Jak přežít Vánoce bez stresu

https://www.blog.mojra.cz/post/25

Autor: psychologická poradna | jak zvládnout vánoční stres| tipy psychologa 


Přestože Vánoce mají být časem klidu a pohody, není tomu tak, naopak jsou snad tím nejhektičtějším a psychicky nejnáročnějším obdobím pro člověka. Zejména ženy chtějí mít vše dokonalé, proto již zhruba měsíc před Vánocemi nemyslí na nic jiného než na to, co vše musí zvládnout. 


Ve víru emocí... 

Přestože stres k dnešní době tak nějak patří, o Vánocích jsou všechny naše emoce ještě více umocněny, proto není divu, že mnoho lidí se jen při pomyšlení na Vánoce hroutí, pociťuje úzkost či deprese.  Ženy touží vytvořit pro svou rodinu tu nejkrásnější vánoční atmosféru, kladou na sebe obrovské nároky, bojí se, že vše nestihnou, nebude to perfektní. Stres se na nás valí ze všech stran – pociťujeme stres z nakupování dárků, a zda nám budou stačit finance (není neobvyklé, že si mnozí berou půjčky, jen aby nakoupili vše podle přání), zda stihneme vše uklidit a vyzdobit, máme strach, jestli zvládneme napéct tolik druhů cukroví, kolik jsme si předsevzaly a v neposlední řadě je zde také stres v zaměstnání. Vánoční období a blížící se konec roku je pro mnohé časem bilancování a zhodnocování, plánování, co by měli v dalším roce změnit a co se nepovedlo změnit v tom letošním. I to sebou nese velký stres.


Jsem, nebo nejsem ve stresu? 

Stres provázející vánoční období se dříve či později odrazí na vašem psychickém i fyzickém zdraví. Mezi nejčastější projevy patří:

  • únava, vyčerpání
  • stavy, kdy si myslíte, že nedokážete vstát, pohnout se
  • problémy s přejídáním
  • psychický tlak, pocit, že nic nezvládáte
  • střevní potíže, svírání žaludku
  • snížená imunita, nemoc
  • zvýšený krevní tlak


7 tipů, jak zvládnout vánoční stres


1. Udělejte si časový plán

Vytvořte si s předstihem seznam všeho, co chcete stihnout a nenechávejte přípravy na poslední chvíli.


2. Rozdělte úkoly

Pamatujte na to, že nejste nadčlověk a zapojte do příprav také rodinu. Stromeček zvládne určitě vybrat stejně dobře manžel, děti rády ozdobí cukroví, babičky pohlídají, když potřebujete uklidit, případně vám s úklidem pomůžou, dědeček sežene kapra apod. I když vše nebude dokonalé, zahřeje vás u srdce pocit, že jste to dělali společně.


3. Dárky s rozmyslem

Nemusíte za dárky utratit celoživotní úspory nebo si brát půjčku, aby udělaly radost. Kupte každému klidně jen jeden dárek, o kterém víte, že jej potěší. Abyste se vyhnula stresu z nakupování v obchodech, objednejte dárky z internetu. Doručí je až k vám domů a vy můžete čas, který byste jinak strávila v obchodním centru využít jinak.


4. Cukroví a úklid s mírou

Nelamte si hlavu s tím, že jste nestihla upéct třicet druhů cukroví, udělejte jen to, které vaší rodině opravdu chutná a bez kterého si Vánoce nedokážete představit. Udělejte si z pečení příjemnou zábavu, pozvěte např. kamarádku, se kterou si můžete u práce popovídat, vypít sklenku vína. Stejně tak si nelámejte hlavu s úklidem. Proč byste se měla hroutit z úklidu před Vánoci, uklízíte průběžně a nepořádek ve skříních stejně nikdo neuvidí. Raději věnujte čas dětem a nenuťte je mít strach se jen pohnout, aby náhodou nepošlapaly právě vytřenou podlahu.


5. Dodržujte a vytvářejte rodinné tradice

Vzpomeňte si, co se vám v dětství na Vánocích (kromě dárků) nejvíce líbilo? Rodiče se nám snažili vytvářet tradice, udržujte je a přidávejte další, aby i vaše děti měly na co vzpomínat. Plánujte rodinná setkání, ovšem jen s těmi, kteří vám jsou nejmilejší. Ostatní odložte na později.


6. Zastavte se

Naplánujte si s rodinou nebo sama nějakou aktivitu, která vám na chvíli pomůže zapomenout na všechen shon a stres. Navštivte vánoční trhy, kluziště, kochejte se vánočním stromkem na náměstí, klidně si dopřejte i masáž apod.

 

7.Požádejte o pomoc

Jestliže i přes všechno snažení nedokážete vánoční stres zvládat, máte silné deprese jen z myšlenky na toto období aj. Nebojte se vyhledat psychologa. Můžete mu otevřeně svěřit své starosti, strachy, myšlenky a společně najdete to nejlepší možné řešení, jak se stresu z Vánoc zbavit. 



Myslete na to, že Vánoce jsou především časem rodinné pohody a klidu. Zapomeňte na tlak okolí, polevte od svých nároků a udělejte si Vánoce bez stresu a starostí. Jedno řecké přísloví praví, že „Vánoce nejsou o tom, jak je trávíte, ale o tom, s kým je trávíte“, obklopte se proto svými milovanými a uvidíte, že i když něco nevyšlo podle plánu, budou 


Hledáte dárek na poslední chvíli? Chcete svým přátelům a rodině pomoci zbavit se stresu, či jiných problémů?








Právě jste četli článek: Jak přežít Vánoce bez stresu


Komentáře

  • Připojte se do diskuze.
    Zadéjte Váš kometář.

  • Avatar

Podobné články



Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Jak funguje mozek během spánku a proč je spánek zásadní pro duševní zdraví?

Autor: psychologická poradna | Spánek | tipy psychologa | Proč je pro nás spánek tak důležitý? „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánek pro většinu z nás znamená chvíli odpočinku a relaxace v pohodlí postele. Není žádným tajemstvím, že dobrý a kvalitní spánek je velmi prospěšný pro naše zdraví, a to jak po fyzické, tak psychické stránce. Pro člověka je spánek neoddělitelnou součástí zdravé...

Pokračovat ve čtení

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Zimní únava: Jak v lednu získat energii a udržet si pozitivní myšlení?

Autor: psychologická poradna | Zimní únava | Tipy psychologa | Jak si udržet pozitivní myšlení i během únavných měsíců? Leden – měsíc nových začátků, očekávání a předsevzetí!Začátek nového roku je pro mnohé obdobím, kdy se snaží začít znovu, nastavit si nové cíle a naplnit své vize. Na druhou stranu však může být tento měsíc náročný, pokud jde o naše prožívání. Krátké zimní dny, nedostatek slunečního světla a chladné počas�...

Pokračovat ve čtení

Spojení MOJRA a RBP pokračuje! Lepší přístup k psychologické péči v roce 2025

Spojení MOJRA a RBP pokračuje! Lepší přístup k psychologické péči v roce 2025

Už v loňském roce navázala naše psychologická poradna MOJRA spolupráci se zdravotní pojišťovnou RBP s cílem zpřístupnit jejich pojištěncům kvalitní psychologickou pomoc. Tato iniciativa si získala velkou oblibu, a proto se v roce 2025 program rozšiřuje a má ještě lepší podmínky. Nově mohou pojištěnci RBP od 1. 1. 2025 čerpat příspěvek ve výši 5 000 Kč, což odpovídá až 5 hodinovým konzultacím nebo 7 půlhodinovým konzultacím s psycholog...

Pokračovat ve čtení

Psychologové portálu Mojra.cz

Štítky


Objednejte si konzultaci ještě dnes!    Objednat