Mojráček: Jak posílit sebevědomí u dítěte?

https://www.blog.mojra.cz/post/498

Autor: Psychologická poradna| Jak posílit sebevědomí u dítěte? Jaké jsou varovné signály nízkého sebevědomí? Jak k dětem přistupovat?


Maminka dnes výjimečně vyzvedává Mojráčka ze školy, protože mu slíbila, že si společně zajdou na zmrzlinový pohár do cukrárny. Před Mojráčkem vyjde ze školy i holčička, která maminku na první pohled zaujme. S nikým si nepovídá, neusmívá se, na nikoho se ani úkosem nepodívá, a když ji Mojráček pozdraví, odpoví mu jen velice tiše.


Mojráček se s maminkou přivítá, vezme ji za ruku a vydají se do cukrárny. Po cestě si povídají o tom, jak se Mojráček dnes ve škole měl, jak mu šlo učení, kolik má úkolů… Maminka se ho ptá také na holčičku, kterou viděla před školou. „To je pořád tak tichá? Má nějaké kamarády? Vypadala moc smutně,“ vyzvídala maminka. Mojráček mamince řekne, že se holčička jmenuje Kristýnka, a že o ní vlastně nic moc neví. „Kristýnka totiž tráví přestávky spíš sama, s nikým si nepovídá. A i když ji vyvolá paní učitelka, odpovídá jí strašně potichu, před tabulí se kouká jen do země,“ vysvětluje mamince Mojráček. „A víš co je na tom zvláštní, maminko? Že Kristýnka vždycky všechno umí! Já teda nevím, proč mluví tak, že ji skoro neslyšíme.“


Maminka se nad tím zamyslí. „Mojráčku, a co kdybys se svými kamarády Kristýnce pomohl? Aby se tak nestyděla, nebála se a víc si věřila,“ ptala se maminka Mojráčka. Ten by rád, ale nevěděl jak. A tak mu maminka řekla, že úplně postačí, když Kristýnku budou s kamarády povzbuzovat, že něco dokáže.


Hned druhý den ve škole Mojráček poprosil kamarády, aby mu s tím pomohli. Začali si Kristýnky více všímat, chodili si s ní povídat, vyptávali se na to, co má ráda. Zjistili tak, že Kristýnka opravdu krásně maluje, což se rozneslo po celé třídě, a postupně i po celé škole. Děti chodily za Kristýnkou, aby jim něco hezkého namalovala do památníku, nebo jen tak pro radost. Ze začátku z toho všeho byla Kristýnka hodně nervózní, s dětmi se bavila jen potichoučku a vždycky u toho celá zrudla. Ale jak pořád od všech poslouchala, že její obrázky jsou krásné, a že by to ostatní tak hezky nesvedli, začala si více věřit. A tak si postupně našla kamarády.


 

Tipy pro rodiče:

  • Nízké sebevědomí u dítěte by rodiče rozhodně neměli podceňovat.
  • Zbystřete zejména tehdy, když:
  • dítě odmítá jít vyřídit jakoukoliv drobnost (např. nákup v obchodě)
  • se dítě zdržuje raději doma
  • dítě tráví čas samo, nemá kamarády
  • dítě nechce navštěvovat žádné kroužky, neúčastní se skupinových aktivit
  • dítě nerado chodí na návštěvy
  • dítě na jakýkoliv podnět a úkol reaguje slovy, že to nedokáže a nezvládne
  • dítě při běžných činnostech vyžaduje, aby byl jeden z rodičů, nebo někdo z rodiny přítomen.
  • Snažte se najít oblast, ve které je dítě dobré, baví ho, a ve které může uspět.
  • Sami nepodceňujte své dítě, povzbuzujte jej, důvěřujte mu.
  • Snažte se v činnostech zdůrazňovat pozitiva. A to i v momentě, kdy dítěti nějaká činnost nejde úplně na výbornou. Namísto „tos udělal špatně“ použijte „jsi šikovný, pokusil ses to dokázat“.
  • Veďte dítě k tomu, že dělat chyby je přirozenou součástí života.
  • Oceňujte snahu dítěte.
  • Rozšiřujte sociální dovednosti dítěte, učte ho zvládat nové situace.
  • Pomáhá i postupné rozšiřování prostoru za hranice rodiny – např. strávit odpolední výlet s dobrými přáteli rodičů samo, bez doprovodu otce/matky, nebo třeba přespání u kamaráda apod. 

 

Text vznikl ve spolupráci s Mgr. et Mgr. Veronikou Pavliskovou, psycholožkou online poradny MOJRA


Psycholog Online

Mgr. Branislav Sabaka

Sebevědomí

Nejbližší termíny: 28.01.2025

Sebevědomí

Nejbližší termíny: 28.01.2025

Sebevědomí

Nejbližší termíny: 28.01.2025



Časopis pro děti Mojráček si můžete přečíst nejen online, ale také v tištěné podobě. 



Právě jste četli článek: Jak posílit sebevědomí u dítěte

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Spojení MOJRA a RBP pokračuje! Lepší přístup k psychologické péči v roce 2025

Spojení MOJRA a RBP pokračuje! Lepší přístup k psychologické péči v roce 2025

Už v loňském roce navázala naše psychologická poradna MOJRA spolupráci se zdravotní pojišťovnou RBP s cílem zpřístupnit jejich pojištěncům kvalitní psychologickou pomoc. Tato iniciativa si získala velkou oblibu, a proto se v roce 2025 program rozšiřuje a má ještě lepší podmínky. Nově mohou pojištěnci RBP od 1. 1. 2025 čerpat příspěvek ve výši 5 000 Kč, což odpovídá až 5 hodinovým konzultacím nebo 7 půlhodinovým konzultacím s psycholog...

Pokračovat ve čtení

Jak přežít Vánoce bez stresu

Jak přežít Vánoce bez stresu

Autor: psychologická poradna | jak zvládnout vánoční stres| tipy psychologa Přestože Vánoce mají být časem klidu a pohody, není tomu tak, naopak jsou snad tím nejhektičtějším a psychicky nejnáročnějším obdobím pro člověka. Zejména ženy chtějí mít vše dokonalé, proto již zhruba měsíc před Vánocemi nemyslí na nic jiného než na to, co vše musí zvládnout.  Ve víru emocí... Přestože stres k dnešní době tak nějak patří, o Ván...

Pokračovat ve čtení

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat