Mojráček: Jak rozpoznat poruchy příjmu potravy u dět?

https://www.blog.mojra.cz/post/604

Autor: Psychologická poradna| Poruchy příjmu potravy u dětí: Příznaky, příčiny a jak dětem pomoci | Klíčové znaky a rady pro rodiče


Paní učitelka si pro žáky připravila tematický týden. Budou si povídat o zdravém životním stylu, o tom, jak je důležité sportovat, chodit na procházky, jíst zdravě a pravidelně. Každý den měly mít děti na svačinu něco zdravého, ať už ovoce, nebo zeleninu. Hned v pondělí si povídali o tom, jaké jídlo mají nejraději a které jim naopak vůbec nechutná. Pepík nemá rád ryby, Alice nejí rajčata, Filip nejí zeleninu vůbec a Mojráček zase nesnáší sýry. Děti dlouho diskutovaly o tom, proč někomu něco nechutná a paní učitelka jim vysvětlovala, proč je důležité jíst všechno, jaké živiny a vitamíny z jídla dostávají, co se může stát, když některá jídla vynechají, nebo když nejí vůbec.


V úterý děti čekal výlet na farmu, kde jim ukázali, jak se která zelenina pěstuje a zpracovává, jaká zvířata se chovají pro maso, jak se zpracovává mléko a výrobky z něj. Děti to moc bavilo, mohly si vyzkoušet výrobu sýrů, a kousek si pak odnést domů spolu se zeleninou v bedýnce. Mojráčka výroba sýrů moc bavila, a i když je sám nemá rád, byl na sebe pyšný, že kousek přece jen ochutnal. A tak to šlo celý týden, děti sportovaly, vyprávěly si o tom, co pro své zdraví dělají, přestávky trávily venku na čerstvém vzduchu.


V pátek pro ně měla paní učitelka překvapení. Do třídy spolu s ní přišla nová spolužačka. Jmenovala se Ema a byla to moc hezká holčička. Spolužáci si hned všimli, že Ema je hrozně hubená. Paní učitelka dětem vysvětlila, že Ema se s rodiči přestěhovala nedávno, že je o rok starší než oni, a pobídla Emu, aby dětem vysvětlila, proč loni ve škole skoro vůbec nebyla. Ema byla nejdřív hodně nervózní, ale začala novým spolužákům vyprávět o tom, že se léčí s anorexií. Nejdříve dětem vysvětlila, co to vlastně je, jak postupně přestávala jíst, až nakonec nejedla skoro nic. Děti zarytě poslouchaly. Ema vyprávěla dál, popsala jim, že kvůli nedostatku jídla byla pořád unavená, slabá, až nakonec skončila v nemocnici, kde se dlouho léčila. Vyprávění ukončila tím, že i když pořád musí chodit na kontroly, tak už jí zase skoro vše a moc ráda sportuje. Když skončila, spolužáci ji odměnili nadšeným potleskem a jeden přes druhého ji chválili, protože překonat anorexii chtělo opravdu velkou odvahu.


Večer vyprávěl Mojráček dojmy ze školy mamince. Pořád opakoval, jak je Ema statečná, že zjistil, že taky ráda hraje tenis, že spolu budou chodit na tréninky, až nabere trochu víc síly. Maminka ocenila, jak je Ema statečná a řekla Mojráčkovi, že když bude chtít, může ji někdy pozvat k nim domů.


Tipy pro rodiče:

Mezi nejčastější typy poruch potravy patří anorexie a bulimie. Objevují se často v období dospívání. V obou případech je nutné vyhledat odbornou pomoc psychologa, psychiatra a pediatra.


Prevence:

  • Budujte zdravé sebevědomí dítěte.
  • Stanovujte dítěti přiměřené nároky, oceňujte jej.
  • Snažte se vybudovat v dítěti zdravý pohled na sebe, svět a „idoly krásy“.
  • Dodržujte zásady zdravého životního stylu, sportujte, choďte na procházky…
  • Neshazujte sebevědomí dítěte tím, že budete poukazovat na jeho nedokonalosti, naopak jej podporujte ve zdravé sebelásce.
  • Pokud si všimnete nezdravých stravovacích návyků, toho, že dítě nejí, nebo jiných změn, nečekejte a vyhledejte odbornou pomoc. Neléčená bulimie a anorexie může mít fatální důsledky pro zdraví dítěte (u anorexie až smrt). 

Text vznikl ve spolupráci s Mgr. et Mgr. Veronikou Pavliskovou, psycholožkou online poradny MOJRA


Časopis pro děti Mojráček si můžete přečíst nejen online, ale také v tištěné podobě. 






Poruchy příjmu potravy

Nejbližší termíny: 02.04.2025

Psycholog Offline

Mgr. Vendula Bechná

Poruchy příjmu potravy

Nejbližší termíny: 03.04.2025

Poruchy příjmu potravy

Nejbližší termíny: 04.04.2025






Právě jste četli článek: Mojráček: Jak rozpoznat poruchy příjmu potravy u dět?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?„Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být dobrým vzorem, dítě se dostane do špatné společnosti. Mnoho rodičů to vnímá jako selhání a dávají to za v...

Pokračovat ve čtení

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby ...

Pokračovat ve čtení

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Autor: Psychologická poradna | Jak pomoci dětem při panických atakách | Tipy psychologa | Co dělat při panickém ataku Panické ataky nebo také panické záchvaty představují náhlé a intenzivní epizody strachu nebo úzkosti, které se projevují různými fyzickými a psychickými příznaky. Mezi fyzické příznaky patří například dušnost, zrychlený srdeční tep, třes, pocení, nevolnost nebo závratě. Tyto stavy se objevují neočekávaně a mohou trvat i něko...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat