Mojráček: Jak pracovat s dítětem s ADHD?

https://www.blog.mojra.cz/post/339

Autor: Psychologická poradna| Jak pracovat s dítětem s ADHD? Jak k dětem přistupovat?


Jednou se u večeře ptal Mojráček maminky, jestli by si mohl v sobotu pozvat na návštěvu kamaráda ze školy. Maminka samozřejmě souhlasí a má radost, že si Mojráček ve škole našel někoho, s kým si rozumí. „A jak se ten tvůj kamarád jmenuje? Co má rád? Budete chtít připravit něco speciálního na svačinu? Abych vše stihla nakoupit,“ vyptávala se Mojráčkova maminka. A tak jí Mojráček vypráví, že jeho kamarád se jmenuje David a moc rád hraje tenis, stejně jako Mojráček. Proto si oba hned padli do oka a mají si pořád o čem povídat. Dokonce budou chodit hrát na stejné tenisové kurty. „Maminko, a víš co? Paní učitelka říkala, že David má ADHD. Nevím, co to přesně je, ale David říká, že proto chce pořád jen běhat a neumí vydržet na místě,“ řekl nakonec Mojráček. Maminka ho ujistila, že to vůbec nevadí a byla ráda, že jí o tom Mojráček řekl dopředu. Mohla si tak o ADHD zjistit co nejvíce informací, aby se u nich Mojráčkův kamarád cítil co nejlépe.


Druhý den přišel Mojráček ze školy celý nadšený,  Davidova maminka s návštěvou také souhlasila a tak už si kluci ve škole začali plánovat, co všechno spolu v sobotu podniknou. „Maminko, paní učitelka ti vzkazuje, že dala Davidově mamince tvoje telefonní číslo. Bude ti v pátek volat, abyste se domluvily,“ křikl Mojráček ze schodů a utíkal do svého pokoje. V pátek Mojráčkova maminka netrpělivě čekala u telefonu, aby ten důležitý hovor nepropásla. Davidova maminka jí vysvětlila, co to přesně ADHD znamená, že je to porucha pozornosti a David je tedy o mnoho živější dítě než Mojráček. Díky všem informacím mohla Mojráčkova maminka naplánovat klukům celé sobotní odpoledne.


V sobotu nemohl Mojráček ani dospat, jak se na návštěvu kamaráda těšil. David přišel chvíli po obědě. Mojráčkova maminka věděla, že by si měli kluci nejprve odpočinout. Byla připravena i na to, že David by měl spíše odpočívat aktivně, aby se nezačal nudit. A jelikož přes noc napadlo spoustu sněhu, nechala kluky, aby si šli hrát ven. „Schválně, kluci,“ řekla maminka, „jestli se vám podaří postavit ze sněhu bunkr? Můžeme si pak zahrát sněžnou bitvu.“ „JUPÍÍÍ!“ výskali kluci nadšením a hned se dali do práce. Jakmile měli hotovo, zavolala je maminka na svačinu. Připravila jim ovocný salát, který měli oba moc rádi. Potom si kluci ještě chvíli hráli doma, dívali se na pohádku, kreslili, a když byli dostatečně odpočatí, mohli jít zase ven do bunkru. A jelikož jim to maminka slíbila, zahrála si s nimi bitvu na dobytí pevnosti. Kluci vyhráli, ale aby to mamince nebylo líto, postavili ji na zahradě obrovského sněhuláka.

 

Večer si pro Davida přišli jeho rodiče. Kluci se smutně loučili a slíbili si, že příště zase přijde Mojráček na návštěvu k Davidovi. Ten večer oba kluci usínali ve svých postýlkách spokojeně, s úsměvem na rtech a těšili se, až se znovu uvidí ve škole.


 

 

TIPY PRO RODIČE:

  • Pro děti s ADHD je důležitý pravidelný režim a jasná pravidla.

  • Domácím úkolům se věnujte vždy ve stejný čas, nejlépe po chvíli odpočinku. Ze stolu odstraňte vše, co by dítě mohlo rozptylovat.

  • Povinnosti a práci rozdělte do kratších úseků, střídejte dítěti činnosti po cca 15 - 30 minutách. Vždy trvejte na dokončení úkolu, buďte důslední.

  • Dítěti dávejte stručné a jasné instrukce. U delších výkladů rychle ztratí pozornost. Základní pravidla je dobré dítěti vylepit na viditelné místo.

  • Buďte trpěliví, nápomocní, dítě povzbuzujte a mějte na ně jen takové nároky, které je schopné zvládnout.


 

Text vznikl ve spolupráci s Mgr. et Mgr. Veronikou Pavliskovou, psycholožkou online poradny MOJRA


Psycholog Online

BA. Irfan Darcan

Párová terapie

Nejbližší termíny: 02.04.2025

Párová terapie

Nejbližší termíny: 02.04.2025

Párová terapie

Nejbližší termíny: 02.04.2025






Časopis pro děti Mojráček si můžete přečíst nejen online, ale také v tištěné podobě. 


Právě jste četli článek: Jak pracovat s dítětem s ADHD

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Podpora duševního zdraví dětí v období školního stresu: Co mohou rodiče udělat?

Podpora duševního zdraví dětí v období školního stresu: Co mohou rodiče udělat?

Autor: psychologická poradna | zvládání stresu u dětí | tipy psychologa pro rodiče | podpora duševního zdraví dětí ,,Jen tam, kde se setkávají děti, existuje reálná šance na zábavu.“ Mignon McLaughlin Podpora duševního zdraví dětí v čase školy a školního stresu patří mezi hlavní úkoly, které rodiče musí řešit v současném rychle se měnícím a náročném vzdělávacím prostředí. Škola přináší pro děti celou řadu výzev, od náro...

Pokračovat ve čtení

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Jak najít rovnováhu: Škola, koníčky a volný čas

Autor: psychologická poradna | Rady pro rodiče a studenty | Tipy na lepší organizaci času pro rodiče a studentyVyvažování času mezi školními povinnostmi, koníčky a odpočinkem představuje jednu z největších výzev, kterým studenti čelí. Zatímco školní úspěch je nepochybně důležitý, stejně významný je i osobní rozvoj, zdraví a spokojenost studenta. V dnešním rychle se měnícím světě je schopnost efektivně řídit svůj čas a najít rovnováhu mezi...

Pokračovat ve čtení

Mojráček má vlastní web! Objevte s ním svět dobrodružství a poznání

Mojráček má vlastní web! Objevte s ním svět dobrodružství a poznání

Mojráček, váš oblíbený kamarád, se konečně dočkal vlastního webu! Na jednom místě nyní najdete všechny dobrodružství, která Mojráček zažil.Pro koho je Mojráček určen?Pro děti: Mojráček je jejich věrný společník, který jim pomáhá řešit každodenní situace, jako jsou kamarádství, strachy nebo školní problémy.Pro rodiče: Zjistíte, co se odehrává v hlavě vašeho dítěte a získáte praktické rady, jak mu v různých situacích pomoci.Pro pedagogy: V...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat