Neuhlídali jsme svoje dítě: Jak se vyrovnat s těžkými úrazy u dětí?

https://www.blog.mojra.cz/post/144

Autor: psychologická poradna | tipy psychologa, jak se vyrovnat s vážnými úrazy u dětí | úrazy dětí a jejich prevence

 

Rodičovství je často náročnou disciplínou, každý chceme pro své dítě jen to nejlepší, snažíme se své děti opatrovat jako oko v hlavě. Jenže v životě mohou nastat i takové situace, jimž nedokážeme při nejlepší vůli zabránit. Mezi ně patří zejména úrazy. Máte-li doma malého neposedu, jsou odřená kolena a jiná drobná zranění na denním pořádku. Jak se však vyrovnat s tím, když vaše dítě potká vážný úraz? Na to se podíváme v dnešním článku.


Vteřina, která všem obrátí život naruby

Rodiče, jejichž děti utrpěly vážný úraz, se shodují v tom, že to byla otázka chviličky. Úrazy se opravdu stávají ve vteřině a ať děláte cokoliv, nemůžete jim zabránit. Mezi nejčastější úrazy (zejména u malých dětí) patří opaření, pokousání psem, zásah elektrickým proudem po sáhnutí do zásuvky, otravy apod. Po tomto zážitku však již nikdy nebude nic takové, jako předtím. Dítě si ponese jizvy a jiné následky do konce života a rodiče si to budou neustále vyčítat. Z psychologického hlediska lze však každé trauma překonat, a právě rodiče by měli začít sami u sebe, aby pak mohli být svému dítěti oporou, naučili jej s následky úrazu žít a nelitovali jej.


Jak se vyrovnat s těžkým úrazem – rady pro rodiče

Překonat pocit viny a odpustit si, že jste nedokázali úrazu zabránit je velmi složitým procesem. Základem je svěřit se se svými pocity někomu, kdo vám bude bez odsuzování naslouchat. Rozhodně v této chvíli nepotřebujete slyšet spekulace o tom, jak jste špatní rodiče a co jste mohli udělat jinak. Proto se snažte vyhnout veřejným diskuzím, kde vás budou soudit lidé, kteří vás neznají, neumí posoudit, jaký rodič jste, a snaží se pouze sebe samotné postavit do toho nejlepšího světla. Vyhledejte někoho blízkého, který vám bude opravdovou oporou.


Abyste dokázali prožité trauma zpracovat a vyrovnat se s ním, je důležité projít všemi jeho fázemi.

  • Šok, popírání – v první chvíli se snažíte svému dítěti pomoci, jednáte impulzivně, nad ničím neuvažujete. Jakmile však tento „automatický mód“ vypnete a budete mít chvíli na uvažování, začnete si neustále dokola přehrávat moment, kdy k úrazu došlo. Dalo by se to přirovnat ke zlému snu, ze kterého se však nemůžete probudit. Na jednu stranu si plně uvědomujete, co se stalo, na druhou tomu nemůžete (nechcete) uvěřit.
  • Hledání viníka – prvotní šok vystřídá po čase zloba a snaha najít viníka. Jestliže jste byli s dítětem sami, budete se neustále obviňovat. V této fázi dochází často k rozbrojům mezi partnery, nebo v rodině. Jestliže bylo dítě v době úrazu u prarodičů, je nasnadě, že vše budete klást za vinu jim. Pokud dítě „neuhlídal“ partner, obviníte jej. Zde je namístě podotknout, že vinu nenese nikdo, můžete podniknout všemožná preventivní opatření, a stejně úrazům nezabráníte.
  • Očekávání zázraku – zejména při rozsáhlých zraněních, kdy je zasažena velká a viditelná část těla, doufají rodiče v to, že jejich dítě vyvázne bez následků.
  • Lítost – rodiče jsou v zajetí pocitu viny, litují toho, že úrazu nezabránili. Litují i dítě samotné.
  • Odpuštění – poslední a konečnou fází je moment, kdy rodiče dokáží sami sobě odpustit.


Neexistuje žádný univerzální postup, jak tuto těžkou situaci zvládnout, protože každý rodič a každé dítě bude reagovat jinak. Je důležité, abyste se i vy sami starali o své duševní zdraví. Dopřejte si dostatek odpočinku, zdravé stravy a cvičení. Mluvte o svých pocitech s přáteli, rodinou nebo psychologem. Nebojte se požádat o pomoc, když ji potřebujete. Zajistěte si pomoc s každodenními úkoly, jako je vaření, úklid a péče o jiné děti. To vám uvolní čas a energii, abyste se mohli soustředit na své dítě.


Jak mohou rodiče pomoci dětem vyrovnat se s následky vážného úrazu?

Nejen pro rodiče, ale zejména pro děti je obtížné prožité trauma správně zpracovat. Léčba vážných úrazů je velmi dlouhá a bolestivá. Dítě potřebuje mít své rodiče co nejvíce u sebe, mít se o koho opřít. Zde je několik rad, jak můžete svému dítěti pomoci.


Mluvte spolu. Ať už je dítě sebemenší, mluvte s ním. Nechte jej, aby vám popsalo své pocity, svěřte se mu v přiměřené formě i s tím, jak vše prožíváte vy. U malých dětí můžete sáhnout po příběhu, kdy dítě stylizujete do nějaké pohádkové postavy, která zažila to samé. Hledejte různé možnosti a nezapomínejte dítě ujišťovat o tom, že společně vše zvládnete.


Buďte silní. Není nic horšího, než když rodič podlehne svému smutku a výčitkám. V dítěti tak můžete vzbudit pocit viny, že ono může za vaše nervové zhroucení, že ono je to špatné apod.


Učte ho s následky žít. Jestliže má vaše dítě po úrazu např. viditelné jizvy, může se stát terčem mnoha otázek a posměšků. Veďte dítě k tomu, aby se tyto situace naučilo zvládat, aby mělo odvahu všemu čelit.

 

Vyrovnat se s těžkým úrazem dítěte trvá každému různě dlouho, u někoho je to otázka několika měsíců, u jiného jeden rok, někdo to nedokáže nikdy. Jestliže uvíznete v některé z fází traumatu, neumíte své pocity správně zpracovat, trpíte depresemi, neustávajícími výčitkami, máte zlé sny apod. je namístě začít vše řešit s odborníkem. Psycholog vám nabídne různé možnosti, jak vše zvládnout a dojít k tomu, že nejste špatným rodičem. Odpustit sami sobě, že jste své dítě nedokázali ochránit je tím nejtěžším krokem, avšak jen tak se budete moci stát dítěti tou pravou a tolik potřebnou oporou.

 

 



Právě jste četli článek: Neuhlídali jsme svoje dítě: Jak se vyrovnat s těžkými úrazy u dětí?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?„Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být dobrým vzorem, dítě se dostane do špatné společnosti. Mnoho rodičů to vnímá jako selhání a dávají to za v...

Pokračovat ve čtení

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

Máme tady leden. Starý rok jsme nechali za sebou, nový je před námi. Pomalu se otřepáváme z vánoční nostalgie a začínáme hodnotit, a to nejen stav svého bankovního konta, ale také uvažujeme nad tím, co jsme v loňském roce (ne)zvládli, zamýšlíme se nad budoucností, zvažujeme možnosti. Často pak všechny tyto úvahy vedou k depresím, které podle teorie jednoho anglického psychologa vyústí třetí pondělí v lednu, které je označováno ...

Pokračovat ve čtení

Jak přežít Vánoce bez stresu

Jak přežít Vánoce bez stresu

Autor: psychologická poradna | jak zvládnout vánoční stres| tipy psychologa Přestože Vánoce mají být časem klidu a pohody, není tomu tak, naopak jsou snad tím nejhektičtějším a psychicky nejnáročnějším obdobím pro člověka. Zejména ženy chtějí mít vše dokonalé, proto již zhruba měsíc před Vánocemi nemyslí na nic jiného než na to, co vše musí zvládnout.  Ve víru emocí... Přestože stres k dnešní době tak nějak patří, o Ván...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat