Jak sociální sítě zkreslují naše vnímání

https://www.blog.mojra.cz/post/409

Současnost je plná tak zvaných influencerů, youtuberů nebo tiktokerů. Některým z nás tyto pojmy vůbec nic neřeknou, mladší generace k nim však často vzhlíží a sleduje je téměř dennodenně. Dále jsou sociální sítě plné reklam, nabídek, filtrů a dalšího obsahu, který chtě nechtě ovlivňuje to, jakým způsobem vnímáme sebe nebo své okolí. Současnost je plná tak zvaných influencerů, youtuberů nebo tiktokerů. Některým z nás tyto pojmy vůbec nic neřeknou, mladší generace k nim však často vzhlíží a sleduje je téměř dennodenně. Dále jsou sociální sítě plné reklam, nabídek, filtrů a dalšího obsahu, který chtě nechtě ovlivňuje to, jakým způsobem vnímáme sebe nebo své okolí.


 
Jak sociální sítě pracují s vnímáním krásy?

Tyto platformy mají tendenci zobrazovat příliš dokonalé a nereálné proporce především fyzické krásy. Influenceři na tomto mají velký podíl, protože i oni často prezentují na svých kanálech dokonalá těla a předvádí produkty, které k nim mají dopomoct. Perfektní vzhled může být vytvořen i pomocí rozličných filtrů a úpravou fotografií za pomoci photoshopu nebo jiných aplikací. Ke špatnému vnímání dopomáhá také funkce sociálních sítí, díky které nám sítě nabízí obsah, který často a rádi vyhledáváme. Pokud se například zajímáme o cvičení a zdravý životní styl, budou nám sítě nabízet obsah uživatelů, kteří cvičí a propagují výživové doplňky. Pokud je naším oblíbeným tématem móda nebo kultura, budeme nejspíš často narážet na modelky a influencery v okolí kulturních památek.


A co děti?

Kritické období pro vnímání sebe sama nastává v pubertě. Často vše začíná u porovnávání s jedinou modelkou, kterou děti obdivují nebo samotnou mediální prezentací svého dokonalého těla. Pozitivní i negativní ohlasy pak udělají své. V případě pozitivních hodnocení (pochvalné komentáře, velký počet srdíček nebo „liků“) si dítě pomalu ale jistě vytvoří závislost a jeho aktivita na sociálních sítích poroste. V opačném případě může být narušeno vnímání vlastního těla, které nezřídka kdy vede k různým duševním onemocněním, jako jsou poruchy příjmu potravy, úzkostné poruchy, deprese a další.


Jaká je role rodiče?


Jako rodiče můžete manipulativní vliv internetu zmírnit. Důležité je s dětmi diskutovat o různých tématech, na která na internetu narazí a především o tom, že ne vše, co na internetu najdou, je pravda. Dětem je také třeba vysvětlit, že na internet může kdokoliv umístit cokoliv a že mnoho lidí informace z internetu zneužívá. Od věci tedy není ani základní osvěta o ochraně osobních údajů na sociálních sítích, například nastavit si profil na soukromý, zveřejnit pouze minimum údajů o sobě apod.


Pokuste se dítěti opakované vysvětlit, že má věřit hlavně sobě a lidem, se kterými má blízký vztah. Čím otevřenější budete v komunikaci k dítěti, tím bezpečnější pro dítě bude fungování na internetu. Pokud za vámi dítě přijde s otázkou na nějaké kontroverzní téma, odpovězte mu, nikdy nelžete. Postupem času si vaše dítě vytvoří schopnost utvářet si vlastní názor na věci a stane se tak méně ovlivnitelným. 







Právě jste četli článek: Jak sociální sítě zkreslují naše vnímání

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Co dělat, když se dítě dostane do špatné party? Jak s ním vést správný rozhovor?

Autor: psychologická poradna | Dítě a špatná parta | tipy psychologa | Proč se děti chytají špatné party?„Děti milují toho, kdo je miluje; a kdo nemůže milovat, dosáhne ve výchově velmi málo.“ (Johann Wolfgang von Goethe)Můžeme tvrdit, že téměř každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Někdy se ale stane, že i když se snažíte být dobrým vzorem, dítě se dostane do špatné společnosti. Mnoho rodičů to vnímá jako selhání a dávají to za v...

Pokračovat ve čtení

Duše na dlani: Jsme otroky vlastní sítě?

Duše na dlani: Jsme otroky vlastní sítě?

Autor: Psychologická poradna | PODCAST | rozhovor | tipy psychologaPodcast, který otevírá svět psychologie, je dostupný na všech vašich oblíbených platformách: YouTube Spotify Apple Podcast České Podcasty PodBean Podívat se na video: Video je ho...

Pokračovat ve čtení

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

DÁRKOVÉ POUKAZY MOJRA.CZ: Darujte psychickou pohodu

Výběr dárků je odpradávna náročnou disciplínou. Neustále nás pronásledují otázky, co by si obdarovaný přál, čím mu uděláme radost, co využije? Děsí nás představa, že náš dárek bude totálním přešlapem, něčím, co skončí v lepším případě zapomenuto na dně skříně, v horším rovnou v popelnici. Trefit se každému do vkusu, zejména co se kosmetiky, oblečení apod. týče je skoro nemožné. K tomu ještě toužíme, aby ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat