Mojráček: Výlet s dětmi - jak zajistit, aby si to děti užily?

https://www.blog.mojra.cz/post/315

Autor: Psychologická poradna| Výlet s dětmi - jak zajistit, aby si to děti užily? Tipy pro rodiče.


„Mojráčku, vyčistit zoubky a honem do postýlky, zítra nás čeká velký den. Pojedeme na výlet!“ zavelela maminka. „A kam?“ ptá se Mojráček. „To je překvapení,“ řekne tatínek a dá Mojráčkovi pusu na dobrou noc.


Ráno vzbudí maminka Mojráčka brzy, aby si stihl nachystat baťůžek a nasnídat se. Mezitím sama připravuje v kuchyni svačinu na cestu a po očku pokukuje po Mojráčkovi, který se ale vůbec netváří nadšeně. „Co se děje? Ty se na ten výlet netěšíš?“ ptá se maminka. „Ale jo-ó, těším,“ řekne Mojráček a zatváří se kysele.


Maminka odejde z kuchyně, ale za chvíli je zpátky a nese velkou tlustou knihu. „Co to je?“ ptá se Mojráček. „To je můj cestovatelský deník, ten jsem dostala od své maminky, když jsem byla stejně stará jako ty. Je to sešit, do kterého si můžeš zapisovat, kde všude jsi byl, co jsi tam viděl a zažil. Koukej, tady jsem byla na výletě ve skalách. Museli jsme vylézt nahoru po žebřících, bylo to vysoko. A já si celou dobu představovala, že nahoře na nás čeká zlý drak, který nás bude chtít shodit dolů,“ ukazuje maminka Mojráčkovi obrázek draka.  „A byl tam?“ ptal se Mojráček. „Nakonec ne, ale já si to tady vše zapsala, abych na to nikdy nezapomněla.  A víš co? Můžeme ti po cestě taky takový deník koupit.“  


Na vlakovém nádraží tatínek koupil jízdenky a Mojráček se ho hned zeptal, jestli si je může vzít. Podařilo se jim také koupit v jednom stánku krásný sešit s obrázkem vlaku na deskách. A pak už uháněli na nástupiště, aby jim neujel vlak. „Které kupé je naše?“ zeptala se maminka. A jéje, tatínek ve spěchu zapomněl koupit místenky! A tak museli maminka s Mojráčkem a tatínkem hledat volná místa a hrozilo, že budou celou cestu stát v uličce. Naštěstí bylo v jednom kupé místo, kam si mohli sednout.


„Už tam budem?“ ptal se po chvíli Mojráček. „Vždyť jsme teprve vyjeli,“ divil se jeho dotazu tatínek. „A za jak dlouho tam budem?“ nedal se odbýt Mojráček. „Vlakem pojedeme hodinu, a pak ještě půl hodiny autobusem a deset minut pěšky,“ odpověděl mu tatínek. „A co kdybychom si zahráli nějakou hru, aby nám ta cesta rychleji utekla?“ navrhla maminka. A tak hráli slovní fotbal, soutěžili, kdo dříve zahlédne z okna nějakou barvu, zpívali. Ani se nenadáli a cesta vlakem byla za nimi. Přestoupili na autobus a Mojráček si zase schoval jízdenky do baťůžku. A protože si chtěl Mojráček o výletu napsat do deníku, hrál si na malého objevitele. Tatínka poprosil, aby mu vše zajímavé vyfotil, sbíral lístky a schovával si vstupenky ze všech hradů, větrných mlýnů a dalších památek, které ten den navštívili. Ani mu nevadilo, že po cestě nebylo žádné dětské hřiště.  


Když se vraceli na nádraží, všiml si Mojráček na nástupišti své kamarádky Aničky. Vůbec nevypadala vesele. „Ahoj, Aničko, taky jste byli na výletě?“ ptal se Mojráček kamarádky. „Byli, a byla to hrozná nuda! Nikde žádná zábava, jen spousta památek. Pf-ff!“ svěřila se Mojráčkovi nespokojená Anička. „Tak to my jsme byli na dobrodružné výpravě a náramně jsme si celý výlet užili. Počkej, ve vlaku ti pak něco ukážu!“ řekl Mojráček a spolu s Aničkou a rodiči nastupoval do vlaku. Našli si volná místa a jen co se usadili, vytáhl Mojráček z batohu svůj nový sešit s obrázkem vlaku na deskách. „Sešit? To je toho! Takových mám doma spoustu,“ řekla Anička. „Ale to není jen tak obyčejný sešit,“ řekl Mojráček, „to je můj cestovatelský deník!“ Potom vysvětlil Aničce, k čemu takový deník slouží, jak si celý den sbíral různé vstupenky a další památky, a jak si večer vše do deníku nalepí, namaluje a napíše, aby na to nikdy nezapomněl. Aničce se nápad moc líbil a hned chtěla takový deník taky. Budou si tak moci s Mojráčkem porovnávat, kolik toho o prázdninách zažili a co nového objevili. A od té doby se už na výlety těšili, protože i z cestování po hradech, zámcích a jiných památkách jde udělat dobrodružnou výpravu. 


                                    

       Tipy pro rodiče:

        - Zapojte děti do plánování výletu.

        - Přizpůsobte délku a trasu výletu věku dítěte.

        - Cestujte různými dopravními prostředky, pro děti to bude zábavnější než jen jízda autem.

        - Naplánujte na cestu různé hry.

        - U delších cest myslete na několik zastávek k protažení.

        - Nezapomeňte na cestu přibalit svačinu a dostatek tekutin.

        - Pořiďte dětem cestovatelský deník, do kterého si mohou psát, kreslit a lepit.


 

Text vznikl ve spolupráci s Mgr. et Mgr. Veronikou Pavliskovou, psycholožkou online poradny MOJRA


Emocionální rozvoj

Nejbližší termíny: 21.11.2024

Emocionální rozvoj

Nejbližší termíny: 21.11.2024

Psycholog Online

MA Gordana Mišković

Emocionální rozvoj

Nejbližší termíny: 21.11.2024




Časopis pro děti Mojráček si můžete přečíst nejen online, ale také v tištěné podobě. 

Právě jste četli článek: Výlet s dětmi - jak zajistit, aby si to děti užily

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Autor: psychologická poradna | dospělé děti toxických rodičů | tipy psychologa | uzdravení po toxickém dětství „Rodič, který svým chováním a postoji negativně ovlivňuje emocionální a psychický vývoj svého dítěte - toxický rodič.“ Chování toxického rodiče má dlouhodobé následky na sebevědomí, sebeúctu a celkovou pohodu dítěte. Děti, které vyrůstají v toxickém prostředí s toxickými rodiči, často zápasí s nízkým sebevědomím...

Pokračovat ve čtení

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Když se dětská agrese vymkne kontrole: Příčiny, varovné signály a prevence agresivního chování ve škole

Autor: Psychologická poradna | příčiny a prevence dětské agrese | tipy psychologa pro rodiče a učitele | zvládání agrese u dětíAgrese ve školním prostředí může mít závažné důsledky pro všechny zúčastněné – děti, rodiče i učitele. Může narušit nejen výuku, ale i psychické zdraví dětí a celkovou atmosféru školy. Jak rozpoznat varovné signály agresivního chování, co může být jeho příčinou a jak se mu efektivně vyhnout? Tento článek se ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat