ale vlastní odpovědnosti a ohleduplnosti. Nakaženým je nařízena karanténa a v obchodech se tedy nepohybují. Lidé s rouškami je mají na sobě dobrovolně, protože chtějí druhé ochránit. Je tedy vlastně bezpečnější zdržovat se v blízkosti těch, kteří na sobě roušku mají než těch, kteří ústa a nos zakryté nemají.


Proč musím nosit roušku?


Rouškou chráníte lidi kolem sebe a pomáháte v boji proti koronaviru. Když si roušku nasadíme všichni, ochráníme tak jeden druhého. Právě proto vláda zavedla již zmiňované nové opatření – každý, kdo se pohybuje mimo svůj dům, je povinen si zakrýt ústa a nos.


Roušku nemám. Co teď?


Jenže, co když roušku nemám? Nikde v obchodě nebyla k sehnání! To teď nemůžu vůbec vyjít? Máte dvě možnosti:


1)     Vyrobte si vlastní roušku.

Mnozí absenci roušek v obchodech řeší tak, že si po domácku vyrábějí z látky své vlastní. Na internetu najdete mnoho různých návodů. Stačí vám kus bavlněné látky a můžete se pustit do toho. Šije teď opravdu celá země.

2)     Zakryjte si ústa čímkoli jiným.

Nemusíte mít přímo roušku. Ústa a nos stačí zakrýt alespoň šátkem, šálou nebo jakýmkoli kusem látky.


Mám pořád strach a takový divný svíravý pocit. Je to normální?


O tom, že na mnohé teď působí pořádná dávka starostí a negativních emocí není pochyb. Poměrně málo se o tom ale mluví a lidé si často myslí, že ty negativní pocity prožívají jenom oni. Stydí se pak o tom s druhými mluvit a nechávají si to pro sebe. A to je špatně! Svěřená starost je poloviční starost.


S jakými pocity se tedy teď lidé nejčastěji perou?


Strach je teď jednou z nejsilnějších emocí, kterou lidé momentálně prožívají. V první části článku jsme nastínili strach spojený s rouškami. Ale lidé se bojí i dalších věcí. Mají strach o sebe a své zdraví. Strach o své nejbližší. Neméně časté jsou obavy a nejistota z budoucnosti. Jak to bude vypadat zítra? Kdy se to zlepší? To nikdo neví.


Nejvíce nakažlivou emocí je pak panika.  Ta se dokáže šířit opravdu rychle. Moc tomu v dnešní době nepomáhají média, která paniku někdy záměrně vyvolávají.


Ten divný svíravý pocit, to je s největší pravděpodobností úzkost.  Úzkost je velmi podobná strachu. S tím rozdílem, že když máte strach, tak většinou přesně víte, čeho se bojíte. Když na vás přijde úzkost, tak sice vnímáte, že je něco špatně a všechno ve vás se svírá, ale vlastně ani nevíte proč.


Prožívání všech výše uvedených emocí je v současné době přirozené. Je to reakce na náročnou situaci. Nemusíte tedy mít strach, že jste „nenormální“. Dejte si ovšem pozor, aby vás tyto pocity úplně nepohltily. Často se k nim přidává ještě bezmoc, nejistota nebo stres.


Pomoc psychologa

Dlouhodobé působení negativních emoci na člověka nepůsobí dobře. Proto, pokud je na sobě pozorujete už delší dobu, nijak se to nelepší a nedaří se vám jich zbavit, zkuste vyhledat pomoc psychologa.


Psychologická poradna Mojra.cz je první poradnou v ČR, která nabízí konzultace s psychologem online. Za psychologem tedy nemusíte dojíždět, můžete ho kontaktovat z pohodlí vašeho domova telefonicky, emailem nebo například přes Skype.








Právě jste četli článek: Psychologové připomínají:  Z roušek mít strach nemusíte, jsou důkazem zodpovědnosti

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Ekonomická nejistota a jak ji zvládat

Ekonomická nejistota a jak ji zvládat

Autor: psychologická poradna | Podpora při zvládání stresu a strachu | konkrétní strategie psychologaPojem „ekonomická nejistota“ je dnes stále běžnějším jevem a stává se nedílnou součástí života v moderním světě. Nestabilita na finančních trzích, rostoucí inflace, zvyšující se náklady na bydlení a každodenní potřeby, obavy ze ztráty zaměstnání, stejně jako globální události, jako například finanční krize, mohou vyvolat stres a úzkost. ...

Pokračovat ve čtení

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat