Proč se senioři stávají tak často oběťmi podvodníků?

https://www.blog.mojra.cz/post/526

V dnešní době jsme svědky zvýšené trestní činnosti páchané na seiorech. Jde o podvody, vystupňovaný tlak, hrozby, lži, krádeže, ale i agresivní útoky. Pachatelé se cíleně zaměřují na seniory proto, že jsou pro ně „lehčí“ obětí kriminality, a to zejména kvůli jejich vyššímu věku.  Podvodník, případně agresor, se chová ke své oběti sofistikovaným způsobem s dopředu dobře promyšleným (často organizovaným) programem.

 

Scénář vymyšlených legend

K často používaným metodám podvodníků patří legenda vnuk, příbuzný – pachatelé oslovují seniory telefonicky, představují se jako jejich příbuzní a žádají půjčení peněz na různé účely.

 

Legenda služby – pachatelé navštěvují seniory přímo u nich doma a představují se jako pracovníci různých podniků, institucí s tím, že přišli odepsat plyn, vyměnit elektroměr, zvýšit důchod, vyplatit výhru apod.

 

Legenda podomní prodej – pachatelé taktéž navštěvují seniory u nich doma a nabízejí jim na prodej nekvalitní a předražené zboží (hrnce, nože, přikrývky).

 

Mimo uvedených legend pachatelé používají i jiné strategie, kterými se snaží získat důvěru seniorů. Nabízejí různé práce, opravy, představují se jako příslušníci policejního sboru, kteří kontrolují pravost bankovek, nebo přišli oznámit nehodu jejich příbuzného a inkasovat pokutu…


Z trestně-právního hlediska se jedná o specifickou kriminalitu páchanou na seniorech, která má podobu:
  • ekonomickou – podvod, zpronevěra
  • majetkovou – krádež, zničení majetku, užívaní majetku třetí osobou
  • násilnou – loupež, porušování domovní svobody, ublížení na zdraví

 

Specifická kriminalita vykazuje i určitý stupeň latentnosti, kdy bohužel senioři neoznamují tuto trestnou činnost, a to hlavně proto, že se stydí, nebo si dokonce neuvědomují, že se stali obětí podvodníků.

 

Psycholog Online

BA. Irfan Darcan

Stres

Nejbližší termíny: 21.11.2024


Nejbližší termíny: 21.11.2024

Stres

Nejbližší termíny: 21.11.2024


Proč jsou senioři „lehčí“ obětí?

Mezi rizikové faktory (osobnostní i externí), které způsobují, že senioři jsou ohroženou sociální skupinou a lehčí obětí v kontextu nežádoucího chování podvodníků patří:

 
1. Rozšířená sociální izolace a samota

Často jde o ovdovělé či osaměle žijící jedince, pro které je příznačné stereotypní chování, málo rozvinuté a uplatňované kritické myšlení, ale i fyzická slabost, bezbrannost.

 

2. Zvýšený práh důvěřivosti

Mnoho seniorů má tendenci bezmezně důvěřovat druhým lidem. Navíc bývají i příliš zdvořilí, což může být lehce zneužito podvodníky. Podvodníci mají schopnost rychle budovat důvěru u svých obětí. Používají charisma, zdvořilé chování a vymyšlené příběhy k tomu, aby své oběti přesvědčili o svých „nekalých“ úmyslech.

 

3. Nekritický přístup a důvěra v autoritu

Senioři jsou náchylnější k tomu, aby důvěřovali autoritám (lékaři, právníci, úředníci…). Podvodníci se někdy vydávají za tyto odborníky, aby dosáhli svého záměru – na základě vyvolané důvěry získat citlivé údaje, prospěch, peníze.

 

4. Zranitelnost a silná emocionální závislost

Tzv. romantičtí podvodníci často využívají psychologické taktiky na vytvoření emocionální vazby s obětí. To často zahrnuje na začátku vztahu komplimenty, lichotky a pozornost. Poté nastupují se svými požadavky a získávají to, co chtějí (finance, majetek…).

 

5. Ochota pomoci a altruismus

Senioři často projevují ochotu pomáhat jiným lidem. Podvodníci to ví a využívají to k získání přístupu k jejich financím či osobním údajům.

 

6. Nižší schopnost odolat strachu a zastrašování

Někteří podvodníci své oběti zastrašují, vyvolávají v nich strach s cílem dosáhnout svého. Vyhrožují fyzických, právním násilím apod.

 

7. Nedostatečné digitální dovednosti

S rostoucí digitalizací světa mohou senioři lehce podlehnout dojmu, že se jedná o využití legitimních online služeb. Ty jsou však ve skutečnosti podvodné.

 

8. Potřeba finanční pomoci

Mnoho seniorů má omezený příjem a hledají způsoby, jak svou finanční situaci zlepšit. Tím jsou velice náchylní k různým investičním podvodům.

 


Současná doba s sebou nese řadu rizik a podvodů, které ohrožují nejen osoby a organizace, ale i věkově mladší a starší jedince. Podvodníci (ať už to jsou jednotlivci nebo skupiny) se vždy budou zaměřovat na nepoctivou manipulaci, lži a získávání výhod na úkor svých obětí. Ochrana před nimi si nárokuje na zvýšenou pozornost všech složek (restriktivní, informačně-edukační, technologické), které mohou zastavit nečestné chování. Právě kombinací technických opatření a vzdělávání veřejnosti (včetně edukace seniorů) bychom se mohli v budoucnu účinně bránit novým rizikům a aktuálně existujícím rafinovaným podvodům.

 


Autor: PhDr. Mariana Račková PhD., psycholožka online poradny MOJRA

 

 

 

Právě jste četli článek: Proč se senioři stávají tak často oběťmi podvodníků?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

Autor: psychologická poradna | rodičovský stres a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat emoce při výchově Emoce a jejich zvládání může být v mateřství někdy náročné. Je to totiž těžká, ale krásná cesta životem. Různé výzvy, kterým čelí každá matka, se v mateřství běžně objevují. Radost, láska a krásné okamžiky střídá i stres, únava, frustrace či občasné pochybnosti. Naučit se je zvládat vám pomůže prožít toto období ...

Pokračovat ve čtení

Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Autor: psychologická poradna | Rodina a mezigenerační komunikace | Jak zlepšit mezigenerační komunikaci?„Fenomén „mezigenerační komunikace“ nabírá v současné době na důležitosti, protože se nejen na pracovištích, v rodinách a ve společnosti setkávají generace, které mají odlišné zkušenosti a názory na svět.“ V mezigenerační komunikaci je klíčem schopnost porozumět rozdílům, které se naskýtají, a najít způsoby, jak vytvořit mosty mezi...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat