POPORODNÍ DEPRESE: Když je mateřství plné smutku

https://www.blog.mojra.cz/post/629

Mateřství je obvykle spojováno především s pozitivními pocity. Těšení se na miminko. Radost z prvního úsměvu. Dojetí z miminkovské vůně. Pocit všeprostupujícího štěstí. Pravdou ovšem je, že téměř každá pátá maminka se potýká také s množstvím negativních emocí. Všudypřítomný strach, úzkost, vyčerpání, zmatek. Mateřství přináší množství změn, novou životní roli a pořádný hormonální koktejl. Prozatím se stále poměrně málo mluví o tom, že tohle všechno s sebou může přinést také poporodní depresi. Pocit, že jste v dlouhém černém tunelu, který nemá konce. Cítíte, že je něco špatně, ale co teď? Můžete to vůbec říct nahlas? Vždyť jste se stala mámou, máte být přece šťastná…nebo ne?


Psychika po porodu

Po porodu a obzvláště v šestinedělí se maminky potýkají s množstvím náročných situací. Hormony pracují naplno, a tak se často mohou objevovat výkyvy nálad (od euforických pocitů štěstí až k pláči a bezradnosti), podrážděnost i vyčerpání. Nová role matky přináší do života také nové změny i režim a je samozřejmé, že chvíli trvá, než se na něj novopečená maminka naladí. Je to naprosto v pořádku. Většina žen však vstupuje do období po porodu s určitou představou. Tato očekávání nicméně často bývají zkreslená. Je možné, že maminka byla obklopena dokonalými fotkami ze sociálních sítí, kde vše vypadá za každých okolností zalité sluncem – maminky se usmívají, rozkrajují čerstvě upečenou bábovku a v perfektně uklizeném bytě společně celá rodina poklidně snídá. Realita (a to opravdu ta většinová) vypadá ale úplně jinak.


A tak není divu, že když se nenaplněná očekávání střetnou s realitou všedních dní, začínají maminku napadat různé otázky. Nedělám něco špatně? To jsem opravdu, tak neschopná? Jak to, že to všichni kolem zvládají úplně s přehledem? Takové myšlenky mohou být jen chvilkovou frustrací, ale když se jich nedaří zbavit nebo naopak nabývají na síle, může se jednat o signál poporodních úzkostí nebo už výše zmíněné poporodní deprese.


Jsem smutná, takže mám depresi?

Tak jak to tedy je: přijde-li smutek, jedná se automaticky o poporodní depresi? Není tomu tak. Každý z nás je někdy smutný, jedná se o přirozenou emoci, která k životu patří. Navíc, jak už jsme nastínili dříve, období po porodu je pro psychiku často náročné a přináší s sebou mimo jiné i výkyvy nálad. Jak tedy poporodní depresi poznat? A jak ji odlišit od jiných stavů?

Baby blues – poporodní smutek

Téměř 80 % maminek prožívá po porodu něco, čemu říkáme poporodní nebo také baby blues. Jedná se o normální duševní stav, který je reakcí na hormonální i životní změny, které s sebou mateřství přináší. Baby blues se vyznačuje plačtivostí, nervozitou a úzkostí i zvýšenou podrážděností a vztekem. Pro poporodní blues je typické, že se objevuje během šestinedělí, nálada se střídá (tedy objevují se i chvíle, kdy je maminka šťastná, spokojená) a celkové rozpoložení má tendenci se s časem lepšit.


Co je poporodní deprese a jak ji poznat?

Poporodní deprese se oproti baby blues vyznačuje tím, že celý svět zčerná a radostné chvíle, jako by úplně zmizely. Nálada se nelepší, naopak, smutek a beznaděj se prohlubují. Potíže se objevují i po šestinedělí a mají výrazný dopad na každodenní život. Mohou se objevovat také tzv. ranní pessima – to znamená, že stav je nejhorší především ráno po probuzení. Není to ale vždy podmínkou.


Příznaky poporodní deprese

  • Negativní myšlenky: Typickým příznakem poporodní deprese jsou vnucující se negativní myšlenky. Negativní myšlení o sobě samé (Nic nezvládám; Jsem neschopná; Jsem strašná máma), negativní myšlení vztahující se k okolí a blízkým (Všechny jsem zklamal; Manželovi už nepřipadám atraktivní; Moje dítě mě nemá rádo). Objevuje se také silný pesimismus stran budoucnosti (Nikdy už nebude dobře).

  • Život bez radosti: Trpí-li člověk depresí, z jeho života zcela vyprchá radost. Tento stav označujeme jako anhedonii – neradostnost. Věci, které dříve dokázaly mamince vykouzlit úsměv na tváři, najednou působí vzdálené, odcizené a šedé.

  • Mozková mlha: Poporodní deprese se také vyznačuje pocitem jakési mozkové mlhy – na nic se nedaří soustředit, nic zorganizovat, naplánovat. Okolní svět působí jako sen nebo jako byste na něj pohlíželi skrze mléčné sklo, může působit až neskutečně. Tomuto stavu říkáme derealizace.

  • Apatie: Ztráta energie, nechuť cokoli dělat. Člověk, jako by se stával jen pasivním divákem vlastního života. Úplné odpojení od miminka a absolutní ztráta naděje. I takto může vypadat deprese.

  • Sebevražedné myšlenky: Bezvýchodnost a beznaděj, které s sebou deprese přináší, mohou vyústit i v myšlenky na smrt, jakožto možnost, jak ode všeho utéct.

    Objevují-li se u vás myšlenky na sebevraždu, je důležité, abyste, co nejdříve vyhledali odbornou pomoc!


Jak dlouho trvá poporodní deprese?

Období poporodní deprese je delší než 14 dní (tím se odlišuje od zmíněného baby blues, a obyčejné špatné nálady). Jak dlouho deprese trvá, záleží na její hloubce a také na tom, zda byla vyhledaná odborná pomoc (psychoterapie, medikace).


Koho se poporodní deprese týká?

Zvýšené riziko rozvoje poporodní deprese se objevuje u žen, které se s psychickými obtížemi potýkaly již v průběhu těhotenství, nebo již dříve trpěly depresí či jinými duševními problémy. Vliv má také množství aktuálních stresorů a celková rodinná stabilita – míra opory v rodině, harmonie partnerství. Poporodní deprese však může zasáhnout do života každé maminky. Je důležité zdůraznit, že se jedná o duševní onemocnění, nikoli o osobní selhání!


Pozor! Také pro tatínky je období po porodu plné změn a náročných situací, a tak také u mužů existuje riziko zhoršení psychického stavu či rozvoje deprese, právě s příchodem dítěte.


Zažívám poporodní depresi, co teď?

Je-li poporodní deprese správně zachycena a léčena, prognóza je velmi dobrá. Existuje mnoho maminek, které si obdobím deprese prošly a nyní už je jejich život zase plný barev a mateřství si užívají. Léčba poporodní deprese může spočívat v péči psychiatrické či psychologické a důležitou roli hraje také sebepéče a podpora rodiny.


Nebýt na to sama

Mluvíme-li o léčbě poporodní deprese, v prvé řadě je důležité nebýt na to sama. Pozorujete u sebe dlouhodobě neměnnou špatnou náladu, beznaděj a ztrátu zájmu o cokoli? Svěřte se někomu z vašich blízkých. Mluvte o svých pocitech, nebojte se říct si o pomoc. Jak už jsme zdůraznili výše, deprese je nemoc, nejedná se o vaše selhání.

Pro mnoho maminek je také velmi úlevné vědět, že v tom rozhodně nejsou samy! Kontakt s tzv. peer konzultantkami (= maminka se zkušeností s depresí) zprostředkovává organizace Úsměv mámy, která se stará o křehkou mateřskou psychiku.


Odborná péče

Stejně jako když se u nás projeví jakákoli tělesná nemoc, i zde je na místě vyhledat odbornou péči. Pomoci může nejen psychiatr (konzultace, zhodnocení rizikovosti stavu, nasazení medikace), ale také psycholog. V rámci psychoterapie můžete pracovat s typickými negativními depresivními přesvědčeními, budete společně hledat zdroje a možnosti opory, a především získáte průvodce, který s vámi temným obdobím projde.

 


Také v naší online poradně MOJRA jsme si vědomi toho, že křehká mateřská psychika si zaslouží péči a že se mnohdy hraje o čas a není na co čekat.

 V našem psychologickém týmu najdete hned několik psychologů, kteří se specializují na poporodní psychické obtíže.

Poporodní deprese

Nejbližší termíny: 02.04.2025

Poporodní deprese

Nejbližší termíny: 02.04.2025

Psycholog Offline

Mgr. Viera Škopová

Poporodní deprese

Nejbližší termíny: 08.04.2025


Pokud byste s výběrem potřebovali pomoci, neváhejte se obrátit na naši zákaznickou linku +420 731 226 690 nebo využijte chatovací okno v pravém dolním rohu naší webové stránky.

 






Právě jste četli článek: POPORODNÍ DEPRESE: Když je mateřství plné smutku

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý? „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše zdraví, a to jak po fyzické, tak psychické stránce. Pro člověka je spánek neoddělitelnou součástí zdravé...

Pokračovat ve čtení

Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Duše na dlani: Lže nám naše vlastní hlava? Aneb co vám o úzkosti nikdy neřekli

Autor: Psychologická poradna | PODCAST | rozhovor | tipy psychologaPodcast, který otevírá svět psychologie, je dostupný na všech vašich oblíbených platformách: YouTube Spotify Apple Podcast České Podcasty PodBean Podívat se na video: Video...

Pokračovat ve čtení

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?„Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být dobrým vzorem, dítě se dostane do špatné společnosti. Mnoho rodičů to vnímá jako selhání a dávají to za v...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat