Partner je závislý na alkoholu, jak mu můžu pomoct?

https://www.blog.mojra.cz/post/553

Na úvod bychom si velmi stručně vysvětlili, co je alkohol a jak vzniká závislost na alkoholu.


Alkohol je nebezpečná droga, na které máme ze všech návykových látek nejvíce závislých lidí. Nebezpečí alkoholu spočívá mimo jiné v tom, že je v Česku i na Slovensku spojený s nejrůznějšími společenskými událostmi, jako jsou narozeniny, svatby, Vánoce, Nový Rok a tak podobně. Všechny tyto faktory přispívají k tomu, že máme tendenci vnímat alkohol jako něco normálního, co je spojené s oslavou, příjemným střetnutím s přáteli a rodinou, či oslavou životního úspěchu. Problém alkoholu je ten, že se jedná o návykovou látku a někteří lidé mají zvýšenou predispozici stát se na alkoholu závislí. Čím dříve dítě/mladý člověk ochutná alkohol, čím větší množství alkoholu vypije a čím víc příjemných zkušeností s alkoholem zažije, tím je větší pravděpodobnost, že i v případě životních problémů bude po alkoholu sahat a má větší šanci stát se závislým na alkoholu. Mimo uvedené faktory jsou důležité i osobnostní vlastnosti a genetika, které přispívají k vzniku závislosti. Avšak i bez genetické predispozice - alkoholismus v rodině, výchovy - alkohol jako součást rodinných a společenských událostí, se může člověk, který pravidelně vyhledává alkohol, stát na něm závislý.

 

Jak zjistím, že má můj partner/partnerka problém s alkoholem?

 Problém s alkoholem vzniká, když už není neškodným pomocníkem na uvolnění, ale když se stává potřebou. Lépe řečeno, když Váš partner potřebuje alkohol častěji a když ho nemá, je podrážděný a snaží se alkohol získat za každou cenu, postupně začíná docházet k lžím a tajnému pití. Závislý svoje pití bagatelizuje a hledá výmluvy proč pil, často svádí vinu na partnera, který si začne všímat, že se jedná o problém s alkoholem. Postupně dochází k stále častějšímu pití a střídání období, kdy nepije a kdy závislý partner pije. Chování i osobnost alkoholika se mění, upadá do depresí, je uzavřený, někdy i agresivní, omezuje sociální kontakty, až dochází k tzv. alkoholcentrickému chování, což znamená, že celé jeho chování se točí okolo získání alkoholu, pití a postupné záliby, přátelé, práce a rodina jdou na vedlejší kolej. Taková změna trvá určitý čas, většinou jsou to měsíce až roky aktivního pití alkoholu.

 

Jak můžu pomoct závislému partnerovi/partnerce?

 Alkoholismus je nemoc, na její léčení je potřebná adekvátní léčba. Alkoholismus nezmizne jen tak, alkoholik nedokáže přestat pít sám od sebe, je to nemoc, která způsobuje i změny v mozku. Při užívání alkoholu se aktivizuje centrum odměny v mozku a při vysazení alkoholu, dochází k velké touze po alkoholu, který odborně nazýváme craving. Navíc závislost na alkoholu a stejně tak i na jiných drogách, je celoživotní onemocnění, které se nedá úplně vyléčit, lze však abstinovat, což znamená, se úplně vzdát alkoholu. Existuje i možnost kontrolovaného pití alkoholu, ale to zvládne opravdu malé procento závislých a většina z nich se po čase stejně vrátí k pití alkoholu zpátky.

 

Natolik je alkoholismus těžká a nevyléčitelná nemoc, je potřeba adekvátní pobytové léčba v psychiatrické léčebně, která je zaměřena na léčbu závislosti. Ani samotné absolvování léčby neznamená nutně úspěch, pokud alkoholik není rozhodnutý, že chce s pitím přestat a pokud není připravený změnit svůj životní styl na abstinentský. Při takové velké životní změně je velmi důležitá podpora rodiny, přátel, zejména partnera. Některé psychiatrické léčebny poskytují i rodinnou terapii, kterou je vhodné absolvovat, aby i partner alkoholika pochopil, co je to alkoholismus a dokázal mu být nápomocný v abstinenci. Důležitá je suchá domácnost, což znamená nemít doma žádný alkohol, rodinné oslavy bez alkoholu alespoň zpočátku abstinence, protože samotný pohled na alkohol anebo jeho vůně může vést k silnému cravingu, který závislý nemusí zvládnout a může po alkoholu zase sáhnout.

 

Alkohol

Nejbližší termíny: 02.04.2025

Alkohol

Nejbližší termíny: 02.04.2025

Alkohol

Nejbližší termíny: 02.04.2025



I po absolvování léčení je důležité pokračovat v doléčování, ideálně na setkání Abstinujících alkoholiků, které probíhají v každém větším městě a na kterých se setkávají dlouholetí abstinující alkoholici se začínajícími a můžou jim tak být příkladem. Tyto kluby můžou navštěvovat se závislými i jejich partneři, organizují různé oslavy bez alkoholu, což může být pro začínajícího abstinujícího alkoholika velmi podpůrné v tom, že pozná lidi, kteří abstinují a dokážou se bavit a užívat si života bez alkoholu.

 

Partner alkoholika je ve velmi náročné situaci, pokud svého partnera miluje, ale je nutné si uvědomit, že bez ohledu na to, jak silná Vaše láska je, nesetkala jsem se s tím, že by někdo dlouhodobě abstinoval kvůli svému partnerovi nebo dětem. Většinou jsou to pouze krátké pokusy o abstinenci, protože závislost není jen chuť na alkohol, ale vážné onemocnění. Navíc, v každých potravinách lze alkohol koupit. Pokud opravdu chcete pomoct Vašemu závislému partnerovi či partnerce, podpořte ho v tom, aby šel na léčení a pomozte mu změnit životní styl Vaší domácnosti na abstinentský. Bez dostatečné motivace, podpory nejbližších a odhodlání, bude závislost téměř vždy tahat za delší konec.

 

Autor: Mgr. Jitka Kneslová, psycholožka online poradny MOJRA








MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 






Právě jste četli článek: Partner je závislý na alkoholu, jak mu můžu pomoct? 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý? „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše zdraví, a to jak po fyzické, tak psychické stránce. Pro člověka je spánek neoddělitelnou součástí zdravé...

Pokračovat ve čtení

Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Hledání štěstí v maličkostech: Proč je důležité hledat štěstí v každodenním životě?

Autor: psychologická poradna | Hledání štěstí | tipy psychologa | Jak hledat štěstí v každodenním životě?   „I když na vás štěstí někdy zapomene, vy na něj nezapomeňte." — Jacques Prevert   V dnešním hektickém světě, kde je tempo života stále rychlejší a naše očekávání neustále rostou, se štěstí často jeví jako něco, co je pro nás vzdálené nebo téměř nedosažitelné. Mnozí z nás ho vnímají jako cíl, který přij...

Pokračovat ve čtení

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců? Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento měsíc náročný, pokud jde o naše prožívání. Krátké zimní dny, nedostatek slunečního světla a chladné počas...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat