Jak vyjít s tchyní a tchánem, kteří se nám neustále pletou do života

https://www.blog.mojra.cz/post/67

Téma vztahu s tchyní a tchánem je samo o sobě velmi složité. Pokud nepatříte k těm několika šťastným, kteří mají s rodiči partnera dobrý až kamarádský vztah, může vám tento článek pomoci alespoň do určité míry přehodnotit svůj postoj. V žádném případě nechceme nijak moralizovat, nejde ani o přesný návod, kterým se musíte řídit, sepsali jsme však několik rad a doporučení, které vám mohou při jednání s tchyní a tchánem pomoci.


Problémy s rodiči partnera má většina z nás, některé jsou banální a můžeme je vcelku dobře snášet, jiné ovšem mohou zajít až do extrémů. Častější jsou neshody s tchyní, která se snaží snaše neustále předávat své poznatky, ať už co se týče vaření, úklidu, péče o děti apod. Na jednu stranu je to pochopitelné, syn vylétl z hnízda a založil si vlastní rodinu, přičemž na matku mu nezbývá tolik času jako předtím, ona se pak cítí opuštěná, stará a bojí se o synovu budoucnost a to, že mu jeho žena nebude schopna vytvořit takový komfort, jakého se mu dostávalo u ní. Na druhou stranu jsou snahy tchyně připodobnit vaši domácnost té její trnem v oku každé snahy.


Ovšem i tchán dokáže manželům dosti znepříjemnit život. Zejména v případech, kdy nějakým způsobem vypomohl mladému páru, ať už finančně, s hledáním práce, se stavbou domu apod. Ačkoli by měla být takováto pomoc nezištná, mnohdy se tímto způsobem snaží tchán získat nad vámi určitou moc, případně se mu stane prostředkem pro citové vydírání aj.  


Jak vyjít s tchyni a tchánem?


Nejlepším řešením je neshodám předcházet, případně nenechat situaci zajít příliš daleko. Z praktického hlediska jsou na tom lépe ti partneři, kteří nežijí s rodiči ve společné domácnosti. Absence každodenního kontaktu má své určité kouzlo, minimálně se pár neocitá pod neustálým drobnohledem. Z jiného pohledu má ovšem i bydlení v jednom domě s tchyni a tchánem své výhody, můžou vám kdykoliv pohlídat děti apod.


Zde je několik rad, jak s rodiči partnera vyjít:


Soudružnost partnerů je základem úspěchu při řešení sporů. Nejprve si tedy vyjasněte situaci s partnerem, jakmile budete názorově za jedno, bude pro vás jednodušší prosadit tyto postoje u jeho rodičů.


Vzájemná tolerance. Tak jako vy usilujete o to, aby vás tchyně s tchánem respektovali, i oni vyžadují respekt a toleranci od vás. Proto se zajímejte o jejich názory a zkušenosti, mohou být pro vás v mnoha ohledech přínosné. Samozřejmě netvrdíme, abyste si nechali vše líbit, prosazujte si právo na své soukromí, ale všeho s mírou.


Jasná pravidla. Jestliže nesouhlasíte s každodenními návštěvami, společným hospodařením s penězi a podobně, stanovte si jasná a pevná pravidla. Upozorněte na možné následky, např. pokud přijdou neohlášeni na oběd, může se stát, že budou hladovět, případně jim vůbec nepřijdete otevřít. Jestliže bydlíte v jednom domě a partnerovi rodiče nejsou ochotni se vašim pravidlům přizpůsobit, je možná nejlepším řešením odstěhovat se.


Nesoutěžte. Soutěžení s tchyni o to, která z vás lépe vaří, uklízí a žehlí je předem prohraným bojem. Matka je v synových očích do jisté míry něco jako nedosažitelná bohyně, které se žádná jiná v péči o domácnost nevyrovná. Nesnažte se ji z tohoto výsostného postavení sesadit, s partnerem máte úplně jiný vztah než ona, jste si přáteli, komplici a důvěrníky – toho zase nikdy nedosáhne jeho matka.


Nekritizujte! Máte-li sklon vyjadřovat se o rodičích partnera neuctivě či vulgárně, můžete se se zlou potázat a v konečném důsledku utrpí váš vztah s partnerem. O tchyni s tchánem se snažte vyjadřovat zdvořile a s taktem, ne vždy musíte používat vulgarismy, abyste dala partnerovi dostatečně najevo, jak vás jeho rodiče rozčílili.


Spolupracujte. Zvláště tchyni dejte najevo, že stejně jako ona i vy chcete pro jejího syna jen to nejlepší. Požádejte ji třeba o recept na štrůdl, neopomeňte podotknout, že lepší jste nikdy nejedla a uvidíte, že i takováto maličkost dokáže zpříjemnit váš vzájemný vztah.


Občas ustupujte. Známé pořekadlo praví, že moudřejší ustoupí. V případě sporu buďte vy tím rozumnějším a zbytečně jej nedramatizujte. Samozřejmě záleží na dané situaci a předmětu sporu, není radno ustupovat pokaždé.


Poraďte se s odborníkem. Jestliže se sebevíc snažíte s rodiči partnera vyjít po dobrém, ale žádný pokus se neshledal s úspěchem, je jednou z možností vyhledat psychologa. Ten vám nabídne nový a nezaujatý pohled na věc, navrhne, jak danou situaci co nejlépe vyřešit, případně se může zaměřit na terapii více členů rodiny apod. 











Právě jste četli článek: Jak vyjít s tchyní a tchánem, kteří se nám neustále pletou do života

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar
  • Iva před 3 roky
    Iva

    Dobrý den,chtěla bych poradit. Žijeme s pritelem a jeho mamkou v jednom baraku,jsme spolu 4 roky,porad podle ni dělám všechno špatně,špatně varim spatne pecu,spatne vesim pradlo a porad se do nás s pritelem sere.. Mel by pritel treba mamku vystehovat aby nam dala pokoj? Myslim si že to lepsi nebude... naopak horsi si myslim,moc dekuji za odpoved.

  • Marie před 3 roky
    Marie

    Dobrý den, mám problém s tchýní a tchánem normálně jsme s přítelem jezdili k jeho rodičům každých 14 dní... Jen, že jednou jsem nepřijela protože jsem se chtěla vidět s kamarádkou která se mi nachvilku vrátila z Holandska. A pak jsem se dozvěděla že přítelovi tam údajně zakazuji jezdit, že lžu že žádnou kamaradku tam nemám. Pak tchán vyjel po příteli, aby mu dal peníze za ty roky co chodil do školy upozorňuji že, základní a střední školu což jsem prostě nerozdýchala a přestala jsem tam jezdit. Nejhorší je že oni mají jakoby vlastní pravdu a žádná jiná neexistuje. A jelikož jsem výbušné povahy nechci zbytečně dělat ještě větší zle. Myslíte si že, toto chování je normální? Upřímně dělám s lidmi ale, toto jsem opravdu nikdy nezažila.


Podobné články



Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Autor: psychologická poradna | dospělé děti toxických rodičů | tipy psychologa | uzdravení po toxickém dětství „Rodič, který svým chováním a postoji negativně ovlivňuje emocionální a psychický vývoj svého dítěte - toxický rodič.“ Chování toxického rodiče má dlouhodobé následky na sebevědomí, sebeúctu a celkovou pohodu dítěte. Děti, které vyrůstají v toxickém prostředí s toxickými rodiči, často zápasí s nízkým sebevědomím...

Pokračovat ve čtení

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Vliv technologií na naše duševní zdraví

Autor: psychologická poradna | Jak technologie ovlivňují naši psychiku a duševní zdraví?Žijeme v době, kdy se technologie v posledních desetiletích staly nedílnou součástí našich životů, a proto je důležité věnovat pozornost jejich vlivu na naše duševní zdraví. Ačkoli nám moderní technologie přinášejí nesčetné množství výhod, jako je jednodušší přístup k informacím, možnost neustálého spojení s blízkými nebo zvýšení efektivity práce, je...

Pokračovat ve čtení

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Ženy a alkohol: Od společenské konzumace k závislosti

Autor: psychologická poradna | Závislost žen na alkoholu | Jak pomoci alkoholičce| Podpora pro ženy s alkoholovou závislostí Alkohol můžeme považovat stále za drogu číslo jedna. O závislosti na alkoholu se mluví podle mého názoru stále velmi málo. Dopady alkoholu na lidské zdraví jsou nesrovnatelně horší než u jiných závislostí. Alkoholismus můžeme zařadit na třetí místo mezi příčky úmrtí, hned po kardiovaskulárních a onkologických onemocněn...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat