Komplexy z dětství: Jak nás ovlivňují a jak se s nimi vyrovnat?

https://www.blog.mojra.cz/post/648

Autor: psychologická poradna | Komplexy z dětství | Jak nás ovlivňují a jak se s nimi vypořádat? | Co způsobuje, že mám komplexy z dětství? | Tipy pro rodiče

 

Komplexy chápeme v psychologii jako určitou skupinu myšlenek, vzpomínek a emocí, které jsou většinou nevědomé a spojují se s určitou negativní zkušeností, kterou jsme si v životě prošli. To, že máme komplexy, si často neuvědomujeme, ale přesto ovlivňují naše chování, postoje a emoce. Často bývají spojeny s intenzivními pocity, jako je hněv, stud, strach nebo smutek, a mohou nevědomě ovlivňovat, jak v určitých situacích reagujeme. To může vést k vyhýbání se těmto situacím nebo naopak k přehnaným reakcím na určité situace.

 

Jaké druhy komplexů známe?

Existuje hned několik druhů komplexů a mezi nejčastější a nejvíce se vyskytující patří komplexy méněcennosti, superiority (snaha o kompenzaci pocitu méněcennosti - přehnaná sebedůvěra, nadřazenost) a také Oidipův a Elektřin komplex. Oidipovský komplex se týká psychosexuálního vývoje dítěte, kdy dítě prožívá lásku k rodiči stejného pohlaví a rivalitu k rodiči opačného pohlaví. Elektřin komplex je naopak, kdy dítě prožívá lásku a sexuální touhu k rodiči opačného pohlaví a zároveň žárlivost k rodiči stejného pohlaví. Takový koncept komplexů zůstává obecně užitečný pro pochopení toho, jak nám negativní myšlenky spolu s emocemi mohou ovlivnit chování.

 

Co způsobuje, že mám komplexy z dětství?

Hluboce zakořeněná přesvědčení o naší vlastní nedostatečnosti, která pramení z negativních zkušeností v raném věku, nazýváme komplexy z dětství. Mohou se týkat vzhledu, schopností, sociálních dovedností, inteligence nebo jiného aspektu našeho já.


Jaké jsou příčiny komplexů v raném věku?

Negativní hodnocení, kritika, šikana ze strany rodičů nebo vrstevníků, ponižování dítěte... To vše může vést k tomu, že si dítě vytvoří negativní obraz o sobě samém. Stejně tak tlak na splnění vysokých očekávání od dospělých vyvolává v dítěti pocity selhání a vede k jeho nízkému sebevědomí. Časté porovnávání se s ostatními dětmi vede rovněž k pocitu méněcennosti a závisti. A nakonec nedostatek lásky a podpory od blízkých, ať už rodičů, prarodičů, sourozenců, může také vyvolat pocity bezmoci, bezcennosti a vést k izolaci dítěte. To znamená, že se dítě uzavírá do sebe a postupně ztrácí sociální kontakt s okolím.

 

Jak mohou komplexy z dětství ovlivnit výchovu dětí?

Pokud jste rodič, který trpí komplexy z dětství, je více než pravděpodobné, že je budete nevědomě přenášet i na své děti. Přenášení komplexů se může projevit různými způsoby:

  • Nízké sebevědomí: Rodič s nízkým sebevědomím si  neumí vážit svých dětí, což vede často ke kritizování dítěte a nedůvěře. U dětí to může vyvolávat pocity méněcennosti a nedostatku sebevědomí.
  • Nerealistická očekávání: Komplexy z dětství mohou rodiče přenášet skrz své nezrealizované touhy a sny. Často mohou rodiče nutit své děti k aktivitě a úspěchu, kterého se jim nedostalo. Takovéto chování rodiče dětem však způsobuje stres a žijí pod neustálým tlakem.  
  • Negativní přístup k výchově: Rodič, který trpí komplexy přistupuje k výchově často negativně, je kritický, autoritativní a neempatický vůči dítěti. Pokud byli vaši rodiče přehnaně ochranářští a kontrolovali vás na každém kroku, je zde předpoklad, že i vy budete své děti příliš kontrolovat. Takový postup rozhodně při výchově dětí neprospívá, škodí jejich celkovému psychickému vývoji, způsobuje negativní vztah mezi rodičem a dítětem.


Vaše děti se od vás učí chovaní a postoje, které máte. Pokud své komplexy přenášíte na své děti, může to mít hluboký vliv na jejich život. Mohou se z nich stát depresivní, závislí a nejistí lidé. Také mohou mít problém s budováním vztahů.

 

Co je potřeba si uvědomit? Co mám jako rodič dělat?

Na začátku je důležité si uvědomit, že vaše komplexy nejsou vaším osudem. Dokážete s nimi pracovat a překonat je. Pokud máte jako rodič pocit, že toto téma se vás týká a vaše komplexy z dětství vás skutečně ovlivňují, měli byste vyhledat pomoc odborníka. S pomocí psychologa můžete prozkoumat příčiny a pochopit důvody vašich komplexů a také to, jak se s nimi naučit efektivně zacházet. Stejně důležité je budování zdravého sebevědomí, učení se milovat sami sebe a akceptovat to, kým jste. To vám pomůže přistupovat k výchově dětí s větší láskou, trpělivostí a porozuměním.

Tipy pro rodiče, kteří trpí komplexy z dětství:

  • Buďte si vědomi svých komplexů: Komplexy si musíte uvědomit nejprve vy sami. Všímejte si, jaké myšlenky a pocity se u vás objevují v souvislosti s vašimi dětmi a jaký vliv mají na vaše chování.
  • Zaměřujte se na pozitiva: Namísto přehnané a zbytečné kritiky se snažte své děti pochválit, a to i když se jim něco nepodaří. Ujistěte dítě, že příště to bude lepší a že jste mu oporou v každé situaci.
  • Pracujte na budování zdravého sebevědomí: Starejte se o svoje psychické zdraví tak, že se budete věnovat aktivitám, které vás baví, a budete trávit víc času s lidmi a přáteli, kteří vás podporují v každé situaci.
  • Buďte trpělivým a laskavým rodičem pro svoje dítě: Vaše i každé jiné dítě je jedinečné a má svoje vlastní zájmy, aktivity a tempo vývoje. V každém jednom směru mu poskytněte oporu a lásku. Je důležité, aby se cítilo milované. Pamatujte, že pokud jste vy v dětství podporu a lásku nezažili, vaše dítě si ji přesto zaslouží.
  • Buďte dobrým vzorem pro dítě: Snažte se o to, abyste působili jako sebevědomý člověk. Děti se učí napodobováním, a pokud budete vystupovat jako rodič, který má zdravé sebevědomí, potom je pravděpodobné, že tak bude vystupovat i vaše dítě.
  • Vytvořte si otevřený vztah: Otevřená komunikace je základem každého zdravého vztahu.
  • Neporovnávejte: Jak jsme již uváděli, každé dítě je jedinečné a má rozdílné predispozice. Neporovnávejte ho s jiným dítětem!
  • Vyhledejte pomoc u odborníka: Pokud máte pocit, že vy sami to nezvládnete, neváhejte se obrátit na pomoc psychologa, který vám pomůže pochopit a prozkoumat vaši situaci a komplexy. Také vás naučí i to, jak je zpracovat a efektivně ovládat.

 

Komplexy z dětství mohou mít na výchovu dětí negativní vliv. Je však důležité vědět, že se dá s nimi pracovat. Záleží jen na vás, jak se postavíte svému problému. Pokud máte problémy spojené s komplexy z dětství,  ako sa postavíte svému problému.

 

 




Právě jste četli článek: Komplexy z dětství: Jak nás ovlivňují a jak se s nimi vyrovnat?

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?„Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být dobrým vzorem, dítě se dostane do špatné společnosti. Mnoho rodičů to vnímá jako selhání a dávají to za v...

Pokračovat ve čtení

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby ...

Pokračovat ve čtení

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Panické ataky u dětí – Jak můžeme pomoci dětem při panických atakách?

Autor: Psychologická poradna | Jak pomoci dětem při panických atakách | Tipy psychologa | Co dělat při panickém ataku Panické ataky nebo také panické záchvaty představují náhlé a intenzivní epizody strachu nebo úzkosti, které se projevují různými fyzickými a psychickými příznaky. Mezi fyzické příznaky patří například dušnost, zrychlený srdeční tep, třes, pocení, nevolnost nebo závratě. Tyto stavy se objevují neočekávaně a mohou trvat i něko...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat