Mojráček: Jak pomoci dětem překonat závislost na počítačových hrách?

https://www.blog.mojra.cz/post/626

Autor: Psychologická poradna| Jak pomoci dětem překonat závislost na počítačových hrách? Jak proti závislosti efektivně bojovat a jak ji přeměnit v pozitivní aktivitu? 


Mojráčkovi rodiče si už delší dobu všímají, že Mojráček tráví čím dál více času na počítači a hraje hry. Ze začátku tomu nevěnovali moc pozornost, říkali si, že když je venku pořád škaredé počasí, Mojráček se jednoduše nudí. Jenže pak jednoho dne volala mamince Mojráčkova paní učitelka, že Mojráčkovi není dobře a stěžuje si na bolest břicha. Maminka si pro něj přijela a odvezla ho domů. Nevypadalo to na nic vážného, odpoledne už si Mojráček na žádnou bolest nestěžoval a dokonce snědl celou večeři.


Za pár dní se ale situace opakovala. A pak ještě několikrát. Maminka vzala pro jistotu Mojráčka na vyšetření k lékaři, ale všechny výsledky měl v pořádku. „Netrápí ho něco ve škole?“ ptala se lékařka maminky, „někdy se děti škole vyhýbají, protože tam mají problémy, a pak si vymýšlejí různé bolesti. Zkuste se ho na to zeptat.“ Mamince to vrtalo hlavou, Mojráček do školy chodil přece vždycky rád a měl tam spoustu kamarádů. Ještě ten den si domluvila schůzku s jeho paní učitelkou, aby se s ní o všem poradila. Schůzka nedopadla moc dobře. Maminka zjistila, že je Mojráček poslední dobou ve škole roztržitý, ospalý, a jednou na hodině dokonce usnul. Také zapomíná pomůcky a domácí úkoly píše o přestávce.


Doma se maminka radila s tatínkem a ten rozhodl, že budou Mojráčka ještě nějakou dobu bedlivě pozorovat. Nakonec přece jen zjistili, co se za tím vším skrývá. Mojráček totiž místo psaní úkolů, hrál na počítači. Dokonce jej tatínek přistihl, že počká, až rodiče usnou, a hraje hry až do rána. Domluvili se tedy s maminkou, že mu počítač odstěhují z pokoje. Když to Mojráček zjistil, byl hrozně rozčilený, trucoval, házel věcmi a chtěl, aby mu rodiče počítač vrátili. Maminka mu vysvětlila, že na tom počítači tráví opravdu hodně času, a zanedbává přípravu do školy, proto počítač zůstane až do odvolání u tatínka v pracovně.


Mojráček hodně dlouho trucoval. Po příchodu ze školy si rychle udělal úkoly a pak jen ležel na gauči a s nikým se nebavil. Kromě toho byl hodně neklidný. Rodiče se rozhodli plánovat Mojráčkovi různé aktivity tak, aby stále nemyslel na počítačovou hru. Vymýšleli různé výlety, návštěvu aquaparku, nebo se domluvili s přáteli, že si zajdou společně na piknik. Snažili se o to, aby byl Mojráček co nejvíce v kontaktu s dětmi a hrál si s nimi. Zabralo to. Po nějaké době si Mojráček na počítač skoro ani nevzpomněl, trávil teď hodně času s novými kamarády. Dokonce řekl rodičům, aby počítač nechali v tatínkově pracovně, že už jej v pokoji mít nechce.

 

Tipy pro rodiče:

  • Většina rodičů vyrostla v době, kdy největší riziko závislostí představoval alkohol a kouření. Dnešní děti vyrůstají v jiné době, kdy největší riziko závislostí představují sociální sítě, počítačové hry, mobily atd.
  • Mluvte s dětmi od útlého věku o tom, jaké riziko představují soc. sítě a internet.
  • Není cílem dětem moderní technologie zakazovat, ale naučit je, aby je užívali bezpečně a pouze v omezeném čase.
  • Samozřejmě i dnešní děti experimentují s cigaretami, preferují ale elektronické cigarety, což je pro rodiče obtížněji odhalitelné.
  • Nejlepší prevencí před vznikem závislostí je budování vazeb s vrstevníky, podpora zájmů a koníčků, rozvoj zdravého sebevědomí dítěte, mít na dítě přiměřené nároky a naučit jej zvládat stres.
  • Důležité je také mít vybudovaný pevný a respektující vztah dítě-rodič.  


Text vznikl ve spolupráci s Mgr. et Mgr. Veronikou Pavliskovou, psycholožkou online poradny MOJRA




Časopis pro děti Mojráček si můžete přečíst nejen online, ale také v tištěné podobě. 






Právě jste četli článek: Mojráček je závislý na počítačových hrách

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

Naštvaná máma: Odkud se bere hněv v mateřství a jak s ním nakládat, aby vás neovládl?

Autor: psychologická poradna | rodičovský stres a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat emoce při výchově Emoce a jejich zvládání může být v mateřství někdy náročné. Je to totiž těžká, ale krásná cesta životem. Různé výzvy, kterým čelí každá matka, se v mateřství běžně objevují. Radost, láska a krásné okamžiky střídá i stres, únava, frustrace či občasné pochybnosti. Naučit se je zvládat vám pomůže prožít toto období ...

Pokračovat ve čtení

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Autor: psychologická poradna | dospělé děti toxických rodičů | tipy psychologa | uzdravení po toxickém dětství „Rodič, který svým chováním a postoji negativně ovlivňuje emocionální a psychický vývoj svého dítěte - toxický rodič.“ Chování toxického rodiče má dlouhodobé následky na sebevědomí, sebeúctu a celkovou pohodu dítěte. Děti, které vyrůstají v toxickém prostředí s toxickými rodiči, často zápasí s nízkým sebevědomím...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat