Léčba drogové závislosti

https://www.blog.mojra.cz/post/43

Minisérii o závislostech uzavíráme článkem o drogové závislosti. Opět si popíšeme příčiny, projevy a následky narkomanie, nastíníme možné způsoby léčby a neopomeneme ani problematiku užívání drog u dětí a mladistvých.


Co je to závislost na drogách (narkomanie, toxikomanie)?



Světová zdravotnická organizace definuje závislost na drogách jako psychický a někdy i fyzický stav charakterizovaný změnami chování a dalšími reakcemi, které vždy zahrnují nutkání užívat drogu opakovaně pro její psychické účinky a dále také proto, aby se zabránilo vzniku nepříjemných stavů vznikajících při nepřítomnosti drogy v organismu. Stručně řečeno závislý člověk (narkoman) neužívá drogy pouze kvůli příjemným pocitům, které u něj droga vyvolává, ale také z obavy z abstinenčních příznaků (bolesti, křeče, nevolnost…).


Drogová závislost má dlouhou historii, omamné látky se používaly odpradávna zejména pro rituální či lékařské účely. S rozvojem farmaceutického průmyslu se zdokonalily způsoby, jak izolovat čistou drogu z přírodních látek, s vynálezem injekční jehly se pak závislým otevřely nové možnosti – drogu mohli aplikovat nitrožilně. Ve 20. století se již začíná hovořit přímo o závislosti na drogách a s postupujícím časem se toto stává celosvětovým problémem.


Užíváním drog je narušena celá osobnost člověka, ten nedokáže adekvátně reagovat na určité situace, postupně je postaven na okraj společnosti a v konečném důsledku má narkomanie fatální důsledky na psychické i fyzické zdraví, případně končí smrtí.


Příčiny závislosti na drogách



Nejčastějším důvodem, proč člověk spadne do drogové závislosti je prostá zvědavost, zda jsou účinky drogy opravdu takové, jak všichni popisují. Pro jejich schopnost změnit vnímání reality jsou drogy mnohdy užívány jako forma útěku od stresu, životních problémů apod. Jindy je příčinou tlak okolí a blízkých – např. touha patřit k určité skupině lidí, láska k narkomanovi a snaha se mu přiblížit aj.



Fáze závislosti na drogách, projevy a příznaky



1. Experimentování první setkání s drogou je provázeno nadšením z jejich účinků, pocitem osvobození se od problémů. V této fázi většinou ještě není možné na první pohled poznat, že je člověk závislým, objevují se jen určité náznaky jako střídání nálad a euforie. Uživatel drog si nepřipouští žádná rizika, bagatelizuje škodlivost drog, protože se u něj zatím ještě žádné vážné negativní dopady neprojevily. Přestože si myslí, že dokáže kdykoliv přestat, není tomu tak.


2. Víkendové užívání – uživatel si stále myslí, že má drogy pod kontrolou, musí však neustále zvyšovat množství dávek. Celodenní cyklus je přizpůsobován potřebě vzít si drogu, začínají se projevovat první negativní dopady drogy, které vedou k četným konfliktům mezi přáteli, rodinou, ve škole či v práci. Závislý člověk vyhledává pomoc u blízkých, paradoxně však nechce řešit svou závislost, ale vztahy s okolím.


3. Každodenní užívání – v této fázi se život narkomana točí jen kolem drogy, myslí pouze na to, aby si mohl vzít další dávku. Jakýkoliv problém řeší drogou, nedokáže se bez ní obejít, s čímž souvisí další a další problémy – ztráta zaměstnání, vyhazov ze školy, ztráta životních hodnot, přátel a rodiny. S rostoucí potřebou drogy narůstá také potřeba peněz, často se narkoman uchyluje ke krádežím, podvodům, či prostituci. Kromě psychické závislosti se rozvinula i fyzická závislost na droze, proto v tomto stádiu již není možné svépomocí přestat a je nutné vyhledat odbornou pomoc.


4. Užívání k dosažení normálu – narkoman již neprožívá žádnou euforii, drogy užívá pouze proto, aby si ulevil od psychické a fyzické bolesti, což se mu mnohdy nedaří, a tak neustále zvyšuje dávky. Užívání drog má viditelný dopad na jeho zdraví, je zesláblý, špinavý, vpichy po jehlách se už ani nesnaží skrývat. Pro získání peněz na dávku je schopen udělat cokoli, dokonce i zabít. Má silné obavy z abstinenčních příznaků, snaží se navodit pocity radosti, které měl v první fázi užívání, což se mu nedaří. Neustálé zvyšování dávek končí v mnoha případech předávkováním, selháním organismu, a smrtí.



Typy drog a jejich důsledky

  • Opiáty – morfin, heroin, braun – mají tlumící účinky, hrozí bezvědomí až koma, zástava dechu, selhání krevního oběhu

  • Stimulační drogy – pervitin, kokain – následkem jsou úzkosti, výpadky zraku, nepředvídatelné reakce, chaotické jednání, krátkodobé bezvědomí

  • Halucinogenní drogy – LSD, extáze, halucinogenní houby – projevy jsou srovnatelné se schizofrenií, časté jsou obavy z pronásledování, halucinace.

  • Měkké drogy– marihuana, hašiš – riziko vzniku závislosti je u těchto drog relativně malé, přesto není radno s nimi začínat, často jsou předstupněm pro rozvoj závislosti na výše uvedených tvrdých drogách.



Následky závislosti na drogách



Užívání drog má negativní dopad na psychický i fyzický stav jedince, ekonomickou situaci a vztahy rodinné i sociální. Mezi časté důsledky závislosti patří nespavost, nechutenství, poruchy ledvin, jater, mozku, vidění a sluchu, únava, zhoršení paměti, strach, fobie, otrava krve, sexuálně přenosné nemoci, žloutenka, modřiny, ztráta zájmu o přátele, zřeknutí se ze strany rodiny v důsledku krádeží peněz a majetku, lží a podvodů. V důsledku ztráty zaměstnání nastávají finanční problémy, které narkoman řeší půjčkami, podvody, krádežemi, prostitucí apod.


Drogová závislost u dětí a mladistvých a její prevence


Stále častěji se množí případy drogové závislosti u dětí a mladistvých. Ohroženy jsou děti z různých sociálních skupin, ty, které mají problémy začlenit se do kolektivu, jsou týrány či šikanovány, pocházejí z rodiny, kde se aktivně užívají drogy apod. Velkou roli zde hraje zvědavost a snaha zapadnout do skupiny.


Vyvstává zde otázka, zda existuje účinná prevence? Každý rodič si přeje, aby jeho dítě nepřišlo do kontaktu s drogami, je ovšem důležité uvědomit si, že se s nimi setká, záleží pak jen na síle jeho osobnosti a jeho schopnostech se ubránit tlaku okolí. Roli zde nehraje ani tak vštěpování myšlenky, že drogy jsou zlo, jako dostatečná informovanost.


Co je důležité zahrnout do výchovy? Rozvíjejte zdravou sebedůvěru dítěte, buďte mu pozitivním vzorem, vytvořte dobré rodinné zázemí, klaďte důraz na hodnoty a rozvoj asertivního chování. Pomoci můžou různé volně dostupné materiály, na kterých budou vidět následky narkomanie (samozřejmě volte ty, které jsou přiměřené jeho věku).


Léčba závislosti na drogách a kde hledat pomoc



Léčba drogové závislosti je během na dlouhou trať. Cílem je zbavení se závislosti, ovšem kvůli možným zdravotním rizikům nelze vysadit drogu najednou.


Psychologická léčba spočívá v sezeních s psychologem, návštěvách terapeutických skupin, psychoterapii. Psycholog se zaměřuje na odstranění problémů, které byly příčinou či jsou důsledkem závislosti, pomáhá závislému se začleněním se zpět do společnosti.


Farmakologická léčba probíhá nejčastěji formou detoxikace, kdy se postupně snižují dávky drogy tak, aby se nedostavily abstinenční příznaky. Případně se volí tzv. substituce (nahrazování drogy jinou, méně škodlivou látkou a její postupné vysazení) či prevence lapsů (užívání látek, které snižují touhu po droze, antidepresiva, látky obracející či snižující účinek drogy).



Existuje mnoho možností, kde hledat odbornou pomoc, pokud se vy nebo někdo blízký potýká s drogovou závislostí – linky důvěry, terénní centra, detoxikační jednotky, terapeutické komunity, kontaktní a poradenská centra, psychologické poradny aj.




Důležité je uvědomit si, že závislost na drogách je problém, se kterým si sami neporadíte a čím dříve vyhledáte pomoc, tím máte větší šanci na úspěch bez nežádoucí recidivy. 











Právě jste četli článek: Léčba drogové závislosti 

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Michaela před měsícem
    Michaela

    Dobrý den. Jsem závislá na pervitinu. Moc bych chtěla zase začít žít normální život a vyléčit se ze zavislosti...Mám dvě krásné děti pro které žiju a hlavně kvůli nim se za svoji závislost nenávidím a chci s tím něco dělat,dokud není pozdě . Mám přítele který se mnou má opravdu velkou trpělivost a moc si ho vážím a miluji i když vím,že si někdy myslí pravý opak.. Vše mě to moc trápí. Předem děkuji za odpověď. Michaela Závorková.


Podobné články



Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Placebo efekt: Jak to s ním opravdu je? A opravdu to funguje?

Autor: psychologická poradna | Placebo efekt | tipy psychologa | Jak to s ním opravdu je? „Pro šťastný život nepotřebuješ mnoho věcí; všechno už máš v sobě a ve svém způsobu myšlení.“ - Marcus Aurelius Placebo efekt je považován za jeden z nefascinujících fenoménů v medicíně a psychologii. Jeho síla spočívá v schopnosti ovlivnit zdraví člověka na základě víry a očekávání, aniž by bylo nutné podávat skutečný lék. Ale jak tento ef...

Pokračovat ve čtení

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

BLUE MONDAY: Jak zvládnout nejdepresivnější den v roce?

Máme tady leden. Starý rok jsme nechali za sebou, nový je před námi. Pomalu se otřepáváme z vánoční nostalgie a začínáme hodnotit, a to nejen stav svého bankovního konta, ale také uvažujeme nad tím, co jsme v loňském roce (ne)zvládli, zamýšlíme se nad budoucností, zvažujeme možnosti. Často pak všechny tyto úvahy vedou k depresím, které podle teorie jednoho anglického psychologa vyústí třetí pondělí v lednu, které je označováno ...

Pokračovat ve čtení

Spojení MOJRA a RBP pokračuje! Lepší přístup k psychologické péči v roce 2025

Spojení MOJRA a RBP pokračuje! Lepší přístup k psychologické péči v roce 2025

Už v loňském roce navázala naše psychologická poradna MOJRA spolupráci se zdravotní pojišťovnou RBP s cílem zpřístupnit jejich pojištěncům kvalitní psychologickou pomoc. Tato iniciativa si získala velkou oblibu, a proto se v roce 2025 program rozšiřuje a má ještě lepší podmínky. Nově mohou pojištěnci RBP od 1. 1. 2025 čerpat příspěvek ve výši 5 000 Kč, což odpovídá až 5 hodinovým konzultacím nebo 7 půlhodinovým konzultacím s psycholog...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat