Jak skloubit rodinné a pracovní povinnosti

https://www.blog.mojra.cz/post/183

Těhotenství a mateřství vede ženu k úvahám o prioritách, i sebevětší kariéristky pak stojí před rozhodnutím, zda se po rodičovské dovolené vrátit opět do časově náročné práce, nebo dát přednost rodině. Skloubit pracovní a rodičovské povinnosti, nehledě na ty partnerské, není nic lehkého. Sice se dnes někteří zaměstnavatelé přiklání k tzv. work-life balance konceptu pracovních pozic, bohužel to stále není dost a přetrvává spíše zažité schéma pevné pracovní doby, šibeničních termínů a přesčasů.



Pokud jste si plánovali, že budete schopni věnovat se práci i dětem na 100% vězte, že to opravdu není možné. Je potřeba dělat ústupky, najít co největší rovnováhu, která však bude vratká a naruší vám ji nucený přesčas, nemoc dítěte atd.


Shon v práci a nestíhání domácích povinností vede ke stresu, ten se postupem času stane chronickým a projeví se na vašem zdraví (problémy se zažíváním, spánkem, cukrovka, oslabený imunitní systém atd.). Jestliže nejste schopni najít mezi dosavadní prací a rodinou nějaký přijatelný kompromis, zkuste si najít jiné zaměstnání, třeba i na zkrácený úvazek. Rodina by měla nad prací převyšovat, ovšem ne vždy je to z finančních důvodů možné.


Jak sloučit práci s rodinou?


Time management

Aby vše fungovalo podle vašich představ, je potřeba si pracovní týden pořádně naplánovat. Jen tak se vyhnete případným stresovým situacím a pocitu, že nic nestíháte. Rozdělte povinnosti i mezi ostatní členy domácnosti a uvidíte, že vám zbude více času na děti a koníčky.


Nastavení hranic

Snažte se oddělit pracovní život od rodinného, starosti nechejte za pracovním stolem a domu si je nenoste. Pokud pracujete z domu je dobré si vymezit mantinely, od kdy do kdy se budete práci věnovat, v jaké místnosti atd. Nikam jinam by vaše práce zasahovat neměla.


Hledání možností

Nastanou situace, které neovlivníte, ale na jejichž řešení je dobré se se zaměstnavatelem předem domluvit. Pokud byste museli v práci trávit přesčasy, protože se vám toho nakupilo hodně, navrhněte šéfovi, že si část práce uděláte večer, až vaše dítě usne apod.


Pomoc

Požádat o pomoc není ostuda. Nebojte se tedy obrátit na partnera, vysvětlete mu, co může on udělat pro zachování rodinné pohody. Pokud nestíháte uklízet, najměte si uklízečku, jestliže musíte dokončit projekt v práci a nemá vám kdo pohlídat děti, vyzkoušejte chůvu atd.


Volný čas

Při všem tom kolotoči okolo práce a rodiny nesmíte zapomínat také na sebe a své zájmy. Neodsunujte koníčky do pozadí, dovolte si chvíli oddechu. Pokud by to bylo na úkor společného času s rodinou, zkuste do své záliby zapojit i děti a partnera.

 







Jestliže se stále snažíte najít ve své práci smysl, trpíte pocitem nedokonalosti, vyčítáte si, že kvůli práci zanedbáváte rodinu apod. vyhledejte odbornou pomoc psychologa. Ten vám může ukázat nové možnosti, jak na celou situaci nahlížet a vyrovnat se s ní. 







Právě jste četli článek: Jak skloubit rodinné a pracovní povinnosti

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Role nevlastní matky: Jak budovat silné vztahy a překonávat výzvy ve smíšené rodině

Autor: psychologická poradna | vztah s nevlastními dětmi | tipy psychologa | vztahy mezi dětmi a nevlastními rodiči Výchova dětí je náročná etapa v životě každého rodiče. Co ale, když vychováváte dítě, které není vaše, a přesto ho chcete vychovat co nejlépe? Vycházet si s nevlastními dětmi může být často náročné, ale za to velmi obohacující v životě. Jak si ale nejlépe vytvořit pozitivní vztahy s dětmi vašeho partnera?  Trp...

Pokračovat ve čtení

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Chronická onemocnění a jejich dopad na psychiku

Autor: psychologická poradna | chronické onemocnění  a jeho důsledky | tipy psychologa | jak zvládat stres a emoceChronická onemocnění jsou zdravotní potíže, které přetrvávají déle než tři měsíce a mnohdy znamenají celoživotní boj. Patří sem široká škála diagnóz, jako je cukrovka, astma, onemocnění srdce, autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida či lupus), chronické bolesti, rakovina, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a mnoh...

Pokračovat ve čtení

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Dospělé děti toxických rodičů: Jak se osvobodit od minulosti a budovat zdravé vztahy?

Autor: psychologická poradna | dospělé děti toxických rodičů | tipy psychologa | uzdravení po toxickém dětství „Rodič, který svým chováním a postoji negativně ovlivňuje emocionální a psychický vývoj svého dítěte - toxický rodič.“ Chování toxického rodiče má dlouhodobé následky na sebevědomí, sebeúctu a celkovou pohodu dítěte. Děti, které vyrůstají v toxickém prostředí s toxickými rodiči, často zápasí s nízkým sebevědomím...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat