Mojráček: Rodina plná sourozenců nebo jedináček?

https://www.blog.mojra.cz/post/599

Autor: Psychologická poradna| Sourozenci nebo jedináček: Jak rozhodnutí o rodinné struktuře ovlivňuje dětský rozvoj? 


Jednoho dne se vrátil Mojráček po škole domů plný nadšení a vyprávěl své mamince, že má ve třídě nového spolužáka Teodora, který má pět sourozenců. „Mami,“ vyhrkl Mojráček, „to by bylo super, kdybych měl taky tolik sourozenců! To bychom si mohli rozdělit domácí práce, já bych všechno nemusel dělat sám a taky bych třeba nemusel vůbec vysávat, protože by to dělal někdo z nich.“ Maminka se jen usmívala, ale nic neřekla. Jen si pomyslela, že nikdy nic není tak růžové, jak se zdá, ale nechtěla Mojráčkovi kazit jeho nadšení.


O týden později pozval Mojráček pár kamarádů, včetně Teodora, k sobě na návštěvu. Hráli si na zahradě, dováděli a všichni byli zvědaví, co Teodor doma dělá, jací jsou jeho sourozenci a jaké to vlastně je, mít jich tolik. Teodora zase zajímalo, co baví ostatní kluky a taky se vyptával Mojráčka, za co má tolik medailí. Mojráček mu vyprávěl, že chodí už několik let na tenis. A navrhl Teodorovi, že by mohl chodit na tenis s ním. Ten však zavrtěl hlavou a řekl mu, že jeho rodiče si nemohou dovolit více než jeden kroužek pro každé z dětí. A on že už chodí na klavír.


Mojráčkovi to vrtalo hlavou a večer se na to zeptal maminky. „Víš, Mojráčku,“ řekla mu maminka, „on každý kroužek stojí hodně peněz. To máš vybavení, trenéra a tréninky, jízdné na soutěže a zápisné. Platit kroužky 6 dětem je opravdu náročné. A nebylo by spravedlivé, aby jeden ze sourozenců měl kroužky dva a ostatní jen jeden nebo žádný.“


Další týden šel na oplátku Mojráček na návštěvu k Teodorovi. Moc si to u něj užíval, protože konečně nemusel nikoho dlouho přemlouvat, aby s ním hrál třeba fotbal. Díky všem sourozencům Teodora jich bylo dost na pořádný zápas. Mojráček se také dozvěděl, že každý z Teodorových sourozenců má přidělenou svou domácí práci, a aby se nehádali, každý týden se střídají s tím, co kdo musí udělat. Návštěva u Teodora se moc vydařila a domluvili se na tom, že si to co nejdříve zopakují.


Večer Mojráček přemýšlel o tom, že mít spoustu sourozenců může být sice fajn, ale taky je to často náročné. A domácí práci, kterou nemá rád, by se stejně ani tak nevyhnul.


 

Tipy a rady pro rodiče

  • Obecně se má za to, že dítě, které vyrůstá se sourozenci, má lepší sociální dovednosti. Výhodou velké rodiny je také to, že dítě má větší možnost v případě potřeby najít potřebnou pomoc a podporu.
  • Jedináčci jsou často považování za rozmazlené, sobecké jedince. Pokud dítě opravdu takové je, není to dáno tím, že vyrůstá samo, ale výchovou.
  • Pokud máte jen jedno dítě, kterému chybí sociální kontakty, zkuste to vyvážit návštěvou různých dětských skupin, kroužků, dětských hřišť.
  • Absenci sourozence nevyvažujte přemírou hraček, dítě pak často nezná hodnotu peněz.
  • Jedináčka učte empatickému chování a týmové spolupráci, ať už v rámci kontaktu s jinými dětmi, nebo společně tráveným časem, hrou apod.
  • Bez ohledu na počet dětí v rodině jsou ve výchově vždy důležité určité hranice, které by neměly být překračovány. 



Text vznikl ve spolupráci s Mgr. et Mgr. Veronikou Pavliskovou, psycholožkou online poradny MOJRA



Psycholog Online

BA. Irfan Darcan

Vztah mezi dítětem a rodičem

Nejbližší termíny: 21.11.2024

Vztah mezi dítětem a rodičem

Nejbližší termíny: 21.11.2024

Vztah mezi dítětem a rodičem

Nejbližší termíny: 21.11.2024





Časopis pro děti Mojráček si můžete přečíst nejen online, ale také v tištěné podobě. 




Právě jste četli článek: Mojráček:  Rodina plná sourozenců vs. jedináček

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Mezigenerační komunikace: Jak překlenout rozdíly a budovat silné vztahy mezi generacemi

Autor: psychologická poradna | Rodina a mezigenerační komunikace | Jak zlepšit mezigenerační komunikaci?„Fenomén „mezigenerační komunikace“ nabírá v současné době na důležitosti, protože se nejen na pracovištích, v rodinách a ve společnosti setkávají generace, které mají odlišné zkušenosti a názory na svět.“ V mezigenerační komunikaci je klíčem schopnost porozumět rozdílům, které se naskýtají, a najít způsoby, jak vytvořit mosty mezi...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat