Jak prožít Dušičky po ztrátě blízké osoby?

https://blog.mojra.cz/post/375

Na přelomu října a listopadu nás čeká období jednoho typického svátku – Dušiček. Pro někoho může být toto období extrémně náročné především proto, že v nedávné době přišel o někoho blízkého. Dušičky se tak stávají obdobím extrémního smutku. V tomto článku vám přiblížíme, jak Dušičky lépe zvládnout.

 

Po ztrátě dítěte

Mnoho psychologů se shoduje na faktu, že nejtěžší ztrátou, je pro rodiče ztráta dítěte. Úmrtí dítěte v rodině často způsobí rozkol v partnerských vztazích, který může přetrvávat i několik měsíců. Právě období Dušiček se tak může stát hotovu noční můrou. Co tedy dělat?


Je třeba si uvědomit, že teď budete potřebovat emocionální podporu a kdo jiný by vám ji mohl poskytnout, než vaše drahá polovička. Pokuste se vaše vztahy urovnat a neskrývejte svoje emoce. Popovídejte si o tom, co cítíte a nebraňte se společnému pláči. Vyčleňte si prostor také na rozhovor o zesnulém. I když to zpočátku může být těžké, jistě se vám posléze uleví.


Po ztrátě rodičů

Další citelnou ztrátou, která nás může v životě potkat, je ztráta jednoho z rodičů. V tomto případě je velice podstatné strávit tento svátek v rodinném kruhu. Budete si vzájemnou oporou a nebudete smutnit a vzpomínat sami. Společně si najděte čas na uctění zemřelého, ať už se bude jednat o návštěvu hřbitova nebo zapálení svíčky u společného stolu.


Někdy se mohou objevit výčitky nebo křivdy směřující právě k tomu, kdo odešel. Je podstatné se se zemřelým pomyslně usmířit, což vám může pomoci vyrovnat se i s vaší současnou situací a emocemi. Právě Dušičky mohou být ideální příležitostí.


Obecné rady

Na závěr vám ještě přinášíme pár obecných rad, které vám pomohou Dušičky lépe zvládnout:

  • ·         Vyhněte se lidem, kteří nemají pochopení pro vás nebo vaše emoce
  • ·         Své emoce neskrývejte a dejte jim volný průchod, ať už se jedná o pláč nebo křik
  • ·         Najděte si čas na uctění zemřelého, sdílejte vzpomínky, které máte
  • ·         Usmiřte se s tím, kdo zemřel, ale i se svou současnou situací a emocemi
  • ·         Vynechejte sledování depresivních pořadů nebo poslech skličující hudby 

    

Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné článkyChci pro tebe to nejhorší, aneb když matka zabíjí své dítě

Chci pro tebe to nejhorší, aneb když matka zabíjí své dítě

Není tomu tak dávno, co svět obletěl příběh americké dívky jménem Gypsy Rose Blanchard. Ta společně se svým přítelem zabila svou matku a byla za to odsouzena k deseti letům vězení. Dlouhé vyšetřování ovšem ukázalo, že tento akt byl reakcí na dlouholeté týrání a zneužívání samotné Gypsy. Jako dítě vyrůstala v domnění, že trpí nejrůznějšími nemocemi od závažné formy rakoviny, až po epilepsii. Většina potravy ji byla podávána tr...

Pokračovat ve čtení

Truchlení: jak se vyrovnáváme se ztrátou blízké osoby

Truchlení: jak se vyrovnáváme se ztrátou blízké osoby

Odchod milované osoby je jednou z nejtěžších situací, jaké nás mohou v životě potkat. Truchlení je pak přirozenou reakcí potřebnou k tomu, abychom se s touto ztrátou vyrovnali, smířili se s ní a mohli začít žít nový, částečně pozměněný, život. Truchlení bychom ale neměli v žádném případě podceňovat. Počáteční šok a popírání Tato fáze nastává bezprostředně po seznámení se s tragickou událostí. Jsme ...

Pokračovat ve čtení

Plánovaný potrat: Když se místo úlevy dostaví výčitky a lítost

Plánovaný potrat: Když se místo úlevy dostaví výčitky a lítost

Spoustě lidí může připadat zvláštní, že by ženy po plánované interrupci mohly být smutné. Vždyť se pro zákrok přece samy rozhodly. Takže logicky by se jim mělo spíše ulevit…  Martina (19): Neměla jsem zrovna jednoduché dětství, vyrůstala jsem se čtyřmi sourozenci, táta byl od rána do večera v práci a máma na nás nestačila. Od 12 jsem se začala poflakovat po ulici, našla si partu, která byla vše, jen ne svatá. Ve 14 jsem utekla z ...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz


Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat Přehrát video